Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Bilgilihocam

Bedelli Askerlik Nedir?

Bedelli Askerlik Nedir?
  • SAĞLIK
  • 18 Haziran 2018
  • 37 KEZ OKUNDU

Bedelli askerlik herkesin, özellikle genç kesimin merak ettiği bir uygulamadır. İnsanlar; bedelli askerlik nasıl yapılır?, bedelli askerlik şartları nedir?, kaç gün yapılır?, ne kadar sürer? ve benzeri tarzda soruların cevaplarını arıyor. Bedelli askerlik nedir? sualinin cevabını net bir şekilde açıklığa kavuştururken bu tarz soruların cevaplarına yer verilecek. Bedelli askerlik ile ilgili tüm soruların cevabını bu makalede bulabileceksiniz.

Bedelli Askerlik Nedir?

Bedelli askerlik, günümüzde askerlik çağına gelen gençlerin devletin çıkarttığı kanunla ücret karşılığı askerliği yapmasıdır. Evinden ayrı kalamayanlar, işini bırakamayanlar veya herhangi bir durumdan dolayı askerlik görevini yerine getiremeyecek olan kişiler için bulunmaz bir fırsattır. Her erkeğin yerine getirmekle yükümlü olduğu askerlik sorunu ücreti karşılığında ortadan kalkmış oluyor. Bu uygulamaya tepki gösterenlerde var. Ülkemizde kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem askerlik süresi ise 12 aydır.

Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

Bedelli askerlik yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar;

  1. 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. Anlamı “dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.
  2. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

Aşağıda ikinci madde nezdinde ülkemizde çıkartılan bedelli askerlik yasaları hakkında bilgiler verilmiştir.

Bedelli Askerlik En Son Ne Zaman Çıktı? Bedelli Askerlik Kronolojisi

 

Cumhuriyet tarihinde 10 kez bedelli askerlik çıkartılmıştır. En son; 198719921999 yıllarında yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde çıkartılan bedelli askerlik uygulaması Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çıkartılmıştır. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikte, 30yaşından gün almış ve 30 bin TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yerine getirmiş sayılmışlardır. Yasa kapsamında 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilmişlerdir. Aşağıdaki tabloda yıllara göre bedelli askerlik ve bundan faydalanan kişi sayısı verilmiştir.

YIL TOPLAM
1987 18.433
1992 35.111
1999 72.290
2011 69.073
2014 203.824
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.