Son Konu

657 Ünvan Değişikliği

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
657 Ünvan Değişikliği,
657 Ünvan Değişikliği maddeleri,
657 Ünvan Değişikliği hakkında

657 GÖREVDE ÇOĞALMA VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ

MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatına ait kadrolara görevin gerekleri ile liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması başlıca alınarak atanacaklarda aranacak nitelikler, bunların atanma, görevde çoğalma, unvan değişikliği ve görevler arası geçişlerde uygulanacak başlıca ve usulleri belirlemektir

Kapsam

MADDE 2 (Değişik:1212200827078 RG) (1) Bu Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı kadrolarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa alt olarak devir yapanlardan bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde farzedilen görevlere görevde yükselme ve unvan değişikliği ile görevler arası geçiş yoluyla atanacak olanları kapsar

Destek

MADDE 3 (1) Bu Mevzuat, 1471965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 3041992 tarihli ve 3797 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır

Tanımlar

MADDE 4 (Öbür:1212200827078 RG) (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) (AB) tipi eğitim kurumu: İlgili mevzuatına tarafından eğitim kurumlarının nitelikleri esas alınarak yapılan belirlemeyi,

b) Daha Alçak devir grubu: Bu Mevzuat kapsamındaki hizmet gruplarının içinde bulunan aynı düzeydeki görevlerin gösterildiği grupları,

c) Bakan: Millî Eğitim Bakanını,

ç) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,

d) Atama grubu: Bu Yönetmelik zarfında bulunan hizmet gruplarını,

e) Tahsis unvanı: Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde sanılan devir grupları içinde belirtilmiş devir unvanlarını,

f) Görevde yükselme: Bu Yönetmelikte belirtilmiş görevlere benzer ya da başka hizmet sınıflarından yapılacak görevde artiş niteliğindeki atamaları,

g) Görevde çoğalma eğitimi: Görevde yükselmeye ilişkin olarak görevlerin özelliklerinin gerektirdiği hizmet içi eğitimi,

ğ) Görevde çoğaltma sınavı: Görevde yükselme eğitimini tamamlayanlar için yapılacak olan yazılı sınavı,

h) Hizmet süresi: Bakanlık merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatında çalışılan süreler; genel ve katma bütçeli idareler, yerel yönetimler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında gerçekte çalışılan süreler ile askerlikte geçen süreleri,

ı) Unvan değişikliği: asgari ortaöğretim düzeyindeki mesleki veya teknik eğitim sonucu kazanılmış olan unvanlara ilişkin görevlere yapılan atamaları,

i) Unvan değişikliği sınavı: minimum ortaöğretim düzeyindeki mesleki ya da teknik eğitim sonucu kazanılmış unvanlara ast olarak kadrolara yapılacak atamalar için yapılan sınavı,

j) (Ilave : 237201027650 RG) ÇALIŞMA GÜNÜ: Milli bayram ile genel ve hafta sonu tatil günleri hariç, öteki günleri,

k) (Ilave : 237201027650 RG) Benzer düzeydeki görevler: Benzer görev grubu içindeki benzer alt bentlerde yer alan görevleri,

ifade eder

İKİNCİ BIRIM

Görevde Artiş ve Unvan Değişikliğine İlişkin Genel Esaslar

Görevde çoğaltma ve unvan değişikliğine ast hizmet grupları ve kadrolar (1)

MADDE 5 (Öbür:1212200827078 RG) (1) Görevde yükselmeye alt tahsis grupları ve kadrolar:

a) Idare Hizmetleri Grubu;

1) Şube müdürü (Merkez ve taşra teşkilatı),

2) Tesis müdürü,

3) Şef, koruma ve güvenlik şefi

b) Araştırma ve Tasarlama Hizmetleri Grubu;

1) Talim ve Nezaket Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı,

c) Veri Operasyon Hizmetleri Grubu;

1) Çözümleyici

ç) Yönetimle Ilgili Hizmetler Grubu;

1) Ayniyat saymanı, sayman, raportör

2) Bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, koruma ve güvenlik görevlisi, hazinedar, ayniyat memuru, ambar memuru, mutemet, memur, sekreter(3), santral memuru, şoför

d) Yardım Hizmetleri Grubu;

