Son Konu

Bakan Koca: 'Günlük Vaka Sayısı 4 Bine Gidiyor'

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, binin altına düşen günlük koronavirüs hadise sayısının 4 binlere gerçek tırmandığını açıkladı. 

Vaka sayısında önemli artış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, olay sayılarında bir müddettir artış gözlemlendiğini açıkladı. Koca, “Vakalar artıyor. Günlük hadise sayısı üç bini geçti. Daha evvel günlük sayı binin altına düşmüştü. Artık 4 bine yanlışsız gidiyor. Ancak öbür yandan hastane yükünde şimdi bir artış gözlemlemiyoruz. Grip gibisi bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere nazaran, BioNTech'in kurucu ortaklarından Uğur Şahin'in, 'Yeni dalga kapıda, sonbaharda yine maske takmaya başlayabiliriz' açıklaması da soruldu. Koca açıklamayı, 'Ben vatandaşı tedirginliğe sevk edecek bir tablo beklemiyorum' kelamlarıyla kıymetlendirdi.

Koca, 'Vaka sayısı artabilir fakat virüsün mutasyonla birlikte hasta yapma gücü azaldı' dedi. Koca, risk gurubundakilere ferdî önlemlere uymaları ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları tavsiyesinde de bulundu.

Bilim Şurası Üyesi Yavuz: "İstanbul'da Kovid-19 hadiselerinde önemli patlama var"

Türk Klinik Mikrobiyolji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Lideri ve Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs hadiselerinde artışa dikkat çekti. 

DHA'nın aktardığı bilgiye nazaran, salgın sona ermiş üzere davranıldığını belirten Yavuz, İstanbul'da hadise sayısında patlama yaşandığını aktardı:

'Şu basamakta maalesef Covid travmamız hala devam ediyor. Şu an İstanbul'da önemli bir patlama yaşıyoruz. Test olumluluğu, benim bildiğim birçok kurumda yüzde 30'un üzerine çıkmış durumda. Sevindirici tek haber, en azından yani tam aşılılarda hafif seyrediyor. Lakin aşısız ya da eksik aşılı bir sürü insan var. Aslında Covid için şu an toplu taşımada maske kullanmanız lazım. Geçen yılki Omicron dalgasını hatırlayın, hafif geçecek dedik fakat 10 bin kişi öldü.'

Üst Alt