Son Konu

Çocuk Eğitiminde Otorite

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çocuk Eğitiminde Otorite 1548499614 1548499614 cocukegitimindeotorite5c4c3a0f60c6acocukegitimindeotorite5c4c3a0f60c6a http:wwwbebekkokusucomnewsarticlefiles72522655075 Otorite çocuğa yapması lazım geleni yaptırabilmemiz, yapmaması gerekli geleni de yaptırtmamamızdır Bu konuda irade kullanıp başarılı olabilmemizdir Tabii bunun bilimsel ve dürüst olması gereklidir Acilen bunları özet olarak açıklayalım Çocuk her şeyi bilemez Kaldı ama büyükler de şüphesiz her şeyi bilemez böylece çocuk durmadan çevreden birşeyler öğrenmektedir Onun yaptıkları arasında iyi, doğru, güzel olan davranışlar olabileceği gibi yanlış yanlış, kabahat teşkil edecek hatta güvenli olmayan olanlar da bulunabilecektir Evde yangın dışlamak, pişmekte olan yemeği yıkmak, musluk suyunu açık teslim etmek ve daha niceleri gibi hayatî öneme haiz işler de yapabilmektedir İşte otorite bu kabil durumları çocuğun yapmasına engel olunabilmesi için gereken iradenin anne ve baba da var olması anlamındadır Çocuğun herşeyi bilemiyeceğini söylemiştik Çocuk hata yaparak aradığı doğruyu bulmaya çalışır Zaten çocuk da hatalı, hatalı davranış ve davranışlarında aileden ve ilgililerden tekrar tekrar yardım görmek ister Çocuk psikoloinin esas çizgileri itibariyle durum böyledir Nitekim literatürde bilim adamları çocuğun isteklerini çocuğun ağzındanmış gibi mektup halinde yazmışlardır Burada çocuk yaptıklarımın hepsinin doğru olmadığını biliyorum, siz mani olmadıkça onları yapmaktan da kendimi alamıyorum, yaptıklarımın yanlış olduğunu bana söylemezseniz yahut buna mani olmazsanız bunları nasıl düzeltirimdemektedir Ne yazık fakat gerçekler böyle olmasına karşın pekçok anne baba çocuklarının eğitiminde otorite denilen altın kuralı yeterince kullanamamaktadırlar Ya aşırı otorite noksanlığı, yahut da fazla otorite çocuklara karşı yanlış olarak ailelerde mevcut bulunmaktadır Bunun dengesini bulmak zorunluluğu vardır Fazla otorite, otorite noksanlığı dek tehlikelidir Bunun kayda değer olduğu her zaman bilinmeli ve hakiki bilimsel otorite tanınarak çocuk için sağlanabilmelidir Nice durumlar olmaktadır ki çocuk fazla şımartıldığı için evde her dediği harfiyyen yerine getirilmektedir Tabii aile bundan hiç hoşnut değildir Lakin neredeyse eli mahkum bu esaret hayatını çekmektedir Evde yer alan saati, teybi, radyoyu çocuk kaç defa yere çarpmıştır Hatta bu davranışını alışılmışlık haline getirmiştir fakat aile çocuk inciniverir diye bu masrafa katlanmış ve otoritesini ortaya koyamamıştır Bir dindar aile de bana şöyle anlatmıştı çocuk Kur'anı Kerim istemektedir, tutup tutup onu yere atmak istemekdedir, mani edinmek istersek de ağlamaktadır, Kur'anı Kerim'in kapağı süslü ya onun için onu istiyor sanıyoruz, diğer birşeyi atsa bu dek aramam fakat yüce kitabımızı alıp oynamak istemesi ailecek bizi çok üzüyor, çok sakladık ise de ağlıyarak yeniden bize çocuk Kur'an'ı getirtmektedir, çare nedir Çare çocuk küçüklüğünden itibaren hoşgörülmemesi gereken yerde hoşgörülmemelidir Yoksa hoşgörülmediği birincil o olayı yaptığında ihsas edilmelidir Aynı hareketi yinelediğinde anne baba otorite prensibine kadar buna mani olmalıdır O şeyi elinden almalı veya o şeye mani olmalıdır Bunda belirlenmiş ve kararlı olmalıdır Zaten