Son Konu

Cuma Gunu Cuma Suresi Okumak

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cuma Gunu Cuma Suresi

Cuma Gunu Cuma Suresi Okumanın Fazileti

İmam Caferi Sadık (as) buyurdu:

Bizim Şialarımızdan her muminin Cuma gecesi namazının birinci rekatında Cuma suresini okuması vacibtir(sevaptır) Kim okursa onun mukafatı Cennettir

Bu mubarek sure, goklerde ve yerde bulunan herşeyin Allahu Tealayı tenzili ve teşbih ettiklerini beyan ederek başlıyor

Abdullah b Abbas diyor ki

Resulullah, cuma gunu sabah namazında Secde suresini ve Dehr (İnsan) suresini okurdu Cuma namazında ise Cuma suresini ve MunafıkUn suresini okurdu

CUMA GUNU CUMA SURESİNİ OKUMANIN FAZİLETİ

Surei Cuma'yı okumayı adet haline getiren kimseye, musluman memleketlerinde Cuma namazına gelen ve gelmeyen kimselerin adedi karşılığındaki onar sevap verilir

Bir kimse, Cuma Suresini fırsat buldukca okumaya devam ederse, şeytanın vesvesesinden kurtulur Bir kimse aşağıda gelecek ayeti kerimeyi bir sadef uzerine yazdırıp, yazım işini herhangi bir Cuma gunune rastlatsa ve aynı gun zahire ambarı veya eşya deposu gibi servetinin yığılı olduğu yere koysa, o mal veya servet her turlu tehlikeye karşı korunduğu gibi, bereketlenmesine ve hayırlı sonuclar alınmasına vesile olur

Zalike fadlullahi yu'tihi men yeşa', vellahu zul fadlil azıym

CUMA SURESİ TURKCE OKUNUŞU

Yesebbihu lillahi ma fiyssemavati ve ma fiylardıl elmelikilkuddusilaziyzilhakiymi
Huvelleziy bease fiylummiyyiyne resulen minhum yetlu aleyhim ayatihi ve yuzekkiyhim ve yuallimuhumulkitabe velhıkmete ve inkanu min kablu lefiy dalalin mubiynin
Ve ahariyne minhum lemma yelhaku bihim ve huvelaziyzulhakiymu
Zalike fadlullahi yutiyhi men yeşau vallahu zulfadlilazıymi
Meselulleziyne hummiluttevrate summe lem yahmiluha kemeselilhımari yahmilu esfaren bise meselulkavmilleziyne kezzebu biayatillahi vallahu la yehdiylkavmezzalimiyne
Kul ya eyyuhelleziyne hadu in zeamtum ennekum evliyau lillahi min duninnasi fetemennevulmevte in kuntum sadikıyne
Ve la yetemennevnehu ebeden bima kaddemet eydiyhim vallahu aliymun bizzalimiyne
Kul innelmevtelleziy tefirrune minhu feinnehu mulakıykum summe tureddune ila alimilğaybi veşşehadeti feyunebiiukum bima kuntum tamelune
Ya eyyuhelleziyne amenu iza nudiye lissalati min yevmilcumuati fesav ila zikrillahi ve zerulbeya zalikum hayrun lekum in kuntum talemune
Feiza kudıyetissalatu fenteşiru fiylardı vebteğu min fadlillahi vezkurullahe kesiyren leallekum tuflihune
Ve iza reev ticareten ev lehveninfaddu ileyha ve terekuke kaimen kul ma ındallahi hayrun millehvi ve minetticareti vallahu hayrurrazikıyne

Üst Alt