Son Konu

Ford Otosan'dan Ford Romanya ile İlgili Açıklama

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Bundan birkaç ay evvel sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Ford Otosan'ın Ford Romanya'yı satın alacağından bahsetmiştik. Bugün bu olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandığı açıklandı. Yapılan resmi açıklamada, Ford Romanya paylarının tamamının Ford Otosan Netherlands tarafından satın alınmasına ait sözleşmedeki ön kaidelerin yerine getirildiği duyuruldu.

Ford Otosan tarafından yapılan açıklamalara nazaran ön kaidelerde yer alan konulardan bir tanesi, satın almaya ait 406 milyon euroluk birinci taksidin ödenmesiydi. Bu ödemenin yapıldığı ve böylece satın almaya ait birinci etabın tamamlandığı tabir edildi.

Fabrika, yıllık 272 bin adet üretim yapacak!

f59b0abe2120c1a512d60a812c6dffad97c54c03.jpeg

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamarda, Romanya'daki fabrikada yıllık 272 bin adet otomobil üretimi yapılacağı söz edildi. Yıllık üretimin 100 bin kadarı yeni jenerasyon Courier olacak. Tıpkı fabrika, yıllık 189 bin adede kadar Puma üretimi de yapacak. Ford Otosan, muahedeyi tamamlayabilmek için 2028 yılına kadar faizler dahil 625 ila 765 milyon euro ödeme yapacak.

Ford Otosan'ın KAP'taki açıklaması şöyle:

4.03.2022 tarihli açıklamamızı takiben Ford Romanya paylarının tamamının Ford Otosan Netherlands BV tarafından satın alınmasına ait Pay Satın Alma Mukavelesinde belirlenen ön kurallar tamamlanmıştır.

Satın alma bedelinin birinci taksidi 30.06.2022 tarihli iddiası finansal tablolar üzerinden net işletme sermayesi, net borç ve Yeni Kuşak Courier projesi için yapılan yatırım fiyatı düzeltildikten sonra 406 milyon Euro olarak hesaplanmış olup, yılsonuna kadar gerçekleştirilecek 30.06.2022 tarihli finansal tabloların mutabakatı sonrasında katılaşan meblağlara nazaran kesin fiyat düzeltmesi yapılacaktır.

Bu çerçevede, Ford Otosan Netherlands BV'ye yapılan emisyon primi ödemesi kullanılarak 406 milyon Euro fiyatındaki birinci taksitin Ford Otosan Netherlands BV tarafından ödenmesi ile birlikte periyot süreci tamamlanmıştır. Ayrıyeten tüm idare konseyi üyelerinin onayı ile alınan karar doğrultusunda Ford Romania SRL, Ford Motor Company ve ilgili Ford Kümesi şirketleri ile Courier, Puma ve EcoSport modelleri ile motorlar için Üretim ve Tedarik ile yedek kesim Tedarik mutabakatlarının yanısıra Ford Motor Company ile kelam konusu eserlere ait Teknoloji ve Üretim Lisansı Mutabakatları imzalanmıştır. Kelam konusu muahedeler kapsamında Craiova Fabrikası araç üretim kapasitesi yıllık toplam 272 bin adete yükselecek olup, üretim planına nazaran yeni jenerasyon courier üretimi yıllık 100 bin ve puma üretimi yıllık 189 bin adede kadar çıkabilecektir. Motor üretim kapasitesi ise 350 bin adet olarak belirlenmiştir. Ayrıyeten, Tedarik muahedeleri kapsamında 2023 yılında başlayacak Yeni Jenerasyon Courier üretimi için önümüzdeki üç yıl içerisinde 490 milyon Euro yatırım ve mühendislik harcaması yapılması öngörülmektedir.

Üretilecek araçların, kıymetli bir kısmının Ford Motor Company'ye yahut bağlı şirketlerine satılarak, satışların maliyet artı sistemiyle fiyatlandırılması, yatırım maliyetlerinin satışlar aracılığıyla Ford Motor Company'ye aktarılması öngörülmektedir.

Sermaye Piyasası Şurası'nın II.17-1 Kurumsal İdare Bildirimi ("Tebliğ") uyarınca, kelam konusu mukaveleler kapsamında gerçekleştirilecek yaygın ve süreklilik arz eden süreçlerin bir hesap devri içerisindeki fiyatının, satış süreçlerinde yıllık hasılat fiyatına oranının, %10'dan fazla bir orana ulaşacağının öngörülmesi nedeniyle, Bildiri uyarınca süreçlerin koşullarına ve piyasa şartları ile karşılaştırılmasına ait olarak hazırlanan rapor hakkında bilgi ayrıyeten açıklanacaktır.

Üst Alt