Son Konu

Coşkun Sabah'tan Bülent Ersoy'a zeytin dalı! "Emek hırsızlığı yaptı" demişti...

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
coskun_sabah_ahmet_ilkan_selcuka_ates_puskurdu_studyoyu_terk_etmek_istedi_1642489859_7691.jpg

Hayatını kaleme alan Coşkun Sabah, geçtiğimiz günlerde "Anılar-Şimdi Gözümde Canlandılar" isimli kitabının tanıtmak için basın toplantısı düzenledi. "Hayatım klasik Türk sineması üzere, roman gibi" diyen usta sanatçı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türk müziğinin bedelli isimlerinden Coşkun Sabah'ın hayatı kitap oldu. Didem Abidin ve Selahaddin Abidin tarafından kaleme alınan kitapta Sabah'ın meslek ve özel hayatına dair bilinmeyenlere yer verildi.

Evvelki gün Etiler'de bir restoranda düzenlenen basın toplantısı ile kitabının tanıtımını gerçekleştiren Sabah, "51 yıllık bir öykü bu aslında. Sıfırdan gelen bir adamın çay bahçesinden, düğün salonundan geçip Coşkun Sabah olmasına kadar gelen bir öykü. Kitapta çok can alıcı dönüm noktaları var. 41 yıllık şarkıcılık öyküm var. 10 yıllık sahnelerdeki ud sanatkarı geçmişimi de katarsak 51 yıllık bir sanat hayatı ve yaşadıklarım var" biçiminde konuştu.

BÜLENT ERSOY KONUSUNA AÇIKLIK GETİRDİ!

"Bana haksızlık yaptı" dediği Bülent Ersoy hakkında da açıklamalarda bulunan usta isim "Müzikle iç içe geçen yıllar, konservatuvar yıllarım, İstanbul radyosu ve devlet korosunda geçen yıllar. Bülent Ersoy ile konservatuarda sınıf arkadaşıydık. Yıllar sonra kopukluk oldu ve Maksim Gazinosu’nda karşılaşmıştık. Bunların hepsini anlatıyorum" sözleriyle Bülent Ersoy'a zeytin kolu uzattı.

"HAYATIMDA ÇOK DEĞERLİ BİR KARARDIR"

"Hayatınızdaki en can alıcı şey neydi?" sorusuna karşılık veren ünlü sanatçı, kelamlarını şöyle noktaladı:

"Konservatuarı okumuş âlâ bir saz sanatçısıydım. Yeşil pasaportum vardı, devlet memuruydum ancak ünlü bir sanatçı olma yolunda planımı yaptım ve memuriyetten istifamı verdim. Annem çok üzüldü, gönül koydu bana lakin ben planımı yapmıştım. Hayatımdaki çok değerli bir karardır. Hayatımın dönüm noktasıdır. Hepsi kitapta var. Yaşanmışlıklar var." 

KİTABINDA "BÜLENT ERSOY BANA HAKSIZLIK YAPTI" DEMİŞTİ!

Bir periyot kelam müellifi Ahmet Selçuk İlkan ile yaşadığı müzik polemiğiyle isminden kelam ettiren Coşkun Sabah, hayatını kaleme aldı. "Anılar-Şimdi Gözümde Canlandılar" ismini verdiği yapıtta hayatına dair bilinmeyenleri anlatan Sabah, ortaya Bülent Ersoy hakkında çarpıcı bir argüman attı.

"BÜLENT ERSOY HAKSIZLIK YAPTI"

Bülent Ersoy'un kendisine haksızlık yaptığını ileri süren Sabah kitabında şu tabirlere yer verdi:

"1980 yılında, direktörlüğünü Osman F. Seden ve Melih Gülgen’in üstlendiği, başrolünü Bülent Ersoy’un oynadığı ‘Beddua’ sinemasında müzik yöneticisi olarak karşımıza çıkar Coşkun Sabah. Bülent Ersoy bu müziğe albüm yaptıktan ve müzik tüm Türkiye tarafından tanınıp sevildikten sonra bu müziğe bir Sinema yapma fikri doğar. Her ne kadar sinemanın müzik yöneticiliğini Coşkun Sabah yapsa da sinemanın afişlerinde müzik yöneticisi olarak Coşkun Sabah’ın değil Bülent Ersoy’un ismi geçer. Coşkun Sabah bu durumu sinema afişleri basıldıktan sonra öğrenir. Melih Bey’e bunun nedenini sorduğunda aldığı yanıt ise, ‘Bülent Ersoy’un bu formda olmasını istediği’dir. Bülent Ersoy, o yıllarda Zeki Müren’le ağır bir rekabet içindedir ve Zeki Beyefendi sinema müziklerini kendisi yapmaktadır. Halbuki Bülent Ersoy’un ‘Beddua’ sinemasının müziklerinin imalinde hiçbir katkısı olmamış, her şeyi Coşkun Sabah tek başına yapmıştır. Bu haksızlığa çok sonlanır ve Ersoy ile önemli bir tartışma yaşarlar."

