Son Konu

ev yapımı nefis poğaça

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ev yapımı leziz poğaça poğaça pogaca lezzetli poğaçalar leziz poğaça konut yapımı Ben poğaça hastasıyımdırFırsat buldukça yaparım Dün akşamda canım poğaça çekti kızlarAklımca bir şeyler yapayım dedim mutfağa girdim ve poğaça yapacak malzemelere baktım Evde malzeme azdı ben de olanlarla birşey yaptım Konut halkı çok beğendi Ortaya ev yapımı pastane poğaçası çıkmıştı Tarifi böylece kolay ama Yeter ama püf noktalara uyarı edin Siz de bu güzel poğaçayı yapabilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz malzemelerimiz 1 su bardağı ılık süt yarım su bardağı akıcı yağ Yarım paket yaş maya ( ufak paketlerden olacak BİM’de satılan mayadan kullanıyorum ben ) Göz kararı tuzlu, 1 çay kaşığı şeker 1 Yumurta ( akını içine kattım, sarısını üzerine sürdüm) 1 yemek kaşığı yoğurt Göz kararı un İçi için beyaz peynirmaydanoz veya isteğe kadar patates, kıyma vs Hazırlanışı : 1 su bardağı gayet ılık sütün içine yarım paket mayayı kattım ve erittim maya adamakıllı eriyince yoğurma kabına aktardım Akıcı yağ, yumurta akı, yoğurt, tuzlu ve şekeri de katıp akıcı malzememeleri en ince ayrıntısına kadar karıştırdım Sonra azıcık un ekleyip bulamaç yaptım, ağır ağır un ekleyip yumuşak bir hamur oluncaya kadar yoğurmayı sürdürdüm Hamur yumuşak olacak Ele yapışmayacak fakat fazla sert de olmamalı Kıvamı manâlı Deneyimli konut hanımlarımız bilir Birincil defa yapan arkadaşlar kulak memesi kıvamını baz alsın Yoğurduğum hamuru bezle kapatıp, kabı havluya sardım ve 1 saat ılık bir yerde mayalanmaya bıraktım Hamur mayalanınca şekil verip tepsiye dizdim ve bu tepisiyi yarım saat ılık fırında yeniden mayalandırdım Fırın ılık olmalı lakin açık unutmayın pişer Adamakıllı mayalanan hamurun üstüne yumurta sarısı sürdüm ve tekrar fırına koyup pişmeye bıraktım id 1548691758 1548691758 evyapiminefispogaca5c4f29336168cevyapiminefispogaca5c4f29336168c evyapiminefispogaca5c4f29336168c Üstü altı kızarınca çıkardım ve sabaha dek dinlendirdim Çok yumuşak güzel bir poğaça oldu Tavsiye ederim kızlar Deneyin Sağlık Durumu olsun çoktan 1548691758 1548691758 evyapiminefispogaca5c4f293366f3cevyapiminefispogaca5c4f293366f3c evyapiminefispogaca5c4f293366f3c  

Üst Alt