1) Hizmetli, aşçı, teknisyen yardımcısı, bekçi, distribütör, kaloriferci

(2) Unvan değişikliğine alt kadrolar:

a) (Öbür bent : 24122010 RG) Mimar, mühendis, istatistikçi, tekniker, teknisyen, grafiker, teknik usta, fizyoterapist, psikolog, biyolog, sosyal çalışmacı, hemşire, baytar doktor, baytar sağlık teknisyeni, laborant, programcı, mütercim, kütüphaneci

Görevde yükselme sınavı suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar

MADDE 6 (1) Bu Yönetmelikte belirtilen görevlere görevde çoğaltma aracılığıyla devir yapılabilmesi için altında açıklanmış genel şartlar aranır

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirli hizmet şartlarını taşımak,

b) Bakanlık kadrolarında en düşük iki yıl süreyle devir yapmış edinmek,

c) Yürürlükten kaldırılmıştır (237201027650 RG)

ç) Görevde büyüme sınavında varisi olmak

Görevde çoğalma sınavı suretiyle atanacaklarda aranacak özel şartlar

MADDE 7 (Öbür : 237201027650 RG) (1) Bu Mevzuat kapsamındaki görevlere görevde artma suretiyle atanacaklarda aşağıdaki özel koşullar aranır

a) Şube müdürü kadrosuna atanabilmek için;

1) Fakülte ya da minimum dört takvim akademi mezunu elde etmek

2) Talim ve Edep Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, APK uzmanı, şef, tesis müdürü, öğretmen, mimar, mühendis, raportör ve sivil savunma uzmanı kadrolarından birinde veya bu kadrolarda toplam minimum üç sene atama yapmış elde etmek

b) Tesis müdürü kadrolarına atanabilmek için;

1) Fakülte veya en düşük dört takvim yüksekokul mezunu elde etmek

2) Bakanlık teşkilâtının muavin hizmetler sınıfı dışındaki öteki hizmet sınıflarındaki kadrolarda toplam asgari beş sene görev yapmış almak

c) Şef kadrosuna atanabilmek için;

1) en düşük iki yıllık yüksekokul mezunu edinmek

2) İki yılı Bakanlıkta olmak üzere Devlet Memurluğunda en düşük beş sene ödev yapmış edinmek

3) Bakanlık teşkilâtının tezgâhtar hizmetler sınıfı dışındaki kadrolarında görev yapıyor almak

4) Bulunduğu görevde veya bulunduğu görevle aynı düzeydeki öteki görevlerde toplam en düşük iki sene ödev yapmış olmak

ç) Koruma ve emniyet şefi kadrosuna atanabilmek için;

1) en düşük iki takvim akademi mezunu edinmek

2) Koruma ve güvenlik görevlisi kadrosunda asgari beş yıl süreyle görev yapmış edinmek

d) Talim ve Edep Kurulu uzmanı ile eğitim uzmanı kadrolarına atanabilmek için;

1) Fakülte veya minimum dört yıllık akademi mezunu edinmek

2) Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış edinmek

3) Bakanlık eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda ya da şef kadrosunda minimum beş yıl süreyle tayin yapmış almak

e) Çözümleyici kadrosuna atanabilmek için;

1) Fakülte veya en az dört takvim yüksekokul mezunu elde etmek

2) Bilgisayar sistemleri yönetimi ile sistem analiz veya sistem programlama konularını bildiğine ilişkin Bakanlıkça onaylanmış belge ya da sertifikaya sahip olmak

3) asgari iki bilgisayar işletim sisteminin uygulamasını bildiğine ilişkin Bakanlıkça onaylanmış belge ya da sertifikaya sahip olmak

4) Üç yılı Bakanlıkta programcı unvanında elde etmek üzere en düşük beş sene hizmeti bulunmak

f) Ayniyat saymanı kadrosuna atanabilmek için;

1) en az iki yıllık yüksekokul mezunu elde etmek

2) en düşük üç yıl hizmeti bulunmak

3) Bulunduğu görevde ya da bulunduğu görevle benzer düzeydeki öteki görevlerde toplam en düşük iki sene tayin yapmış almak

g) Sayman kadrosuna atanabilmek için;

1) Fakültelerin iktisat, işletme ya da maliye bölümlerinden mezun olmak, söz konusu bölümlerden mezun olanlardan ilan edilen kadro sayısı dek kullanım olmaması durumunda, eksik sayıdaki kadro için minimum iki takvim yüksekokul mezunu almak

