Son Konu

AIDS ve HIV hakkında yanlış bilinenler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) ve Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu ’nun (AIDS) 30 yıllık geçmişi birçok efsane ve yanlış anlamalarla batmış Bazı durumlarda bu hatalı bilgiler çoğu insanın HIV pozitif olmasına neden oluyor HIV ’le ilgili cevapsız sorular olmasına karşın, araştırmacılar bu yolda epey yol kat etmiş

HIV ’le ilgili bilinen yanlış bilgiler ve doğruları karşınızda

HIV artı birinin civarda dolaşırsam HIV kapabilirim
HIV dokunmayla, gözyaşıyla, terle ya da salyayla bulaşmıyor Kanıtlar bu yolla HIV kapamayacağınız yönünde Bakalım ne yaparsanız HIV size bulaşmazmış
•*** HIV fazla biriyle benzer havayı solumak
•*** HIV pozitif birinin arkasında klozete veya kapı koluna dokunmak
•*** Çeşmeden su içmek
•*** HIV pozitif biriyle tokalaşmak, öpüşmek veya sarılmak
•*** HIV pozitif biriyle çatal bıçakları paylaşmak
•*** Spor salonunda spor aletlerini paylaşmak
Bilginiz olsun: HIV kan, meni, vajinal akıntı ya da anne sütü aracılığıyla bulaşabilir
HIV fazla olmaktan korkmama gerek yok, yeni ilaçlar beni iyileştirir
Evet antiretroviral ilaçlar HIV fazla birçok insanın daha nitelikli bir yaşam sürmesini sağlar Ancak bu ilaçların çoğu tabi etkisini de unutmamak lazım bundan başka hiçbiri tamamiyle iyileşme sunmuyor HIV ’in ilaca dayanıklı olması durumunda da tedavi bambaşka bir hal alabiliyor
Sivrisineklerden HIV bulaşabilir
HIV kanla bulaşan bir sıhhat sorunu, bu dürüst Ahali bu yüzden ısıran ve kan emen böceklerin veya sineklerin HIV taşıyabileceği konusunda endişelenir Ama yapılan araştırmalarda bunu destekleyen hiçbir sonuca ulaşılamamış Sivrisineklerin ve AIDS vakalarının fazla olduğu yerlerde bile Bir haşere ısırdığında en son ısırdığı hayvanın veya insanın kanını size enjekte etmez Ayrıca HIV bir böcekte fazla kısa bir süre yaşayabilir
HIV pozitifim, hayatım bitti
Önceki yıllarda AIDS ’deri ölen insan sayıcı epey fazlaydı Lakin bugün antiretroviral ilaçlar baştan sona HIV fazla millet ve hatta AIDS olanlar hayatlarına devam edebiliyor
Eşcinsel değilim ve uyuşturucu kullanmıyorum HIV artı olamam
Erkeklerin birçoğu diğer erkeklerle ilişkiye girip ya da uyuşturucu kullanıp HIV fazla oluyor bu içten Fakat erkeklerin %16 ’sı, kadınların da %78 ’i heteroseksüel ilişki yüzünden HIV pozitif oluyor Bu da bir gerçek
Tedavi olursam HIV bulaştırmam
HIV tedavilerinde her şey yolunda gittiğinde kanınızdaki virüs azalır öyle azalır oysa ara sıra kan testi sonucunda bile görülmez Ancak araştırmalara tarafından ancak virüs vücudunuzun diğer bir uygun saklanıyor olabilir Cinsel ilişki esnasında korunmak gerçi durum Böylece başkalarına bulaştırma riskini iyice ortadan kaldırmış olursunuz
Partnerim ve ben HIV pozitifiz Korunmamıza gerek yok
Kondom gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kullanılan araçlar partnerinizi ve sizi HIV ’in öteki türlerinden korur Cinsel yolla bulaşan hastalıklara aleyhinde lateks bir kondom tercih etmeniz daha faydalı olur
Partnerim HIV artı olsa ben anlarım
HIV pozitif olup yıllardan beri bulgu göstermeyebilirsiniz HIV pozitiflerin birçok HIV taşıdıklarının farkında olan değildir Bu konuyu sizin ve partnerinizin açıklığa kavuşturmanız için tek yol HIV testi yaptırmanız
HIV oral seksle bulaşmaz
Oral seksin, söz konusu HIV olduğunda vajinal ya da anal seksten daha güvenli olduğu içten Ama HIV fazla biriyle, bayan ya da erkek ayrım etmez, oral seks yaparsanız HIV ’in bulaşma ihtimali tekrar tekrar var Oral seks esnasında mutlaka ve daima lateks kondom kullanın

Üst Alt