Son Konu

Diyet Yapmanın Etkili Yolları Nelerdir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Diyet yapmak basit bir iştir, ama kolay değildir Gunluk aldığınız kaloriden daha fazlasını yakın, kilo verirsiniz Kalorinin karbonhidrat, protein ya da yağdan geliyor olması onemli değildir En onemli faktor sizin icin guvenli olanı tuketmenizdir Eğer karbonhidratsız yaşayamıyorsanız, duşuk kalorili karbonhidratlarla beslenin Protein bazlı yiyecekleri seviyorsanız, yağsız protein iceren besinleri olculu bicimde yiyin Bu veya başka bir diyete başlamadan, hangi beslenme planının size daha uygun olduğu konusunda doktorunuzla goruşun
Adım 1
Şu anki kilonuzda kalmanız icin gunluk ne kadar kalori tuketmeniz gerektiğini hesaplayın Bunu bulmak icin kilonuzu kilogram cinsinden 33 ile carpın
Adım 2
Bir haftada 0,51 kg verebilmek icin gunluk kac kalori tuketmeniz gerektiğini hesaplayın Şimdiki kilonuzda kalmak icin gereken kaloriden 5001000 kalori eksiltin Bir gunde bu miktarda kalori tuketmeyi hedefleyin
Adım 3
Gun başına kac kalori tukettiğinizi takip edebilmek icin gunluk kalori kaydı tutun Doğru kalori miktarlarını bulabilmek icin yemeğinizi olcun Yemek yedikce yaptığınız olcumleri kayda gecirin ve gunluk kalori tuketiminizi kalori sayacları yardımıyla hesaplayın
Adım 4
Hafta başına 0,5 kg verebilmek icin haftanın coğu gununde en az 30 dakika egzersiz yapın İhtiyac duyarsanız egzersizinizi 10 dakikalık bolumlere ayırabilirsiniz 10 dakikalık 3 bolum egzersiz de 30 dakikalık kesintisiz bir egzersiz kadar etkilidir
İpucları ve Uyarılar
• Yemeğinizi aclığı ve aşırı yemeyi engellemek icin her birkac saatte kucuk porsiyonlar halinde yemeyi unutmayın Ne kadar kalori tukettiğinizi belirlemek icin besin etiketi kullanın Aclığınızı bastırmak icin lifli yiyecekleri tercih edin 0,5 kg yağın erimesi icin normalden 3500 kalori az tuketilmesi gerekmektedir
• Beslenme planınıza gereksiz kaloriler eklediği icin şekerli icecek tuketmeyin Kalori aşımına yol acabileceği icin yemek porsiyonlarına dikkat edin Kızarmış yiyecekler ve fast food gibi yağ oranı yuksek besinleri tuketmekten kacının

Üst Alt