2) asgari üç sene hizmeti bulunmak

3) Bulunduğu görevde ya da bulunduğu görevle benzer düzeydeki öteki görevlerde toplam minimum iki yıl atama yapmış elde etmek

ğ) Raportör kadrosuna atanabilmek için;

1) Hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve yönetimle ilgili bilimler fakülteleri ya da dengi yükseköğretim programlarından mezun edinmek; söz konusu fakültelerden mezun olanlardan duyuru edilen kadro sayısı kadar kullanım olmaması durumunda, eksik sayıdaki kadro için yargı iş yüksek okulu mezunu olmak

2) asgari üç sene hizmeti bulunmak

3) Bakanlıkça onaylanmış bilgisayar başvuru evrak veya sertifikaya sahip almak

4) Bulunduğu görevde ya da bulunduğu görevle aynı düzeydeki öteki görevlerde toplam en düşük iki sene görev yapmış elde etmek

h) Bilgisayar işletmeni kadrosuna atanabilmek için;

1) asgari lise veya dengi mektep mezunu almak

2) Bilgisayar işletmenliği kursunda başarılı olduğuna ilişkin Bakanlıkça onaylanmış doküman veya sertifikaya sahip elde etmek

ı) Data hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna atanabilmek için;

1) minimum lise veya dengi okul mezunu edinmek

2) asgari üç yıl hizmeti bulunmak

3) Bakanlıkça onaylanmış bilgisayar başvuru formu doküman veya sertifikaya sahip edinmek

i) Koruma ve güvenlik görevlisi kadrosuna atanabilmek için;

1) en az lise ya da dengi mektep mezunu elde etmek

2) en az beş sene hizmeti bulunmak

3) 1062004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Emniyet Hizmetlerine Dair Kanunda açıklanmış öteki şartları taşımak

j) Hazinedar, ayniyat memuru, ambar memuru, mutemet, memur ve santral memuru kadrolarına atanabilmek için;

1) en az lise ya da dengi mektep mezunu almak

2) minimum üç sene hizmeti bulunmak

k) Şoför kadrosuna atanabilmek için;

1) minimum lise ya da dengi mektep mezunu edinmek

2) en az üç yıl hizmeti bulunmak

3) en az beş takvim (B) sınıfı sürücü belgesine sahip edinmek

l) Aşçı, teknisyen yardımcısı, bekçi, dağıtımcı, kaloriferci kadrolarına atanabilmek için;

1) en düşük lise ya da dengi mektep mezunu edinmek

m) Sekreter kadrosuna atanabilmek için;

1) Ofis yönetimi ve sekreterlik eğitimi veren en düşük iki takvim yüksekokul mezunu olmak

2) asgari iki sene hizmeti bulunmak

Unvan değişikliği sınavı suretiyle atanacaklarda aranacak koşullar

MADDE 8 (Değişik:1212200827078 RG) (1) Unvan değişikliği suretiyle atanacaklarda aranacak genel şartlar şunlardır;

a) Atanılacak kadro unvanını öğrenim durumu itibariyle kazanmış bulunmak,

b) Yürürlükten kaldırılmıştır (237201027650 RG)

c) Unvan değişikliği sınavında yerine geçmek,

(2) Unvan değişikliği suretiyle atanacaklarda aranacak özel koşullar şunlardır;

a) Programcı kadrosuna atanabilmek için;

1) Kadronun devir alanıyla ilgili eğitim ve öğretim yapan en düşük iki yıllık yüksekokuldan mezun elde etmek,

2) en düşük iki programlama dilini bildiğini belgelemek,

b) (Değişik bent : 24122010 RG) Tekniker ve teknik usta kadrosuna atanabilmek için, atama yapılacak kadronun gerektirdiği alanlarda tekniker yetiştiren iki takvim bir yüksekokuldan mezun olmak

c) Teknisyen kadrosuna atanabilmek için, tayin yapılacak kadronun gerektirdiği alanlardaki ortaöğretim kurumlarının birinden mezun almak

ç) (Öbür bent : 24122010 RG) Laborant, hemşire, baytar sıhhat teknisyeni kadrolarına atanabilmek için, tahsis yapılacak kadronun gerektirdiği alanda en düşük ortaöğretim kurumlarının birinden mezun almak

d) (Öbür bent : 24122010 RG) Mimar, mühendis, istatistikçi, grafiker, psikolog, biyolog, sosyal çalışmacı, veteriner doktor, fizyoterapist, mütercim, kütüphaneci kadrolarına atanabilmek için, mesleğin gerektirdiği alanlardaki yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olmak