Geçtiğimiz aylarda hit müziklerinin kelam müellifi Ahmet Selçuk İlkan'la ortası bozulan Coşkun Sabah, kitabında ünlü sanatkara da yer verdi. Vefasızlıkla suçlanan Sabah, unutulmaz müziği Anılar'ı yazarken İlkan’dan nasıl yardım istediğini kitabında şu sözlerle anlattı:

"Coşkun Sabah’ın askerliğinin bitmesine 10 gün kalmıştır. Ansızın üstelik de melodisiyle birlikte dökülüveren satırlar heyecan uyandırır Sabah’ta. Müziğin birinci kısmı hazırdır. İkinci kısmı için birkaç deneme yapar, ama tıkanır kalır. Sonra Ahmet Selçuk İlkan’dan yardım alır. Konutuna sarfiyat ve yaptığı melodiyi büyük heyecanla arkadaşına dinletir. İlkan, Sabah’ın ruh halini çok düzgün tahlil etmiştir. Ayrıyeten askerdeyken yaşadığı ayrılığı da çok güzel bilmektedir. Sabah’ın başladığı kelamların devamını onun yaşadıklarından beslenerek yazması hiç de sıkıntı olmaz."

AHMET SELÇUK İLKAN VE COŞKUN SABAH HENGAMEYE TUTUŞMUŞTU!

Ünlü kelam müellifi Ahmet Selçuk İlkan, evvelki günlerde verdiği bir röportajda Coşkun Sabah için "Adımı bir kere olsun sahnede anmadı, ona çok kırıldım. Müziklerimde cayma hakkımı kullansam sahneye çıkıp söyleyecek öbür müziği yok" biçiminde sert tenkitlerde bulunmuştu. Geçtiğimiz gün 2.Sayfa programına konuk olan Coşkun Sabah, Ahmet Selçuk İlkan ile ortasında devam eden "şarkı polemiği" hakkında açıklamalarda bulundu.

Coşkun Sabah'ın programa konuk olduğunu öğrenince sunuculara ileti atan Ahmet Selçuk İlkan, "Yüreği yetiyorsa karşılıklı konuşalım, korkaklık yapmasın" sözlerinin yer aldığı bir ileti attı. Bunu duyan Coşkun Sabah, öfkelendi ve stüdyoyu terk etmek istedi. 

"AYIPTIR YA!"

İletisi görünce çılgına dönen Coşkun Sabah, "Ahmet Selçuk İlkan sen muhakkak ki gündem olmak istiyorsun. O vakit git müzik yap, şiir yaz ya. Senin en son meşhur olmuş kelamlarını yazdığın müzik hangisi? Bulmuşsun bir Coşkun Sabah ayıptır ya" halinde İlkan'a ateş püskürdü.

"İSPATLAYIN BU MESLEĞİ BIRAKACAĞIM!"

Ahmet Selçuk İlkan'ın iletisine reaksiyon gösteren Sabah, kelamlarını şöyle sürdürdü:

"Besteci ya da müzikçi mecbur değildir her programda sahnede müziğin kelam muharririni anmaya. Bakın Muazzez Abacı ve Seren Serengil'in seslendirdiği çok sevilen 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' isimli müziğin kelamlarını Aşkın Tuna yazdı. Fakat onlar bir defa olsun sahnede Aşkın Tuna ismini söylemedi. Artık gidin arşivleri karıştırın bir kere olsun Aşkın Tuna'nın ismini lisana getirdiklerini ispatlayın, kelam veriyorum ben bu mesleği, sanatçılığı bırakacağım. Bu kadar netim. Bunun kaygısı nedir ya, kural mıdır onun ismini söylemem. Bu adam yalnızca şair, halkı kandırıyor, halk da zannediyor ki müzikli bir biçimde müzikleri bana verdi. Hayır yalnızca şiirini yazdı"

AHMET SELÇUK İLKAN VE COŞKUN SABAH BİRBİRİNE GİRDİ

Coşkun Sabah'ın Anılar, Aşk Kitabı, Bir Pazar Günü, Hatıram Olsun, Ne Seninle Ne Sensiz, Tahta Masa, Hayatımın Bayanısın, Düştün Gözümden Artık, Bir Gülü Sevdim üzere bir periyoda damga vuran müziklerinin kelam müellifi Ahmet Selçuk İlkan'la ortası bozuldu.

"SÖYLEYECEK MÜZİĞİ YOK!"

Unutulmaz müziklerin kelam müellifi Ahmet Selçuk İlkan, geçtiğimizde günlerde Akşam TV'ye verdiği bir röportajda Coşkun Sabah'ı maksat alarak "20 yıldır onu uyarmama karşın sahnede adımı anmadı. Müziklerimde cayma hakkımı kullansam sahneye çıkıp söyleyecek öbür müziği yok" formunda konuştu.

Ünlü kelam müellifinin sert kelamlarına karşı toplumsal medya hesabında paylaşımda bulunan Coşkun Sabah, şu tabirleri kullandı:

"Çok ayıp şiddetle kınıyorum, büsbütün haber olması için röportaj kapmak için bana atılan bir iftira. Ne vakit bestekar oldunuz siz de müziğim diyorsunuz. Müziğim yalnızca bestekar diyebilir, siz lakin şiirini yazdığım müzik dersiniz. Çok ayıp ve nankörlük şiddetle kınıyorum. Yıllardır üç beş ayda bir bana bu türlü fütursuzca saldırıyor, saldırmayı bırakın da üretim yapın Ahmet beyefendi, hani nerede son yıllarda ne yaptınız ve beni kıskanmayı bırakın"

"BOY AYNASINA DEĞİL HUY AYNASINA DA BAKMALI"

Ahmet Selçuk İlkan ise, toplumsal medya hesabından habere dair yaptığı paylaşımda "Bence her sanatçı yaşadığı jenerasyona örnek olmalı ve önderlik vasfını taşımalıdır... O kişinin yalnızca uzunluk aynasına değil huy aynasına da bakmalı... İkisinde de şık ve güzel olmalı..." halinde konuşarak karşılık verdi.

Üst Alt