Son Konu

Cizmeli Kedi Hikayesinin İngilizcesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cizmeli Kedi Hikayesinin İngilizcesi,

imagescizmelikedihikayesininingilizcesi5add0a5225685

CİZMELİ KEDİCharles Perrault

Bir zamanlar, uc oğlu olan bir değirmenci varmış Değirmenci olunce buyuk oğluna değirmen, ortanca oğluna eşek, kucuk oğluna da kedi miras kalmış Kucuk oğlu bu duruma cok uzulmuş
“Kedi ne işine yarar ki insanın? diye yakınmış “Pişirip yiyemezsin bile Kedi bunu duymuş ve hemen cevap vermiş “Kotu bir mirasa sahip olmadığınızı goreceksiniz efendim Bana boş bir cuval ve bir cift de cizme verirseniz, neye yarayacağımı gorursunuz
Şaşkınlıktan ağzı bir karış acık kalan cocuk, kedinin istediklerini yapmış Kedi cizmeleri giyince ayna karşısına gecmiş ve kendini pek beğenmiş Sonra kilerden taze bir marulla guzel bir havuc secip ormanın yolunu tutmuş Ormanda cuvalın ağzını acmış, marulla havucu cuvalın icine yerleştirip bir ağacın arkasına saklanmış Cok gecmeden taze sebzelerin kokusunu alan kucuk bir tavşan cuvalın yanına gelmiş, zıplayıp icine atlamış Kedi saklandığı yerden cıkıp cuvalın ağzını sıkı sıkı bağlamış
Ancak Cizmeli Kedi tavşanı efendisine goturmek yerine doğruca saraya gidip Kral’la goruşmek istediğini soylemiş Kral’ın huzuruna cıktığında yere eğilerek, “Yuce Efendimiz, size Efendim Marki’den bir hediye getirdim, demiş Bu hediye Kral’ın cok hoşuna gitmiş
Uc ay boyunca Cizmeli Kedi saraya o kadar cok hediye goturmuş ki, Kral artık onun yolunu gozler olmuş Derken Cizmeli Kedi’nin dort gozle beklediği gun nihayet gelmiş catmış “Bana sakın neden diye sormayın ve bu sabah ırmağa gidip yıkanın, demiş sahibine Cizmeli Kedi, o sabah Kral’ın Prenses’le, yani kızıyla birlikte ırmağın kenarından gececeğini biliyormuş
O sabah, Kral’ın faytonu ırmağın yakınından gecerken Cizmeli Kedi telaşla yanlarına yaklaşmış “Yardım edin! Yardım edin! diye bağırmış “Efendim Marki boğuluyor! Kral hemen bir alay askerini ırmağa yollamış
Fakat Cizmeli Kedi bununla da kalmamış Kral’a, efendisi ırmakta yuzerken hırsızların onun elbiselerini caldıklarını soylemiş (Oysa Cizmeli Kedi, efendisinin elbiselerini calıların arkasına kendisi gizlemiş!) Kral, hic gecikmeden Marki’ye bir takım elbise yollamış Tahmin edeceğiniz gibi Cizmeli Kedi’nin sahibi, kendisine Marki denmesine cok şaşırmış, ama akıllılık edip hic sesini cıkarmamış
Marki guzelce giydirildikten sonra Kral onu gideceği yere goturmek icin faytonuna davet etmiş ve kızıyla tanıştırmış Prenses, iki dirhem bir cekirdek giyinmiş olan Marki’ye bir bakışta aşık olmuş
O sırada Cizmeli Kedi koşa koşa oradan uzaklaşmış Cok gecmeden buyuk bir tarlada ot bicen insanlara rastlamış “Beni dinleyin! diye bağırmış “Kral bu yone doğru geliyor Size bu tarlaların kime ait olduğunu sorarsa ona efendim Marki’ye ait olduğunu soyleyeceksiniz Yoksa sizi dilim dilim doğrattırırım!
Sonra Cizmeli Kedi bir sure daha koşmuş ve buyuk bir tarlada buğday bicen adamlara rastlamış Aynı şeyi onlara da soylemiş Sonra tekrar koşmuş ve her rastgeldiği insana aynı şeyleri tekrarlamış Derken Dev’in şatosuna varmış
Kral’ın Faytonu Cizmeli Kedi’nin gectiği yerlerden gecerken Kral her rastgeldiği insana, “Bu tarlalar kime ait? diye soruyormuş Her defasında da aynı cevabı alıyormuş Kral, Marki’nin bu kadar cok toprağa sahip olmasına şaşırmış (Cizmeli Kedi’nin sahibi de oyle!)
O sırada Cizmeil Kedi Dev’in şatosunda başka bir işler cevirmekle meşgulmuş “Dev, demiş Cizmeli Kedi, Dev’in nefesinin kokusundan iğrendiğini gizlemeye calışarak “Senin aynı zamanda muthiş bir sihirbazlık gucunun olduğunu soyluyorlar, doğru mu?
“Oyle diyorlarsa, oyledir, demiş Dev alcakgonullulukle
“Orneğin, istersen hemen bir aslana donuşebildiğini soyluyorlar, demiş Cizmeli Kedi Bunu soyler soylemez Dev hemen kendini bir aslana donuşturuvermiş Cizmeli Kedi kendini dolabın uzerine zor atmış Dev tekrar eski haline donunce dolaptan aşağı inmiş “Mukemmel! demiş Cizmeli Kedi “Ama fare gibi kucuk bir şeye donuşmek senin gibi cusseli biri icin imkansız olmalı!
“İmkansız mı? diye gulmuş Dev “Benim yapamadığım şey yoktur! Dev bir anda fareye donuşmuş, Cizmeli Kedi de onu hemen yutmuş
Derken Kral, Dev’in şatosuna varmış Şatonun artık kime ait olduğunu tahmin etmişsinizdir herhalde! Cizmeli Kedi Kral’ın faytonunu şatonun yolunda karşılamış “Bu taraftan gelin, demiş “Sizi bir ziyafet bekliyor (Dev o gun birkac arkadaşına bir ziyafet vermeyi planladığı icin yemeklerle donatılmış buyuk bir masa hazır bekliyormuş!)
O gun sonunda Cizmeli Kedi’nin sahibi marki Prenses’le nişanlanmış Bir hafta sonra da evlenmişler Cizmeli Kedi’ye ne mi olmuş? Dokuz canından dokuzunu da sefa icinde surmuş ve bir daha da fare avlamasına gerek kalmamış – ara sıra avlamış, o da kedi olduğunu unutmamak icin

Üst Alt