Son Konu

Dr. Canan Dağdeviren meme kanserini teşhis eden sütyen geliştirdi! Canan Dağdeviren kimdir?

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
dr_canan_dagdeviren_meme_kanserini_teshis_eden_sutyen_gelistirdi_canan_dagdeviren_kimdir_1568191560_2831.png

Bitmeyen kalp pilini icat eden ünlü bilim hatunu Dr. Canan Dağdeviren bir prensip daha imza attı. Sivaslı olan Dağdeviren katıldığı bir söyleşide göğüs kanserini erken teşhis eden sütyeni geliştirdiğini duyurdu. Yakın bir akrabasını göğüs kanserinden kaybeden ünlü bilim hatun buradan yola çıkarak kanseri erken teşhis etmeye çalışan bir icat geliştirdi. Pekala Canan Dağdeviren kimdir?

5 yıl evvel teyzesini göğüs kanserinden kaybeden dünyaca ünlü Dr. Canan Dağdeviren, teyzesine verdiği kelamı tuttu. Dağdeviren teyzesine göğüs kanserini erken teşhis eden bir icat geliştireceğini söylemiş bunun üzerine de elektronik sütyen icadına imza attı. Önümüzdeki yılın başında tamamlayacağını söyleyen Dağdeviren, öncede dedesini kalp yetmezliğinden kaybettiğinde de bitmeyen kalp pilini geliştirmişti. Yaptıklarıyla ABD'nin prestijli mecmualarından Forbes'un "30 Yaş Altı Bilim İnsanı" listesine girmeyi başaran Dağdeviren, bunun yanı sıra, MIT (Massachusetts Institute of Technology) yayını Technology Review'ın her yıl açıkladığı '35 yaş altı Mucitler Listesi'ne de ismini yazdırmıştı.

uszfw_1568191573_4901.jpg

MUVAFFAKIYETLERININ KAYNAĞI BED TECRÜBELER VE AŞIK VEYSEL!

Başarlı genç bilim bayanı geçtiğimiz gün memleketi olan Sivas'ta İmranlı Belediyesi ve Kaza Ulusal Eğitim Müdüriyeti tarafından düzenlenen konferansın baş konuğuydu. Üniversite ve lise talebeleriyle bir araya gelen Dağdeviren, bir girişimin oluşumu için bilimin bütün kısımlarından faydalandığını vurguladı. Muvaffakiyetlerinin ilham kaynağı ve onu amaçlarına götüren hikayesini talebelerle paylaştı. Günümüzde yaygın olan obezite illetini önleyen "sindirilebilir sensör" icat etti.

PrGzl_1568191617_4736.jpg

Şimdi genç yaşlarda dedesini kalp yetmezliğinden kaybettiğini bunun üzerine giyilebilir kalp pilinin icadına imza attı. Yaşadığı istenilmeyen tecrübelerin kendisine ilham kaynağı olduğunu ve bu süreçte de Aşık Veysel kelamları ile güç aldığını belirtti. İşte bu laflarla anlattı: "Ben bitmeyen kalp piliyle ilgili çalışmalar yaptığım periyotta birden aklıma Aşık Veysel geldi. Aşık Veysel, 'Ben ölümlü yerkürede hakikati gördüm' diyor. Aslında benim için de sahiden o denli olmuştu. Fizik, kimya, matematik, biyoloji, elektrik-elektronik ve tıp üzere farklı bilimleri ortada birleştirip değişik bir girişim hayal ettim. Bu girişim aslında gerçekti. Kimsenin düşünmediği bir şeydi. Fakat sonradan hakikate dönüştü ve ben o hakikati elimde tutabildim. Tekrar Aşık Veysel, 'Ben gidersem sazım sen kal bu dünyada' diyor. Benim de bir cımbızım var. Biz onu tutmak için kullanıyoruz. Mesela ben de bu yerküreden gittiğimde girişimlerim kalacak. O cımbız kalacak. Aşık Veysel'in sazı varmış, benim sazım da cımbızım. Mesela benim türkülerim de patentler. Yaptığım turneler, bu türlü konferanslar"

Her icadında tabiattan ilham aldığını söyleyen Dağdeviren, Parkinson ve Alzheimer tedavilerinde dimağın fonksiyonlarını geliştirecek iğne geliştirdi.

VacNo_1568191597_5347.jpg

PEKALA CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR?

4 Mayıs 1985 yılında İstanbul'da doğan Canan Dağdeviren, birinci ve orta eğitimini Kocaeli'den  tamamladı. Daha İstanbul'daki sarsıntı esnasında Adana Seyhan ÇEAŞ Anadolu Lisesi'ne misafir öğrenci olarak gönderildi. Burada bilime dair olan tutkusu artan Dağdeviren İngilizcesini geliştirdi. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği kısmından mezun oldu. 2009 yılında ise  Sabancı Üniversitesi Materyal Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2014 yılında ise doktorasını aldı. Dağdeviren, bilime olan tutkusunun etrafında yaşadığı acı tecrübeler olduğunu bildirdi. Ayrıyeten en büyük ilhan kaynağı ise Aşık Veysel'in lafları olduğunu vurguladı. Dağdeviren, İstanbul'da doğmasına karşın aslen Sivaslıdır. 

Üst Alt