kesinlik, kararlılık olduğunu çocuk gördüğünde birkaç ısrardan sonra onu olmak için ısrar edemiyecektir En güvenli olmayan olay şudur: Çocuğu benzer hareketinden nedeniyle bir defasında mazur görmek diğerinde güzel görmemektir Ailenin morali iyi ise o davranışı hoş görmekte, o gün canı birşeye sıkılmışsa aynı davranışı veya işi güzelgörmemekte çocuğa bağırıp çağırmakta cezalandırma yoluna gitmektedir Haklı olarak çocuk da benzer hareketi dün yaptım birşey demediler, öbür gün yaptım tekrar ses çıkarmadılar, bugün yaptığımda onlar dan ayırt edilemez, niçin acaba bugün bana bağırdılar, bu ahali alışılmadık birşey, gidip bir çare olsunlardiye düşünür Aile ona kızarken çocuk da onlara ola ki onlardan fazla kızar İşte bu hal fazla hatalıdır Çünkü çocuk olayı kavrıyamamış dahası de kendinin haklı olduğunu düşünmektedir Zira olay meydandadır Benzer hareketine üç defa haz gösterilmiş, aynı hareketine dördüncüde şiddetli tepki gösterilmiştir Bu tutarsızlık büyük insanları da aynı şekilde kızdırır Büyükler aralarında bu tür davranışlar olsa acaba benzer anne baba olayı nasıl değerlendirirler Güvenli Olmayan olan davranışlarında çocuk kuşkusuz engellenmelidir Güvenli Olmayan olmayan lakin nahoş davranışları için en başında kendisine işin doğrusu söylenerek öğretilmelidir Benzer olayı yaptığında bu öğretilen data hatırlatılmalıdır gerçi aynı davranışı yapıyorsa azami iki defa hoşgördükten sonradan çocuk ailenin otoritesini karşı bulabilmelidir Dediğim gibi otorite çocuğa yapması gerekli geleni yaptırtmak, yapmaması gerekeni yaptırtmamaktır Otoritenin kazanılması ve sürdürülebilmesi için çocuğa suçuyla ilgili olarak suç oluşturan verilmesi de normaldir Sevdiği şeylerden bir vakit için onu yoksun bırakmak en iyi ceza yollarındandır Fakat mutlaka suç oluşturan çocuğun yaşına ve suçuna yerinde olmalıdır Çocuk mutlaka cezayı hak ettiğini kavramalıdır daha sonra cinayet verilmelidir Oysa bu şekilde cinayet yatıştırıcı olabilir Çocuk suçunu anlamalı, kabul etmeli ve hatta acilen ben şöyle bir cezayı hak ettimdiyebilmelidir O ceza verilince de ben dememişmiydim işte oldubir daha yapmıyayım bu işin sonu işte böyle suç oluşturan oluyordiyebilmelidir 1548499614 1548499614 cocukegitimindeotorite5c4c3a1007b21cocukegitimindeotorite5c4c3a1007b21 http:wwwbebekkokusucomnewstemplatesarticlefiles725777417 Çocuk eğitimi zannedildiği kadar şiddet ve güç değildir Bunun kuralları da karışık olmaktan uzaktır Ama ne var ancak özetlenmiş yüzelli sahifelik, hatta daha özetlenmiş bunun yarısındaki bilgiyi anne ve babanın çocukla ilgili bireylerin öğrenip kavrıyabilmeleri büyük bir gelişimdir Fakat bu alanda ilim adamlığı şüphesiz en güç mesleklerdendir Burada anne babayı acemi bir şoföre, ilgili uzmanları da o otomobili üretim eden mühendise benimsemek mümkündür Acemi şoför edinmek 35 saatte bile öğrenilebilirken bir makina mühendisi elde etmek illaki fazla uzun yıllar süren eğitim sonunda olacağını herkes bilebilir Bu bir örnektir, lakin kanaatımızca olayı anlatması yönünden epeyce iyi değerlendirilmelidir Çocuk eğitiminde otorite prensibinin de varolduğunu yâd etmek bile anne ve baba için doğruyu bulmada başlı başına bir mürşit olabilir Manâlı olan çocuğun ciddiye alınması ve olayın akademik bir alıştırma alanı olduğunun benimsenebilmesidir ProfDrKemal Çakmaklı id  

Üst Alt