Son Konu

Enfes Patates Kıymalı Rulo Börek

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
enfes-patates-kiymali-rulo-borek.jpg

Enfes Patates Kıymalı Rulo Börek Tanımı İçin Materyaller

• 3 orta uzunluk patates
  • 3 hazır yufka
  • 2 büyük uzunluk kuru soğan
  • 200 gram kıyma
  • 1 çay bardağı süt
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 çay kaşığı karabiber
Üstü için;
  • 1 yemek kaşığı yoğurt( isterseniz bir yumurta kullanabilirsiniz, ben böreklerde yumurtadan pek hoşlanmıyorum)
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Susam
  • Çörekotu

Enfes Patates Kıymalı Rulo Börek Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Patateslerimizi haşlayıp bir kaba rendelemeyelim.
  2. Soğanlarımızı rendeleyip ocağa alalım.
  3. 3 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyip 3-4 dk kavuralım.
  4. Kıymamızı ekleyip pişirmeye devam edelim.
  5. Kavrulan kıymalarımızdan sonra rendelenen patateslerimizi ve baharatlarımızı ekleyip özdeşinceye kadar pişirelim.
  6. Altını kapatıp soğumaya bırakalım.
  7. 3 yufkaya hisse edecek biçimde ayarlayalım.
  8. Bizde bu müddette sıvı yağ ve sütümüzü bir kaba alalım ve 1 çay kaşığı tuz ile yarım çay kaşığı karabiber ekleyip karıştıralım.
  9. Harcımız soğuduğunda birinci yufkamızı tezgahımıza serelim üzerine hazırladığımız sütlü sosumuzdan sürelim ve patatesli harcımızdan serpelim.
  10. İkinci yufkayı serelim evvel sosumuzu sonra patates harcımızı serpelim.
  11. Son yufkamızı serip birebir süreci yapalım.
  12. Çok sıkı olmayacak formda tüm patates harçlı yufkalarımızı birlikte yuvarlayalım.
  13. Tam ortadan keselim streç sinemaya sarıp 2 saat buzluğa dinlenmeye atalım.
  14. Dinlenen böreğimizi 2 parmak kalınlığında yada benim yaptığım üzere 1 parmaktan biraz daha kalın olacak formda dilimleyelim. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizelim.
  15. 3 yemek kaşığı sıvı yağ ve yoğurdumuzu çırpalım, dilimlemiş böreklerimizin üzerine sürelim.
  16. İsteğe nazaran çörek otu ve susam serpip 180 derece fanlı fırında yaklaşık 30 dk kadar pişirelim.
Kahvaltılarda, beş çaylarında, çok hoş ve lezzetli bir börek oluyor. Şimdiden afiyet olsun….

Üst Alt