Son Konu

Elon Musk, Twitter'ın Tamamını Satın Almak İçin Teklif Verdi

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
elon-musk-twitter-tamami-satin-almak-istedigini-acikladi-1649933463.jpg

4 Nisan’da yayımlanan dokümanlarla Twitter’ın %9,2’sini satın aldığı duyurulan, sonrasında idare şurasına dahil edildiği açıklanan ama bu hafta başında bundan vazgeçen Elon Musk, yakın vakitte Twitter ile gündemden düşmeyecek üzere duruyor. Çünkü bugün yayımlanan yeni evraklar, Musk’ın konuyu bir adım öteye taşıdığını gösterdi.

Elon Musk’ın ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı ve geçtiğimiz dakikalarda yayımlanan yeni başvurusu, Twitter’ı tamamen satın alma teklifi içeriyor. Bu inanılmaz evrakta yer alan ayrıntılara nazaran Musk, Twitter’ın tamamını satın almak için hisse başına 54,20 dolar ödeme yapmayı teklif etti. Bir başka deyişle Musk, Twitter’ı toplamda 43,4 milyar dolara satın almak istediğini açıkladı.

“Twitter’ın mevcut haliyle gelişmeyeceğini anladım”

08065ae23741b9aa8c2e288e8c57c8118bda696d.jpeg

Belge, Elon Musk’ın Bret Taylor’a gönderdiği açıklama niteliğinde bir e-postaya da yer verdi. Bu e-postada Musk, şu sözleri kullandı:

“Twitter'ın dünya çapında söz özgürlüğü platformu olma potansiyeline inandığım için yatırım yaptım ve tabir özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için toplumsal bir mecburilik olduğuna inanıyorum. Lakin, yatırımımı yaptığımdan beri, şirketin mevcut haliyle ne gelişeceğini ne de bu toplumsal zorunluluğa hizmet etmeyeceğini anlıyorum. Twitter'ın özel bir şirket olarak dönüştürülmesi gerekiyor.

Sonuç olarak, Twitter'ın %100'ünü pay başına 54,20$'a nakit olarak, Twitter'a yatırım yapmaya başlamadan evvelki gün için %54 prim ve yatırımım kamuya açıklanmadan evvelki gün için %38 prim karşılığında satın almayı teklif ediyorum. Teklifim en uygun ve son teklifim ve kabul edilmezse hissedar olarak pozisyonumu tekrar gözden geçirmem gerekecek.

Twitter payları anında uçmaya başladı:

Elon Musk'ın Twitter'ı satın almak için teklif vermesi ve Twitter için bir pay bedeli belirtmesi üzerine Twitter payları de uçmaya başladı. Borsalar şimdi sürece açılmamışken bile Twitter hisseleri %11 oranında arttı ve pay başına fiyat 51 doları aştı. Borsalar, ABD'de TSİ 16.00'da açılıyor.

Üst Alt