Son Konu

BİT VE SİRKE NASIL TEMİZLENİR, BİT NEDEN OLUR ?

Profösör

(¯´•._.• Site Yetkilisi•._.•´¯)
Tepkime
14
Web
bilgilihocam.com
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Genellikle okul çağında* olan çocuklarda görülen saç biti bulaşıcı bir canlıdır. insan kafasında, saçın yer aldığı deride yaşar ve kan emerek yaşamını sürdürür. Genellikle yaz aylarında ortaya çıkan saç bitleri asalak olarak hayatını devam ettirir ve evde uygulayacağınız bir kaç basit yöntem ile bu canlılardan kurtulmanız mümkün olur.

*Bundan yaklaşık 15 sene önce ilkokul 1. sınıfa yeni başladığım zamanlar bir kaç sağlık görevlisi sınıfa gelmişti. O zaman ki tabirimle beyaz önlüklü abiler ve ablalardı benim için. Sınıf listesinden tek tek isimleri çağırıp kafamızı kontrol ediyor ve yerimize geri gönderiyordu. Tam da hatırlayamıyorum aslında olayı. Kısacası böyle bir olay işte başımdan geçen.

Laf arası aklıma geldi anlattım. Neden özellikle çocuklarda olduğunu kesin olarak bilmemekle birlikte sokakta, orada burada oynamalarından kaynaklandığını tahmin etmekteyim. Hoş şimdinin çocukları evde bilgisayarın, cep telefonunun veya tablet cihazın başından kalkmıyor.

Saç Biti Neden Olur, Niçin Bulaşıcıdır ?​

Bitlenen kişi bu durumu gizlemeye çalışır çünkü bundan utanır. Bitlenmenin utanç verici bir durum olduğunu düşünür ancak bitlenmek üzülecek, saklanacak, utanılacak bir durum değildir. Bit kapmamak için sadece temiz olmak yeterli değildir çünkü saç biti temiz saça da gelir. Hani nerede kaldı sadece temizlik ? Bitin temiz bir kişiye bulaşması için tek koşul bit bulaşmış birisi ile yakın temasta bulunmasıdır. Her gün kullandığımız minibüslerde, otobüsler, metroda, iş yerinde, sınıfta, okulda, hastanede, kafeteryalarda, kısacası halka açık bütün alanlarda bit bulaşma riski bulunur. Bu sebepten dolayıdır ki bit bulaşmış bir kişi pistir denilemez. Evet başlıca kaynağı temizlik eksikliğidir fakat temiz bir kişiye de bu saydığımız sebeplerden dolayı bit bulaşmaktadır.

Bit, uçabilen, zıplayabilen bir canlı olmadığından dolayı yakın temas sonucu bulaşmaktadır. Özellikle toplu taşıma araçlarında, okullarda ve ortak kullanılan bütün alanlarda bit bulaşma riski vardır. Okula giden çocuklarda temizlik bilinci tam yerine oturmamış olduğu için koşullar bitin bulaşmasına müsait olur.

Saç Biti Nasıl Anlaşılır, Kendini Nasıl Belli Eder ?

Saç bitinin ilk belirtisi kafa kaşınma ile başlar. Kafanın belirli bir bölgesinde yoğun olarak kaşıntı meydana gelir. Kaşıntı sonucu ise deride kızarıklıklar ve yaralar oluşur. Bit tespit edildikten sonra hiç zaman kaybetmeden tedavisine başlanmalı ve temizliği yapılmalıdır. Aksi taktirde bit diğer kişilere de bulaşabilir. Yakın temasta bulunan diğer kişiler önlemini almalıdır. İlerleyen safhalarda kurtulmak zorlu hale gelir.

Bit Tedavisinde Yapılması Gerekenler Nedir, Sirke Temizliği Nasıl Yapılır ?