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Görevde Çoğalma Eğitimi Esasları

Görevde çoğalma eğitiminin duyurulması

MADDE 9 (Değişik : 237201027650 RG) (1) Görevde büyüme eğitimi için her adayın veri sahibi olabileceği şekilde eğitim tarihinden minimum kırk beş gün önce Bakanlık web sayfasında ilan yapılır

(2) Duyuruda tahsis yapılacak kadroların sınıfı, unvanı, derecesi, sayısı ve eğitime katılacaklarda aranacak şartlar, başvurunun yapılacağı yer ve tarihleri gibi hususlar belirtilir

(3) Her unvanlı kadro için görevde büyüme eğitimi ile unvan değişikliği sınavı duyurusu iki yılda bir yapılır

Uygulama

MADDE 10 (Öbür : 237201027650 RG) (1) Yapılacak bildiri üzerine; bu Yönetmelikte belirli görevlere görevde büyüme yoluyla atanmak isteyenlerden 6 ve 7 nci maddelerde kayıtlı şartları taşıyanlar, yalnız bir atama için görevde artma eğitimine bulunma üzere başvuruda bulunabilirler Uygulama süresi beş meslek gününden az olamaz Aylıksız izinde bulunanlar da dahil almak üzere, ilgili mevzuatı gereğince verilmesi zorunlu olan izinleri kullanmakta olan personelin, görevde çoğaltma eğitimi ve sınavına katılmaları mümkündür Ama, tatbik tarihinin son günü ile imtihan tarihi arasındaki sürede takvim müsade kullanılamaz Duyurudan önce takvim izinde bulunanlar, en geç eğitim açılış tarihine değin izinlerini sona erdirmek kaydıyla, başvuruda bulunabilirler

(2) Görevde artiş eğitimine; görevden uzaklaştırılanlar başvuruda bulunamazlar

Görevde çoğaltma eğitimine gücenme

MADDE 11 (Değişik : 237201027650 RG) (1) Görevde büyüme eğitimine alınacakların sayısı atama yapılacak manâsız kadro sayısının üç katını geçemez Üç katından az sayıda istekli bulunması halinde, şartları taşıyanların tümü eğitime alınır Duyurulan kadro sayısının üç katından pozitif personelin başvurması halinde, 1531999 tarihli ve 9912647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Çoğaltma ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin ekinde bulunan EK1 sayılı Personel Değerlendirme Formunda belirtildiği şekilde puanlama tamamlanmak suretiyle, toplam puanı azami olandan açılmak üzere duyurulan kadro sayısının üç katı değin personel belirlenerek eğitime gücenmek üzere Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığına bildirilir Puanların eşitliği halinde, sırasıyla;

a) Hizmet süresi pozitif olanlara,

b) Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,

c) Üstteki öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara,

öncelik verilir

(2) Adaylar gerekçelerini belirtmek kaydıyla Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Çoğaltma ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin ekinde bulunan ILAVE1 sayılı Personel Değerlendirme Formuna tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarına yazılı olarak itirazda bulunabilirler İtiraz, değerlendirme sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren en geç 5 çalişma günü içinde Personel Genel Müdürlüğüne yapılabilir İtiraz, bu birim kadar değerlendirilir ve sonucu itirazın yapıldığı tarihi peşine düşüp takip eden en geç 10 gün içinde ilgiliye yazılmış olarak bildirilir

(3) Eğitime katılmaya yargı kazananların isim listesi ile eğitimin yeri ve zamanı itiraz süresinin tamamlandığı tarihten itibaren en geç 30 çalişma günü içinde Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca elektronik ortamda adaylara duyurulur

(4) Görevde yükselme eğitimi başladıktan sonradan herhangi bir nedenle katılmayanların yerine yeni adaylar alınamaz

