Son Konu

Anneler Gunu ile ilgili kompozisyon

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anneler Gunu konulu kompozisyon

Annemiz bizi dunyaya getiren yaşamı boyunca da bizim en buyuk destekcimiz olan bir bakıma hayatınızdaki mucizedir
Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar atasozunden de anlaşıldığı gibi hayatımıza girencıkan yuzlerce insan vardır Fakat hangisi bizi annemiz gibi koruyup kollayıp aynı zamanda da sevgisini ve şefkatini gosterebilir? Ya da o insanın kendince tanımladığı sevgi kavramı anne sevgisinin ne kadar yakınından gecebilir?
Annenin sevgisi ve bu anne sevgisini cocuğun hissedebilmesi o kadar onemlidir ve o kadar ozel bir duygudur ki bu ozel duyguyu da tek bir gune sığdırma cabası boştur bence Annemiz tum hayatı boyunca bizi zaten koşulsuz duşunmuştur Biz neden 365 gun icinden sadece bir gunu annemize ayırmışız? Sadece bu gun değil de her gun annemize onu sevdiğimizi hissettirelim

Anneler Gunu Kompozisyon 1

Anneler Gunu

Hayat başıma papatyalarla işlenmiş bir tac taktı… Papatyaların her birinde sevgi var, emek var, şefkat ve sut kokusu var…
Anne, bu tacın adı Papatyalarla suslu, gulucuklerle birbirine tutunmuş, kollayan, koruyan en kıymetli hazine; anne…

Ben ilk doğduğumda kim bilir benim icin neler hayal ettin? Once pembe elbise mi giydirecektin, yoksa kırmızı mı? Kimler beni gormeye geldiğinde once maşallah demelerini isteyecektin? Acaba verdiğin sutle doyacak mıydım, yoksa istemeden de olsa ağlatacak mıydın beni?

Mutluydun Artık uc kişi olmuştuk şu koca dunyada Benimle birlikte aile kavramı tamamlanmış oldu, neşe getirdim dunyana Gunduzlerin benimdi de, gecelerinden de ruyalarını caldım Neydi artık senin icin en onemlisi? Anne olmuştun artık En kıymetli, en yuce sıfat… Daha da olgundun artık Başına kotu bir şey geldiğinde sadece kendini değil, yavrunu da duşunecektin bundan sonra

Hayattım ben anne Hava, su, kaderin cizgisi, gozlerinin feriydim… Zamanı hic durduramadık Bir yandan, hadi buyu artık be yavrum derken, yureğinin diğer yarısı hep cocuk kalayım istemedi mi? Kelimeleri hep yarım soylesem, her anne dediğimde dunyalar senin olsa, hep boyle masum kalsa, hayat onu incitmese, demedin mi?

Cocukluğum sadece o rengi atmış fotoğraflarda kaldı artık Bakıp bakıp, aman ne de tatlıymış, dediğin, her hareketimi o kucuk karelere sığdırmaya calıştığın fotoğraflarda kaldı cocukluğum… Buyudum ben anne
Zaman neye inat bu kadar hızlı ilerliyor ki? Alıp veremediği ne bizimle? Hayatı gorur gibiyim artık onumde Gozlerimi dort acmam gerekiyor, duşmemek, savrulmamak icin Bazen duşsem ne olur, diyorum; ben zaten en buyuk guzelliği senden gormuşum, hayat senin kollarında başlamış ya, başladığım yere geri donerim, diyorum, kollarına, dizlerine…

Aklıma en kotusu de gelmiyor değil Ya sen olmasan? O zaman dunya yıkılmış, ben olmamışım cok mu? Sen yoksan anne; hayat ne olur, gulumsemek ne demek, bilebilir miyim o zaman? Benim icin acı olur hayatın diğer adı Cırpınırım, kalkamam ayağa, hissedemem guneşi, goremem yıldızları…

Annem… İyi ki varsın Zaman zaman dunyanın en kotusu bile ilan etsem seni, senden nefret ediyorum diye bağırıp seni yaralasam da bazen, iyi ki benim annemsin Arkadaşım, sırdaşım, ovunc kaynağım, akıl hocam Bazen ne kadar da hoşuna gidiyor değil mi; senin yapma dediğin bir şeyi yaptığım, ardından da pişman olup, sen haklı cıktığında sana mahcup mahcup baktığımda Dediklerin hep doğru cıkıyor anne Evet, sen her şeyin en iyisini bilirsin…