• İlk olarak kişinin kafasında saç bitinin tespit edilmesi gerekmektedir. Saç biti tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden eczaneye giderek uygun bit ilacını temin etmelisiniz.
  • Satın aldığınız bit ilacını prospektüsüne uygun bir şekilde uygulamalısınız. Aksi taktirde etki etmez, bitlerden kurtulamazsınız.
  • Bit ilacını kullanmadan önce saçınızı mutlaka kirden ve yağdan arındırmanız gerekir. Saçı yağlanmasına sebep olacak krem ve benzeri kozmetik ürünlerini kullanmayın. Saçınızı tamamen kuruttuktan sonra bit ilacını uygulayın.
  • Bit ilacı sayesinde saçınızda asalak yaşayan bitlerden kurtulabilirsiniz fakat sirkelerden (bit yumurtası olarak tabir edilir) kurtulmanız bu şekilde mümkün değildir. Bit ilacını kullandıktan sonra hazırlayacağınız üzüm veya elma sirkeli suyla saçlarınızı durulayın. Sirke ve su oranı birbirine eşit olsun. Bu sayede bit yumurtalarının yani sirkelerin çözülmesini sağlarsınız. Tüm bunların sonrasında sıkı dişlere sahip bir tarak yardımıyla veya bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayın. Bu aşamada size yardım edebilecek birisi varsa oldukça iyi olur çünkü saçınızın ense ve arka bölümlerine rahatlıkla ulaşamazsınız.
  • Temizliği ve tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekir.
  • nde bir diğer etkili çözüm zeytinyağı kullanımıdır. Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovun ve streç fil ile sarıp bir gece bekletin. Gecenin ardından saçlarınızı şampuan ile iyice yıkayıp sirkeli su ile durulayın.
  • Bit sadece kafada saçlarda gözükmez. Bıyık, sakal, koltuk altı tüyleri ve genital bölge de bu durumdan nasibini alır. Bu bölgeleri de kontrol etmeyi ve temizlemeyi ihmal etmeyin. Koltuk altı tüylerini ve genital bölge kıllarını her zaman kesmenizi tavsiye ederiz.

Bit ve Sirke (Bit yumurtası) Hususunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Bitin bulaşma ihtimalinin bulunduğu aile bireyleri de aynı temizliği uygulamalıdır. Sadece bit bulaşmış kişi değil diğer kişilerde temizliği gerçekleştirmelidir.
  • Bit temizliğinde kullanılan tarağın ve benzeri eşyaların atılması tavsiye edilir veya bit şampuanı ile iyice yıkanmalıdır. En iyi çözüm atılmasıdır.
  • Kullanılan yastık kılıfı, havlu, çarşaf, penye, tişört, atlet, külot, pantolon, gömlek gibi eşyalar ve kıyafetler yüksek derece ısıda yıkanmalıdır. Yıkanması mümkün olmayan eşyaları ise bir torbaya koyup ağzını sıkıca kapatın. Yaklaşık 1 hafta boyunca böyle bekletin. Bitler varsa ölecektir.
Özetle “
Bit bulaşmasını önlemek için kişisel bakımınıza önem vermelisiniz. Saçlarınızı yıkamalı, temizlemeli ve aynı şekilde varsa sakal ve bıyığı da temizlemelisiniz. Ayrıca koltuk altı ve genital bölge kıllarını almanızı tavsiye ediyoruz. Kıl vücutta özellikle yaz aylarında koku oluşumuna sebep olur. Terleme durumunda sizi zor duruma bırakabilir. Bunun haricinde berbat bir görüntüsü vardır. Siz kişisel temizliğinize önem gösterin devamı önemli değil.

Bitten Kurtulanlar Yazıyor​

Bir dermatolog önerisi! (saç kremi ile bitten kurtulma)

Bildiğiniz saç kremini alıyorsunuz, saçının her tarafına boca ediyorsunuz. Akacak duruma gelene kadar sürün. Saçın her yeri saç kremi ile kaplı olmalı ve üzerinden akacak kadar fazla sürülmeli. Amaç burada hava almayacak şekilde saç diplerini ve saçları kaplamak.

Bitlerin solungaçları var ve en fazla 7-10 dakika kapalı tutabiliyorlar sonra soluk almak için açtıklarında saç kreminin altında boğuluyorlar. Tercihen saç kremini sürdükten sonra plastik saç boneleri veya mutfakta kullandığınız streç film ile hava almayacak şekilde saçı sarabilirsiniz. 10 dakika teorik olarak yeterli ama 20 dakika ya da yarım saat kadar beklettikten sonra normal bir şekilde saçı yıkayıp şampuanlayın. Sonra ince bir tarakla tarayın, banyoda su ile akmayan bitler tarakla dökülecektir.

