Son Konu

''Al Külahını ,Eyvallahı da İçinde'' Anlamı burada canlarım

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
''Al Külahını ,Eyvallahı da İçinde'' Anlamı burada canlarım al külahını eyvallahı da içinde, deyimi, anlamı, manası, ne çağrıda bulunmak, açıklaması, ile ilgili bilgiler burada melekler 1549315239 1549315239 alkulahinieyvallahidaicindeanlamiburadacanlarim5c58acabce832alkulahinieyvallahidaicindeanlamiburadacanlarim5c58acabce832alkulahinieyvallahidaicindeanlamiburadacanlarim5c58acabce832 Zengin Türkçemizin çeşitli deyimlerinden birini daha açıklamaya çalışacağız melekleralkulahinieyvallahidaicindeanlamiburadacanlarim5c58acabd2fc5alt ''Al Külahını ,Eyvallahı da İçinde'' Bu deyim, sabredip baskı bir işin üstesinden gelemeyen veya bir işten usanıp bıkan ve o işi bırakan insanlar göre kullanılır Bana yaptığın iyilikten vazgeçiyor, sana da teşekkür ediyorum, anlamındadır Külah Farsça bir sözcük Üstü sivri bir başlık Bu başlığı daha çok Mevleviler ve Bektaşiler giyermiş Mevlevilerin giydikleri külaha “Külahı Mevlevi denirmiş Bu kelime daha sonraları “külah giydirmek, “külah yerine getirmek ve “külah arkasından olmak gibi deyimlere kaynaklık etmiştir Evvelce Bektaşi elde etmek isteyen biri dergâha girer ve Bektaşiliğin esaslarını öğrenir Bir gün Bektaşi şeyhi onu huzuruna kabul eder ve der ki: Evlat, sen de bir Bektaşi oldun, bundan sonra sık sık hâlkın içine gireceksin Şeyh elinde tuttuğu külahı Bektaşi'ye vererek: Al bu katlanma külahını Her işte ve her şeyde dayanıklılık gösterip “Eyvallah diyeceksin Esas sınav işte bu, haydi yolun açık olsun Bektaşi, başına külahı geçirir, şeyhinin elini öper Bir gün alışveriş için pazara çıkar Nohutun fiyatını sorar, “Beş kuruş cevabını alır “Eyvallah! der Peynir kaça? Dokuza Zeytin ne dek? Altıya Eyvallah! Bektaşi, birkaç gün daha sonra bitmiş pazara çıkmış Görmüş ki fiyatlar artmış, bazı gıda maddeleri de ortadan kalkmış Her şeye “Eyvallah diyen ve her şeyi sabırla karşılayan Bektaşi, dervişlik yoluna girdiğine inanmaya başlamış Yine bir gün pazara meydana çıkan Bektaşi, gereklilik hissettiği şeylerin fiyatını sormuş: Evlat, peynir kaça? Yirmi, erenler Zeytin? On beş, baba! Bana bir kilo soğan tart bakalım Ne soğanı baba, bulursan elliye al Soğanın daha önce ona olan fiyatını düşüne düşüne, bakkal çırağına uzattığı şişeye gaz konulmasını ister Çırak gülerek: Sen uyuyor musun baba, gaz nerede? Cevabını alan Bektaşi, hemencecik dergâha koşar ve şeyhin huzuruna çıkar Şeyh: Ne oldu, hayrola, der Bektaşi, külahını çıkararak şeyhin önüne bırakır: Verdiğiniz külahı geri veriyorum, katlanma da içinde eyvallah da, der ve dergâhtan tez uzaklaşır Kulaklara küpe şükür ve dayanıklılık Al külahı, eyvallahı içinde Adalet yoluna giren buna inanır Al külahı, eyvallahı içinde  

Üst Alt