Görevde artma eğitimi süresi

MADDE 12 (Değişik : 237201027650 RG) (1) Bu Mevzuat kapsamında bulunanlar, görevde artiş mahiyetindeki atamalarının yapılabilmesi amacıyla bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (ç), (d), (e) ve (f) bentlerindeki ders konularından 32 saat, (g) bendinde yer alan ders konularından ise 48 saat elde etmek üzere toplam 80 saat olarak düzenlenecek görevde çoğalma eğitim programına katılmak zorundadır Ama, ilgili mevzuatı uyarınca verilmesi zorunlu olan izinler boyunca eğitime katılma şartı aranmaz Aylıksız izinde bulunanlar, eğitim programı ile öngörülen toplam sürenin en az yarısı değin eğitime katılmaları kaydıyla, bu eğitim sonunda düzenlenecek görevde artiş sınavına girebilirler

(2) Yukarıdaki izinler dışarıya, zorunlu olduğu belgelendirilen hallerde, eğitim boyunca izin kullanmamış olan personele on saate değin izin verilebilir

Görevde büyüme eğitimi konuları ve puan değerleri

MADDE 13 (Değişik birinci fıkra : 237201027650 RG) (1) Görevde artiş eğitimi aşağıdaki konuları kapsar:

a) TC Anayasası;

1 Genel esaslar,

2 Esas adalet ve ödevler,

3 Devletin esas organları,

b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi, Ulusal güvenlik,

c) Devlet teşkilatı ile ilgili mevzuat,

ç) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,

d) Türkçe dil bilgisi ve yazışmayla ilgili kurallar,

e) Halkla ilişkiler,

f) Etik tutum ilkeleri,

g) Devir alanları ve ödev yapılacak görevin niteliği ile ilgili konular

(2) Düzenlenecek eğitim programlarında bu maddenin birinci fıkrasının (g) bendinde kayıtlı konuların ağırlığı yüzde altmışın aşağıda olamaz(9) Görevde çoğaltma eğitiminin konuları, puan değerleri, sınavda toplam kaç soru sorulacağı ve her konu için soru sayısının ne olacağı Merkez Değer Biçme ve Imtihan Kurulunca eğitim başlamadan önce belirlenerek görevde yükselme eğitimine ilişkin yapılacak duyuruda belirtilir Görevde büyüme eğitimine ilişkin sekretarya hizmetleri Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca yürütülür

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Görevde Artma ve Unvan Değişikliği Sınavına İlişkin Esaslar

İl değerleme komisyonu ve görevleri(4)

MADDE 14 (Değişik : 237201027650 RG) (1) İl Değerleme Komisyonu, il ulusal eğitim müdürünün başkanlığında, il ulusal eğitim müdürlüklerinde ödev ve hizmet içi eğitim bölümlerinden sorumlu iki ulusal eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürü ile iki ilçe milli eğitim müdüründen edinmek üzere toplam beş kişiden oluşur Başkan dışında benzer birimlerden birer yerine geçen kimse üye belirlenir

(2) Esas üyenin bulunmadığı toplantıya değiştirme aza katılır Komisyonun sekreterya hizmetleri, personel hizmetleri ile ilgili bölümden sorumlu müdür yardımcısı ya da şube müdürü kadar yürütülür

(3) İl Değer Biçme Komisyonunun görevleri şunlardır

a) Bu Yönetmelik zarfında bulunan görevlere sınava dayalı veya sınavsız yapılacak atamalara ilişkin başvuru işlemlerini yürütmek,

b) Bu Mevzuat kapsamındaki görevlere sınavsız yapılacak atamalarda başvuruda yer alan adayları Ulus Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin ekinde bulunan EK1 sayılı Personel Değerleme Formu üzerinden değerlendirerek değerleme sonucu puan üstünlüğü esasına kadar ataması yapılacakları atamak,

c) Bu Yönetmelik kapsamındaki görevlere sınavsız yapılacak atamalara yönelik itirazları incelemek, ihtiyaç duyulması halinde Bakanlık görüşü de alınarak karara bağlantı kurmak

Merkez değerleme ve imtihan kurulu(5)

MADDE 15 (Değişik : 237201027650 RG) (1) Merkez Değer Biçme ve Imtihan Kurulu; Personel Genel Müdürünün veya görevlendireceği genel müdür yardımcısının başkanlığında, Hizmet İçi Eğitim Dairesi Başkanı, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğünden en düşük daire başkanı düzeyinde bir aza ile bir hukuk müşaviri almak üzere başkan dâhil beş kişiden oluşur Bu birimlerden aynı usulle dört yerine koyma üye belirlenir

