Son Konu

Bugün Yayınlansa Sosyal Medyanın Diline Düşecek 10 Klip

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Ülkemiz, pek çok açıdan olduğu üzere müzik konusunda da çok varlıklı bir ülke. 90'lar, 2000'ler derken ülkemizde müzik piyasası her vakit çok hareketli olmuştur. Renkli klipler, manalı kelamlar derken pek çok başarılı müzikler görüyoruz. Bugün odaklandığımız şey ise bu müziklerin dışında bugün çıksa sosyal medyada bir müddet gündemden düşmeyecek klip ve müzikler olacak.

Biraz geçmişe baktığımızda birbirinden farklı müzik ve klipler gördük. Kimi müziklerin kendisi absürtken kimilerinin klibi absürt olabiliyordu. Hatta kimilerinin müziği her ne kadar çok hoş olsa da "bu kliple müziğin ne alakası var" diyeceğimiz tezatlıklarla karşılaşaibliyorduk. Her ne olursa olsun listemizdeki müzikler bizi öbür yerlere götürecektir. Bu içeriğimizi iki başka kesime ayıracağım. Birinci kesim ünlü sanatkarların yaptığı müzikler, oburu ise çok tanınan olmasa da bir şeyler denemek isteyen müzikçilerden oluşacak. Şayet hazırsanız günümüzde çekilse toplumsal medyanın lisanına düşecek kliplere yakından bakalım.

Ünlü sanatkarlardan çıkan absürt klip ve şarkılar

Neşe Karaböcek - Yam Yam

Neşe Karaböcek, ülkemizin en sevilen sanatkarlarından biri. Herkesin lisanında olan sayısız müziğe sahip Sevinç Karaböcek'in 1992'de çıkardığı bir müzik var ki başkalarından ayrılıyor. Yam Yam isimli müzik, hem klip hem de kelamlarıyla ziyadesiyle absürt bir müzik. Tekrar de o periyotta pek çok insanın bu şarkıyı dinleyerek eğlendiğini söyleyelim.

İbrahim Tatlıses - Dom Dom Kurşunu

Söz ve müziği Aşık Mahzuni Şerif'e ilişkin olan Dom Dom Kurşunu, İbrahim Tatlıses'le akıllara kazınmış bir müzik. Şarkının kendisinde rastgele bir absürtlük de yer almıyor. Buradaki absürtlük klibi izlediğinizde ortaya çıkıyor. İbrahim Tatlıses'in bir cefeye gelip bakıştığı bayanla bilardo kapışmasını izlediğimiz klip, müzikle pek bir kontağı olmaması açısından bir ölçü absürtlük içeriyor.

Cankan - Yaranamadım

Bir periyodun tanınan müzikçilerinden biri de Cankan'dı. Almanya'dan gelen bu iki kişilik müzik kümesi; rap, pop üzere tipleri harmanlayarak kendilerine has müzikler çıkarıyorlardı. Bu müziklerden biri de "Yaranamadım" müziğiydi. Çocukluğumuzda severek dinlediğimiz bu müziğin klibi, gerek kostümler gerekse de ortam bakımından birtakım farklılıklara sahip.

Mustafa Topaloğlu - Abu Çi Çi

Mustafa Topaloğlu çok renkli sanatçı. Bilhassa uzaya ilgisi olan Topaloğlu'nun çok farklı klipleri var. Bu klipler ortasında tahminen de en ilginci Abu Çi Çi klibi. Müziğin kendi içerisinde sunduğu absürtlüğüne ek olarak Matrix havası sunan klip de bir epey enteresan hissettirecek.

Mahsun Kırmızıgül - Dinle

Yönetmenlik performansıyla beğeni toplayan Mahsun Kırmızıgül, bir periyodun en çok ses getiren müzikçilerinden biriydi. Kırmızıgül'ün Dinle müziğinin ise bunlar ortasında çok öbür bir yeri var. Müziğin kelamları ve klibi ortasında pek bir ahenk yok. Dinle müziğinin klibinde farklı ülkelerden bayan dansçılar çılgınlar üzere dans ediyor. Görsel olarak hoş bir klip olsa da hala bazen sorgulamamıza neden oluyor.

İsmail YK - Facebook

Bir periyoda damgasını vuran İsmail YK'yı herkes bir periyot çok sevmiştir. YK'nın tanınan devirlerinde çıkan "Facebook" müziği ise daha toplumsal medyalar bu kadar güçlenmemişken bize kimi sinyaller veriyordu. "İnternet cafeye gittim. Facebook sayfasına girdim. Adımı Çılgın diye verdim." biçiminde giren Facebook müziğinin kelamları dışında klibi de son derece garip. Bembeyaz bir ortamda Facebook'a televizyondan bağlanan İsmail YK, bir periyot "Biz mi yanlış kullanıyoruz sanki?" halinde sorular sormamıza neden olmuştu.

Çok ünlü olmayan insanlardan çıkan absürt klip ve şarkılar

Aydın Aydın - Su Sesi

Aslında bu müziğin emeli çok özel. Kelamlarının de bir kısmı ziyadesiyle kıymetli gayeler içeriyor. Lakin müziğin bütününe baktığımızda klip ve müziğin yer yer sizi zorlayabileceğini söyleyebiliriz. Her ne olursa olsun müziğin bize anlatmak istediği ideolojiyi anlayabildiğimizi de belirtelim.

Bizim Murat - XXL (Fil Diyeti)

Bu müziğin latife için yapıldığını düşünüyorum, lakin çok da zayıf olmayan biri olarak söyleyebilirim ki günümüzde bu türlü bir müzik çıksaydı muhtemelen linç edilirdi. Birtakım insanların çektiği kilo sorunu üzerinden dalga geçen şarkı için tek diyebileceğim öznel yorumum uygun ki de bu devirde yayınmadığı olacaktır.

Kasım Şeren - Aşk Benimle

Aslında kelamlarını bir anlasak bir talih vereceğiz, lakin sorun kelamları anlayamamakta başlıyor. Klip ise müziğin cringe yapısını bir üst düzeye çıkarabiliyor.

Celal Öz - Hoş Yarim Meleğim

Celal Öz abimizin netd müzik YouTube kanalında yayınlanan pek çok müzik klibi var. Müzik söylemeyi çok seviyor kendisi ve buna hürmet duyuyoruz. Şarkıyı dinlerken bir ölçü cringe olabilirsiniz.

Premium XXL Bonus (Açıklamak için ne gerekiyorsa) klip: İsmail Ahıskalı - Güzellik Her Vakit Kazanacak

Yaptığım incelemelerde cringe olma düzeyini en çok üstlere taşıyan, adeta başkalarıyla ortasında koca bir uçurum bırakan bir klip keşfettim. İsmail Ahıskalı'nın "İyilik Her Vakit Kazanacak" müziği ve klibi olayı değişik bir boyuta taşıyor.

Bugün sizlere bugün yayınlansa toplumsal medyanın lisanına düşecek müzik ve klipleri derledik. Pekala sizin bu listeye sarfiyat dediğiniz müzik ve klip teklifleriniz var mıdır? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Üst Alt