Canlı olan bitleri bu şekilde temizledikten sonra sirkeler için önlem almanız gerekiyor. Normalde bir sirkenin olgunlaşması ve bit haline dönmesi bir haftayı buluyor ama canlı bitlerin ne zaman yumurtladığını bilmediğiniz için her gün veya iki günde bir bu işlemi on gün kadar tekrarlayın.

Sonrasında haftada bir olacak şekilde 2-3 hafta daha devam edersiniz bitlerden kurtulacaksınızdır tabii kullandığınız taraklar tokalar da temizlenmeli ya da atacaksınız bu işleme başladığımız gün ve devamında. Özellikle yastık kılıfı çarşaf ve kıyafetleri değiştirmeniz ve yüksek ısıda yıkamanız ya da ütülemeniz gerekiyor.

Tüm aile bireyleri de kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar kaynak olma açısından mutlaka kontrol edilmeli çocuklar özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar önemli olan kaynağı kurutmak özellikle sınıflarından veya yakın arkadaşlarından alıyorlar nasıl önemli olan kaynağı kurutmak.

Bildiğim en zararsız yöntem çocuklar için. Saç için tasarlanmış bir ürünü kullanıyorsunuz ve en azından bit ilaçları kadar kimyasal içermiyor. Markanın bir önemi yok bu arada her türlü saç kremi olabilir. Şimdiden kolay gelsin umarım etkili olur Sonucu siz de paylaşırsanız belki birkaç kişinin daha işine yarar.

Semra Hanım Çamaşır Sodası Ile Saç Bitlerini Temizlemiş.​

“Arkadaşlar ben bit temizleme üzerine her şeyi denedim 2 yıldır bitle mücadele ediyorum. Üç kızım var biri bitip birine giriyor. İki gün uğraşmazsam çoğalıyor kaşıntıdan saç derileri hep yara içindeydi, bu yukarıda yazan şeyler geçici emin olun çünkü çok denedim. Köye tatile gittim ve orda derdimi anlattım ve bana ne dediler biliyor musunuz tahmin edemezsiniz ama anlatacağım çok çektim kimse çekmesin diye sizle paylaşmak istedim. ÇAMAŞIR SODASI evet yanlış duymadınız çamaşır sodası çok ucuz bir şey ve zararsız. Göze temas yok saçları iyice ıslatın ve deriye serpin ovalayın 5 dakika bekletin ve yıkayın. Ölü bitler ve sirkeler nasıl dökülecek 1 hafta 2 günde bir uygulayın sonuç süper yalnız saçlar biraz sertleşiyor onu da saç kremiyle çözün.”

Sizden gelen başka bir öneri;​

1. Eczaneden gidip bit ilacı alıp saçınıza uygulayın. Uyguladıktan sonra banyo yaparken son durulama da (elma-üzüm sirkesi fark etmez) elma-üzüm sirkesini suya eşit olacak bir şekilde saçınızı durulayın. Duruladıktan sonra sıkı dişli tarak ile tarayın. Bu işlemi 3-4 gün tekrar edin.
  2. Saçınızı boyatın. Çünkü saç boyası bit ve sirkeleri çözecektir. İstediğiniz renge boyayın. Ama ben kendinize göre saç rengini seçmenizi öneririm.
  3. Mentollü tıraş köpüğü alıp saçınız tüm bölümüne yayın.(bu işlem sirkeleri çözecektir.) Yaydıktan sonra yarım saat (30 dk) bekletin. Sonra sık dişli tarak ile tarayın.
  4. Lavanta kokusu alıp bitlerin ulaşamayacağı yere sıkın. Böylelikle bitlerden kurtulabilirsiniz.

Berna hanım demiş ki;​

Size yardım etmek istedim bende bitlendim sirkelendim, kaşınmaya başlamayla hemen baktırdım ve saçımda bitler vardı. Her neyse bit temizleme yöntemlerin arasında ilk gaz yağı olduğunu öğrendim. Ama gaz yağını bulmadım nedense. Bir gün boyunca saçlarımla uğraştım. İlk önce öğrenmeyle sirkeli suya yatırdım saçmı üzüm veya elma sirkesi biraz sulandıracaksınız. Yoksa saç deriniz yanar.