(2) Imtihan kurulunu teşkil eden üyeler görevde yükselme sınavına alınacak personelden, öğrenim veya ihraz ettikleri unvan itibariyle daha düşük seviyede olamazlar

(3) Sınav kurulunun başkan ve üyeleri; eşlerinin, üçüncü dereceye değin (bu derece dâhil) kan ve ikinci dereceye dek (bu derece dâhil) kayın hısımlarının katıldıkları görevde artma ve unvan değişikliği sınavlarında atama alamazlar Bu durumda olan üyelerin yerine yerine geçen kimse aza görevlendirilir

(4) Komite, başkan ve üyelerin tamamının katılımı ile toplanır

(5) Kurulun sekretarya hizmetleri Personel Genel Müdürlüğünce yürütülür

Merkez değer biçme ve sınav kurulunun görevleri(6)

MADDE 16 (Öbür : 237201027650 RG) (1) Kurulun görevleri şunlardır:

a) Görevde artiş eğitimine alınacakların 11 inci madde zarfında belirlenmesini sağlamak

b) Atama alanları ve devir yapılacak görevin niteliği ile konuları ihtiva eden notların hazırlanması veya hazırlattırılması ve ilgili personele verilmesini karşılamak

c) Görevde çoğaltma ve unvan değişikliği yoluyla yapılacak atamalara ilişkin görevde artma ve unvan değişikliği imtihan tarihlerini vermek, imtihan sorularını hazırlatmak ve sınavların yapılmasını temin etmek ve sınava ilişkin öteki iş ve işlemleri yürütmek

ç) Sınavların sonucuna göre galibiyet listelerinin düzenlenmesini karşılamak

d) Yapılacak itirazların sonuçlandırılmasını temin etmek

e) Merkez teşkilatı kadroları için sınavsız yapılacak atamaların değerlendirmesini yapmak ya da bu kurulca gerekli görülmesi halinde Personel Genel Müdürlüğü bünyesinde bir daire başkanının başkanlığında, üç şube müdüründen oluşacak bir komite göre yapılmasını sağlamak

Başvuruların onaylanması(7)

MADDE 17 (Değişik : 237201027650 RG) (1) Görevde çoğaltma eğitimine, unvan değişikliği sınavına, unvan değişikliği ve görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalara ilişkin elektronik ortamda yapılacak başvurular;

a) Merkez teşkilatında devir yapan personelin ödev yaptığı birimce bilgileri incelenip, zorunlu yoklama ve düzeltmeler yapılarak, şartları uygun olanlar Personel Genel Müdürlüğünce,

b) Taşra teşkilatında devir yapan personelin ödev yaptığı birimden açtırmak üzere mektepilçe millî eğitim müdürlüğüil millî eğitim müdürlüğünce bilgileri incelenip, gerekli denetleme ve düzeltmeler yapılarak, şartları yerinde olanlar Personel Genel Müdürlüğünce onaylanır

Görevde çoğaltma imtihan duyurusu ve dilekçe(8)

MADDE 18 (Değişik : 237201027650 RG) (1) Görevde büyüme eğitimini tamamlayanların, bu Yönetmelik kapsamındaki görevlere atanabilmeleri için, görevde büyüme sınavına katılarak başarılı olmaları şarttır Görevde çoğaltma sınavı, Bakanlık Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü veya yükseköğretim kurumlarından birine yazılı test biçiminde yaptırılır Bu sınavda 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılır

(2) Görevde artma sınavı görevde çoğalma eğitimini takiben en geç bir ay içerisinde yapılır Görevde çoğaltma sınavına ilişkin iş ve işlemler Merkez Değerlendirme Komisyonunca alınacak karar çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından koordineli olarak yürütülür

(3) Görevde çoğalma zarfında aynı düzeyde eğitim aranan unvanların sınavları birlikte yapılabilir Bu durumda görevin gerektirdiği niteliklere ilişkin sorular unvanlara tarafından ayrı öteki sorular karşılıklı hazırlanır

(4) Görevde büyüme sınavına herhangi bir sebeple katılmayanlar ile başarısız olan ya da başarılı olup da müteakip sınava değin atanmamış olanlar aynı unvanla ilgili düzenlenecek eğitim ve sınava ilişkin yöntem ve esaslara tabidir *

Üst Alt