Hani hep diyorum ya sana, cocuğum olduğunda bunların hic birini yapmayacağım, onun istediği her şeyi alacağım, istediği yere gondereceğim; diye Yalan anne Ben kardeşime bile karışırken, endişe ederken, kendi evladımı oyle bırakabilir miyim rahatca Hepsi bir inat sadece Nereden bileyim şimdi ben? Anne değilim ki Duşunemem bir elma nasıl paylaştırılır dorde beşe Anne olunca ben de anlarım herhalde

Bugun senin gunun hayatımın anlamı, yaşam kaynağım, gun ışığım… Bugun tum kanatsız meleklerin gunu İyi ki sen varsın, iyi ki Ali’nin Ayşe’nin de anneleri var Ellerimi tutardın minicikken ya… İşte şimdi o eller sana, seni anlatıyor Sevgiyi, hayatı anlatıyor bu satırları yazarken Sana teşekkur ediyor…
Başkası bir şey yerken ben hic imrenerek bakmadım, en guzel oyuncakların hepsi bende de vardı Yemeklerimi hic soğuk yemedim, hastalanınca hep iyileşeceğimi bildim Yorulduğumu fark ettiğimde hic korkmadım, sırtımı sana yasladım, nefes aldım, dinlendim

Seni seviyorum Bana tum kattıkların, oğrettiklerin, kazandırdıkların icin… Yaşattıkların ve yaşatacakların icin sonsuz teşekkurler Anne dedim ya ben sana; en değerli hazine olsun, o da başımın ustune tac olsun!

Alıntıdır!

Anneler Gunu Kompozisyon 2

Mayıs ayının ikinci pazar gunu Anneler Gunu'dur Anneler Gunu evrensel bir gundur Dunyada milyonlarca anne bugun cocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır

Anneler Gunu ulkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor Turk Kadınlar Birliği ulkemizde her yıl cocukları icin buyuk fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi secer Yılın annesinin kişiliğinde tum annelere iyi dilekler sunulur

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 gunu Jarvis isimli bir kızın annesi oldu Annesini cok seven Jarvis'in uzuntusu aylarca surdu Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis olum olayına bir turlu alışamadı Yaşama kustu Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi Yemedi, icmedi bir ara olmeyi bile duşundu Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu Bir gun yaşlı komşu soyleşi sırasında Jarvis'e İnsanlar doğar, yaşar, olur Bu bir doğa kanunudurdedi Bu iki cumle, Jarvis'i cok etkiledi Olumun de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu duşundu Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı Aradan gecen sure icinde olum sozcuğunun soğukluğu gitti Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi Artık Jarvis annesini gozyaşları ile değil severek anmaya başladı Acıları azaldı İcinde arı, duru bir sevgi oluştu

Aradan bir yıl gecti Bu sure icinde Jarvis, hemen her gun annesinin mezarına cicekler goturdu Jarvis'in annesinin olum yıldonumunde butun arkadaşları eve geldi O gun Jarvis arkadaşlarına :

— Gecen bir yıl icinde cektiğim acılar bana şunu oğretti Dunyada anne sevgisinin yerini dolduracak hicbir sevgi yoktur Yılın bir gununu annelere ayıralım O gunu annelerimizle ilgili anılarla dolduralım Boylece annelerimize olan sevgi borcumuzu odeyelimdedi

Arkadaşları Jarvis'in onerisini cok beğendiler Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler Başkan onları dinledi Oneriyi ictenlikle benimsedi Daha sonra bu oneri gazetelere, yazarlara anlatıldı Jarvis ve arkadaşlarının calışmaları kısa surede sonuc verdi Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gununun Anneler Gunu olarak kutlanmasını kararlaştırdı

Anneler gunu ilk kez 1908 yılında kutlandı Daha sonra butun uygar ulkelerde kutlanmaya başlandı

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar gunu gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır Turk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri secilir Okullarımızda ayrıca Anneler Gunu nedeniyle toplantılar duzenlenir Bu toplantılarda okunan şiirler, soylenen turkuler, şarkılar, annelere armağan edilir Filimler gosterilir Sergiler duzenlenir

Anneler Gununde annemize bir demet kır ciceği armağan ederek, bir guzel sozcukle yanağından operek onu cok mutlu ederiz

Üst Alt