Son Konu

Astım

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Astım Nasıl Bir Hastalıktır?
Nefes alma sırasında atmosfer havasının solunum olayının olduğu alveol denilen hava boşluklarına naklini karşılayan iletici hava yollarında daralma, tıkanıklık ve buna tabi olarak hava akımında zorlukla karakterize bir hastalıktır Hava yollarında mikrobik olmayan süreğen bir iltihaplanma laf konusudur

Astım Allerjik Bir Rahatsızlık mıdır?
Astım daima olmasa da olguların çoğunda allerjik zeminde artan bir hastalıktır Özellikle çocuklukta başlayan astım için bu daha belirgindir Fakat, Kişinin allerjik tabiatlı (atopik) olması astım olmasından öbür bir şeydir Diğer allerjik hastalıklar (rinosinüzit, konjonktivit, dermatit, ürtiker) astımla birlikte bulunabilir veya bu hastalıklar varken astım olmayabilir Tersine astımı olduğu halde allerjisi olmayabilir

Astım Kimlerde Görülür?
Astım, erkekbayan herkeste; çocukerişkin her yaşta ve dünyanın hemencecik her uygun rastlanan bir hastalıktır

Astım Sık Rastlanan Bir Rahatsızlık mıdır?
Astımlı hastaların sıklığı coğrafi bölgelere, yaşam koşullarına ve sosyokültürel özelliklere ast olarak toplumdan topluma farklılık göstermektedir Toplumda yaşayanların %10 ’dan daha fazlasında görüldüğü bildirilen yöreler yanında %1 ’den az çoğunlukla rastlanıldığı bölgeler laf konusudur Ülkemizde de koşul aynıdır Ortalama sıklığın %56 civarında olduğu tahmin edilmektedir ancak, ülkemiz koşullarında bu, her 34 evden birisinde bir astımlı hastanın yaşadığı anlamına gelmektedir

Astım İrsi Bir Rahatsızlık mıdır?
Bir Takım hastalıklar genetik geçişlidir Anne ya da babadan ilgili kalıtımsal kodu alan kişilerde çevresel değişkenler ne olursa olsun rahatsızlık mutlaka ortaya çıkar Bir Takım hastalıklar ise ayrıntılarıyla çevresel şartlı olarak gelişir Astım bu iki grup hastalıktan farklıdır Hastalığın ortaya çıkmasında ayrıca genetik aşinalık keza de çevresel faktörler birlikte rol oynar Her iki belirleyici de hastalığın ortaya çıkmasında tek başına yeterli değildir

Astımlı Anne veya Babanın Çocukları Astımlı Olarak mı Doğar?
Anne ve babası yada bunlardan birisi astımlı olan çocuklarda astım görülme olasılığı toplunda görülen astım sıklığından birazcık daha fazla olmakla birlikte, böyle bir çocuğun mutlaka astımlı olacağı söylenemez Ailede astım vb allerjik hastalıklar varsa doğacak çocukların korunması nedeniyle yerinde çevresel koşulların sağlanması faydalı olacaktır

Hangi Çevresel Faktörler Astıma yol açmaktadır?
Astıma neden olan, astım gelişimine katkıda bulunan ya da astımlı kişilerde nöbetleri tetikleyen dağıtılmış tehlike faktörleri tanımlanmıştır Bunlardan bazıları kaçınılabilir, düzeltilebilir durumlardır Bütün dünyada, konut tozu akarları ile evde beslenen kedi gibi hayvanlar; hamamböceği, kalorifer böceği gibi haşereler ve küf mantarları en sık rastlanan astım nedenleridir Polenler (ağaç, ot,çimen), aspirin gibi ilaçlar ve bazı iş yerlerinde maruz kalınan mesleki uyarıcılar da astımla sonuçlanan allerjik duyarlılığın gelişimine yol açarlar Keza sigara dumanıyla bağlantı, solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, bir takım gıdalar ile bunlara ek edilen katkı maddesi maddeleri de özellikle erken çocukluk döneminde astım gelişimine katkıda bulunurlar Bu nedensel ilişki gösteren faktörlerin tümüne ilaveten iklim değişiklikleri (sisli, yağışlı, kapalı havalar), psikojenik stresler, egzersiz gibi değişkenlerin ise astımlılarda nöbetleri tetikleyebilir iken astımı olmayanlarda bu yönde etkileri yoktur Yeniden sinüzit, burunda polipler, yemek yemek borusuna mide asidinin geri kaçak yapması gibi bir takım durumlar astımlılarda sık görülmekte ve hastalığın tedavi ve kontrolünü güçleştirmektedirler

Meslek İle Astım Aralarında Bir İlişki Var mı?
Evet Astım ara sıra bir meslek hastalığı biçiminde karşımıza çıkabilir En sıklıkla fırıncılar, kuaförler, boyacılar, çiftçiler, kereste ve mobilya işinde, gıda sektöründe çalışanlar edinmek üzere bir çok meslek kolunda dükkan ortamında karşılaşılan bazı maddelere alt olarak astım gelişir Yakınmaların işe girdikten sonra başlaması, tatil zamanlarında veya işyerinden uzakta geçirilen günlerde azalması, aynı işyerinde pat diye çok kişide benzer yakınmaların görülmesi meslek astımını düşündürmelidir Böyle hastaların meslek değiştirmesi ya da benzer işte başka bir alanda çalışması, maske kullanması gerekebilir

Astımın Mevsimlerle İlişkisi
Bazı allerjenlerin mevsimle ilişkili olarak ortaya çıktığı ya da yoğunluğunun arttığı bilinmektedir Diğer bazıları ise her mevsimde değişmez olarak bulunurlar Mevsimsel allerjenler daha çok polenlerdir Oysa değişen nem ve ısı gibi iklim koşullarından etkilendikleri için konut tozu ve küf mantarı gibi diğer allerjenlerin yoğunluğu da mevsimlere tarafından dalgalanmalar gösterir Buna emrindeki olarak allerjik astımlıların bazılarında belirli mevsimlerde yakınmalar artabilir, hatta sadece bu dönemde rahatsızlık ortaya çıkıp sonradan ayrıntılarıyla normale dönebilir *

Üst Alt