Son Konu

Ağ işletmenliği taban puanları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ağ işletmenliği taban puanları,
ağ işletmenliği dersleri

Mesleğin eğitimi;
Mesleki ve teknik ortaoğretim kurumlarının Bilişim Teknolojileri alanı Ağ
İşletmenliği dalında verilmektedir Ayrıca universitelerin veya ozel kuruluşların actığı kurslarda da bu mesleğin
eğitimi verilmektedir
Yaygın mesleki ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alandalda eğitim
almak isteyenlere orgun eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir

Mesleğin eğitim suresi 4 yıldır 9 sınıfın (lise 1) dersleri genel liseler ve meslek
liselerinde ortaktır 9sınıfın sonunda oğrenci alanını belirler 9 ve 10 sınıflarda
ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12 sınıflarda ise dallara ozel dersler
okutulmaktadır Alanda yer alan tum dallara yonelik ortak yeterlikleri kazandıran
dersler ağırlıklı olarak 10 sınıfta verilmektedir 11 ve 12 sınıfta diplomaya goturen
dala ait yeterlikleri iceren dersler yer almaktadır 10 sınıfın sonunda, bolgesel ve
sektorel ihtiyaclar, okulun donanımı, oğretmen ve fiziki kapasitesi ile oğrencilerin
mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal secimi yapılır

Eğitim suresince;
Ortak Dersler: Dil ve Anlatım, Turk Edebiyatı, Din Kulturu ve Ahlak Bilgisi, Tarih,
TC İnkılap Tarihi ve Ataturkculuk, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji,
Sağlık Bilgisi, Felsefe, Yabancı Dil, Beden Eğitimi, Milli Guvenlik Bilgisi, Trafik ve İlk
Yardım, Tanıtım ve Yonlendirme

Alan Ortak Dersleri:
Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Matematik, Mesleki Gelişim,
Bilişim Teknolojilerinin Temelleri, Paket Programlar, Temel Elektronik ve Olcme,
Teknik ve Mesleki Resim
Dal Dersleri: İşletmelerde Beceri Eğitimi, Acık Kaynak İşletim Sistemi, Ağ
Sistemleri ve Yonlendirme, Ağ Guvenliği, EPosta Sunucu, Sunucu İşletim Sistemi
derslerini alırlar

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ ŞARTLARI

Meslek liselerine giriş icin en az ilkoğretim okulu mezunu olmak,
Anadolu meslek ve Anadolu teknik liselerine girebilmek icin ise ilkoğretim okullarının
6–7–8 sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının (SBS) sonucuna,
yılsonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile
elde edilecek olan yeterli Genel Orta Oğretim Yerleştirme Puanına (GOYP) sahip
olmak gerekmektedir

Ortaoğretim kurumlarında; ders yılı sonunda veya ortalama yukseltme sınavları
sonucuna gore 10 uncu sınıfa gecen ve teknik liseye geciş şartlarını taşıyanlar teknik
lise programlarına geciş icin başvurabilir Teknik lise programına gecmek isteyen
oğrencilerden gerekli koşulları taşıyanların başvuru formları, kurum mudurluğunce
onaylanarak ders kesiminden ortalama yukseltme sınavlarının bitimini izleyen beş iş
gunu icinde oğrencilere verilir Teknik lise ve doğrudan alana kayıt yapılan
programlar dışındaki mesleki ve teknik ortaoğretim kurumlarında;
a) 10 uncu sınıfa gecen oğrenciler, alan secimi icin ders kesiminden itibaren ortalama
yukseltme ve sorumluluk sınavlarının bitimini izleyen onuncu iş gunu calışma saati
bitimine kadar oğrenim gormek istediği meslek alanının bulunduğu kurum
mudurluğune başvururlar
b) Başvuru suresi sonunda oğrenciler, Alana Yoneltme Tavsiye Formu ve Oğrenci
Tercihlerini Değerlendirme ve Yerleştirme Formu kullanılarak belirlenen alana
yerleştirme puanı esas olmak uzere tercih ettikleri alanlara gore sıralanırlar Alana
yerleştirmede, ilgili alanın kontenjanı goz onunde bulundurulur Bu puanlara gore
yapılacak sıralama ile kontenjan kadar oğrencinin asıl ve yedek olmak uzere listeleri
duzenlenir Alana geciş yapacak oğrencilerin kayıtkabulleri, ağustos ayının ucuncu
haftasında başlayıp ay sonuna kadar bitirilecek şekilde planlanır ve yıllık calışma
takviminde gosterilir

Meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı “Ağ İşletmenliği dalından mezun
olanlar, meslek yuksekokullarının Bilgi Yonetimi (Uzaktan Eğitim Bilgi Yonetimi
(Uzaktan Eğitim) (Acık oğretim), Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilgisayar
Teknolojisi ve Programlama (Uzaktan Eğitim), BilişimYonetim, eTicaret, İnternet
Gazeteciliği ve Yayıncılığı, Masaustu Yayıncılık bolumlerine sınavsız geciş icin
başvurabilirler Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler
Ayrıca, mezunlar OSYM tarafından yapılan OSSye girip yeterli puan almaları
halinde, Bilgi Teknolojileri (Bilgisayar ve Teknoloji YO), Bilgisayar Oğretmenliği,
Bilgisayar Sistemleri Oğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
(Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik YO), Bilgisayar ve Kontrol Oğretmenliği,
Bilgisayar ve Oğretim Teknolojileri Oğretmenliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
(Uygulamalı Bilimler YO), Elektronik ve Bilgisayar Oğretmenliği, Kontrol
Oğretmenliği, Yonetim Bilişim Sistemleri (Uygulamalı Bilimler YO), Yonetim Bilişim
Sistemleri (Turizm İşletmeciliği ve Bilişim Bilimleri YO) lisans programlarını tercih
etmeleri durumunda ağırlıklı ortaoğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan
adaylara gore daha yuksek bir katsayıyla carpılarak OSS puanlarına eklenmekte ve
diğer bolumlerden mezun olanlara gore oncelikle yerleştirilmektedir

Üst Alt