Yarım saat bekledikten sonra saçımı yıkadım, sonra saçlarımı boyadım yine yıkadım. Haliyle sonra saçıma tıraş köpüğü güzelce ne sürdüm yarım saat bekledim tekrar yıkadım. Tabii o kadar uğraşmayla saçınız sertleşecek. Sakın saçınızı yumuşatmak için saç kremi kullanmayın. Yoksa sirkeler çıkmaz biraz zor olacak ama bit tarak ile tek tek saçınızı tarayacaksınız.

Birbirine bağlana bağlana olacak ama işe yarıyor arkadaşlar saçımı çamaşır sodasıyla ovaladım. Yarım saat bekledim tekrar yıkadım bunu iki üç gün tekrarlayın ben o gün bitlerden sirkelerden kurtuldum. Ama ne olur ne olmaz diye iki üç defa tekrarladım. Hepsini bir anda yaparsanız daha kolay kurtulursunuz öyle bir kere yapıp ertesi gün yapmayla olmaz bitler bir hafta içinde veya birkaç gün içerisinde yaklaşık 140 adet yumurta yumurtluyor. O yüzden tabii saçınıza o kadar titizlikle temizledikten sonra evi de titizle temizlemeniz gerekecek halıları battaniyeleri yastıkları yıkatın veya derin dondurucunuz varsa 24 saat derin dondurucuda kalırsa daha kolay olur. Sakın su kaynatıp suyun içine batırıp demeyin su soğudukça sirkeler daha çabuk gelişir genelde 25-30 derece civarında gelişirler. İnşallah size bu yardımcın olur bir bütün günü saçınızla zamanı geçirin :) Allah kolaylık versin bit sıkıntısı çok zor.

Melek Hanım Saç Bitini Böyle Temizlemiş.​

MUTLAKA DENEYİN. Bit temizleme sorunuza 1 günde kesin çözüm buldum kesinlikle denemelisiniz. Sabah ilk saçı kontrol ediyorsunuz bakınız bit var saçı tutam tutam ayırıyorsunuz saç düzleştiricisiyle her tutamı birkaç saniye tutarak iyice ısıyı veriyoruz yumurtaları bu ısıyla yok ediyoruz.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın sonra zeytinyağı sürüyoruz zeytinyağı ile iyice ıslatıyoruz. biraz bekledikten sonra bitler saç yüzeyine çıkmaya başlıyor cımbızla alıyoruz böyle tüm hepsini temizleyince zeytinyağlı saça 5 – 6 dış sarımsak eziyoruz saçın her yerini kaplıyoruz streç film ile saçın her tarafını kaplıyoruz 5-6 saat o şekilde bekliyoruz banyoda saçı arkaya iyice atarak duruluyoruz şampuan yerine bir fincan a kaynar suyla eritilmiş çamaşır makinası deterjanı döküyoruz iyice oranlıyoruz sonra duruluyoruz sonra bir tane limonu çiğitlerinden ayırıp saça sürüyoruz duruluyoruz bolca şampuan döküyoruz parmak uçlarıyla saça masaj yaparak bolca köpürtüp duruyoruz.

Sonra bolca saç kremini saçın diplerinden uçlarına sürüp tarakla saçı açıyoruz. Açılan saça biraz daha krem sürüp bekliyoruz sonra hiç saça dokunmadan arkaya atarak duruluyoruz saçı çıkınca saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz kuruduktan sonra bir kez daha saç düzleştiricisiyle iyice isi veriyoruz böylelikle yumurtalar yanmış oluyor aynı günün gecesi zeytinyağlı saça streç film sararak yatıyoruz.

Sabah saçı tarayarak hiç dokunmadan saçı arındırıp çamaşır deterjanıyla yıkayıp şampuanlayıp kremleyip en son kurulayıp düzleştiriciyle tekrar ısı veriyoruz. Biraz zahmetli 1,5 gün uğraş veriyorsunuz ama kesin çözüm mutlaka deneyin bit şampuan ya da tarağını hiç kullanmadım tavsiye ediyorum.

Üst Alt