Son Konu

Abbas Bin Abdulmuttalib Kimdir, Hayatı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Abbas Bin Abdulmuttalib hakkında bilgi
Abbas Bin Abdulmuttalib kim

Eshabı kiramdan ve Peygamber efendimizin amcalarından Abdulmuttalib'in en kucuk oğlu Peygamber efendimizin doğumundan iki veya uc yıl once Mekke'de doğdu 652 (H 32) senesinde Medinei munevverede vefat etti

Peygamber Efendimiz annesinin vefatından sonra dedesi Abdulmuttalib'in yanında kaldığı sırada hazreti Abbas ile birlikte buyudu Gencliğinde ticaretle uğraşan Abbas bin Abdulmuttalib Peygamber efendimiz İslamiyeti anlatmaya başlayınca karşı cıkmayıp akrabalık gayretiyle O’na yardımda bulundu Musluman olmadığı halde Akabe biatinde Peygamber efendimizin yanında bulunup orada te’sirli konuşmalar yaptı Musluman olmadan once Kabe’yi ziyarete gelen hacılara su dağıtma sikayeve onlara yemek verme rifadeve Kabe'nin tamiri vazifelerini yapardı Musluman olduktan sonra da bu vazifeleri devam ettirdi Bedr Savaşına istemiyerek Mekke’den kafirlerle birlikte geldi Savaşta muslumanlar zafer kazanınca esir edilip Medine'ye goturuldu Kendisi ve kardeşinin oğulları icin para verip kurtuldu O yıl iman etmekle şereflendi Musluman olunca Peygamber efendimiz onu Mekke'de vazifelendirdi Mekke'de Muslumanlar onun himayesinde rahat ettiler Mekke fethi hazırlıklarının tamamlandığı sırada Medine'ye hicret yani goc etmek icin yola cıktı Zulhuleyfe denilen yerde Resulullah'a kavuştu Ailesini Medine'ye gonderip Mekke’nin fethinde Peygamber efendimizin yanında bulundu Peygamber efendimiz ona; Ey Abbas! Ben peygamberlerin sonuncusu olduğum gibi sen de muhacirlerin sonuncususunbuyurdu

Mekke'nin fethinden sonra yapılan Huneyn Gazasında da bulunan hazreti Abbas Peygamber efendimiz vefat edinceye kadar O’nun yanından ayrılmadı Peygamber efendimiz vefat edince cenaze tekfin ve gasl (yıkama) işleriyle ilgilendi Hazreti Ali yıkadı hazreti Abbas ve oğulları su doktuler Kefenledikten sonra hazreti Aişe'nin odasına defnettiler Hazreti Ebu Bekr Omer ve Osman halifelik zamanlarında hazreti Abbas'a buyuk ilgi ve hurmet gosterdiler Hazreti Omer fetihlerden elde edilen ganimetlerden hazreti Abbas'a hisse ayırdı Hazreti Omer Mescidi Nebevi'yi genişletmek isteyince Abbas genişletme sahasında olan evini ve yerini hediye etti Hazreti Omer'in halifeliği zamanında Medine'de kuraklık olunca hazreti Omer; Ya Rabbi! Resulullah'ın amcası hurmetine sana yalvarıyor ve onun hurmeti icin senden mağfiret ve ihsan diliyoruz diye Abbas bin Abdulmuttalib'i vesile ederek dua etti Halifenin emriyle o da dua edip duası bereketiyle daha duası bitmeden yağmur yağdı Yağmur neticesinde meydana gelen seller sebebiyle Medine sokaklarından gecilemez oldu

Abbas radıyallahu anh omrunun sonuna doğru goremez oldu Hazreti Osman'ın şehid edilmesinden evvel Medinei munevverede vefat etti Cenaze namazını hazreti Osman kıldırdı CennetulBaki Kabristanına defnedildi

Hazreti Abbas beyaz tenli guzel yuzlu yakışıklı iri yapılı ve uzunca boylu idi Sesi pek kuvvetli ve gur idi Peygamber efendimize yakınlığı ve faziletlerinin cokluğundan dolayı herkes tarafından sevilir sayılır ve hurmet edilirdi Cok zengin ve comert olup ikram ve ihsanları boldu Koleleri satın alıp hurriyetine kavuştururdu Yakın akrabayı ziyaret etmeğe dikkat eder muhtac olanlara yardımda bulunurdu Kızlarından başka on erkek evladı vardı Bunlardan Abdullah bin Abbas ilimde cok yuksekti Abbasi halifeleri hazreti Abbas'ın soyundandır

Peygamber Efendimiz onun ustunluğuyle ilgili olarak buyurdu ki:Abbas bendendir Ben Abbas'danımAbbas amcamdır Beni korumuştur Ona eziyet eden bana eziyet etmiş olur
Bu Abdulmuttalib oğlu Abbas'tır Kureyş'te en comerd ve akrabalık bağlarına en saygılı olandır
Abbasoğullarından melikler olacak ummetimin başına gececekler Allahu teala dini onlarla aziz ve hakim kılacak
Abbas radıyallahu anh buyurdu ki:
Kendisine iyilik yaptığım hic kimsenin kotuluğunu gormedim Kendisine kotuluk yaptığım hic kimsenin de iyiliğini gormedim Onun icin herkese iyilik ve ihsanda bulunun Cunku bunlar sizi kotuluğun zararlarından korur
Hazreti Abbas Peygamber efendimizden otuz beş hadisi şerif rivayet etti Rivayet ettiği hadisi şeriflerden bazıları şunlardır:
Rab olarak Allah'ı din olarak İslam'ı peygamber olarak da Muhammed'i (aleyhisselam) kabul eden imanın tadını tadar
Allah korkusundan mu'minin kalbi urperdiği vakit ağacın yaprakları duşer gibi gunahları dokulur

Üst Alt