Son Konu

Guzel Ve Cirkin Masalı Ozeti

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Guzel Ve Cirkin Masalı
Guzel Ve Cirkin Ozet

GUZEL VE CİRKİN
Madame de Beaumont
Bir zamanlar zengin bir tuccar varmış Uc kızı olan bu tuccarın kızlarının ikisi son derece bencilmiş Ama ucuncusu, yani adı Guzel olanı hem iyi hem de sevgi doluymuş
Bir gun tuccar, gemilerinin şiddetli bir fırtınada battığı haberini almış Zavallı adam varını yoğunu kaybetmiş, geriye bir tek kasabadaki kucuk evi kalmış Acgozlu iki kardeş bu durumdan hic hoşlanmamışlar Yatakta yatmak ve oflayıp puflamaktan başka bir şey yapmaz olmuşlar Evin butun işleri Guzel’e kalmış
Bir zaman sonra tuccar kayıp gemilerinden birinin limana ulaştığını duymuş Haberin doğru olup olmadığını oğrenmek icin yola cıkmadan once kızlarına, donuşte size ne hediye getireyim, diye sormuş Acgozlu iki kardeşin neşeleri hemen yerine gelmiş
“Elbiseler ve mucevherler! isteriz demişler
“Peki ya sen Guzel? diye sormuş tuccar
“Bir gul O bana yeter, demiş Guzel
Birkac gun sonra tuccar evine donmek uzere uzgun uzgun yola koyulmuş Yine yoksulmuş, cunku son gemiden ona kalan paraları da dolandırıcılara kaptırmış Akşam karanlığı bastırırken bir ormana varmış Orman hem karanlık, hem de soğukmuş Şimşekler cakıyor, ruzgar yerden karları havalandırıyormuş Uzaklardan kurtların uluma sesleri geliyormuş
Tuccar nereye gitiğini bilmeden atıyla birlikte karların uzerinde bata cıka saatlerce yol almış, derken birden ileride pencerelerinden dışarı parlak ışıklar sızan son derece guzel bir şato gormuş Ama bu cok garip bir şatoymuş, cunku şominelerinde harıl harıl ateş yanmasına, butun odaları gun gibi aydınlık olmasına rağmen ortada kimsecikler yokmuş Tuccar seslenmiş, seslenmiş, ceap veren olmamış Sonunda, beklemenin bir anlamı olmadığını anlayınca, atını ahıra bağlamış ve salondaki uzun masanın uzerinde hazır bekleyen yemeği yemiş Sonra bir yatağa yatıp uyumuş
Sabah uyandığında onun icin bırakılmış yeni giysiler bulmuş yanıbaşında Aşağıda da guzel bir kahvaltı onu bekliyormuş
“Bu şato, bana acıyan iyi kalpli bir periye ait herhalde, demiş tuccar
“Ona bir teşekkur edebilseydim keşke
Tuccar şatodan ayrılırken, bahcedeki gulleri fark etmiş ‘Hic yoksa Guzel’e verdiğim sozu yerine getireyim,’ demiş icinden Gullerden birini koparmış Ama koparır koparmaz muthiş bir kukremeyle inlemiş her yan Calıların arkasından korkunc gorunuşlu bir canavar cıkmış Oylesine korkuncmuş ki, tuccar neredeyse korkusundan bayılacakmış
“Seni değer bilmez adam! diye kukremiş Canavar “Hayatını kurtardım! Seni besledim, giydirdim! Sen kalkmış guzel gullerimi calıyorsun Hemen olmeyi hak ettin!
Tuccar Canavar’ın karşısında diz cokmuş “Gulu kızlarımdan birine goturecektim efendim, demiş
“Ben efendi falan değilim, bir Canavar’ım, diye hırlamış yaratık Sonra tuccarın tepesine dikilmiş “O değerli kızlarına gelince… Git, sor bakalım onlara, hayatına karşılık iclerinden biri gelip benimle birlikte yaşar mı? Bu teklifimi kabul eden olmazsa, uc ay icinde oleceksin
Tuccar gun ışığıyla aydınlanmış ormanın icinden, uzgun bir şekilde atını surup evine donmuş Evde iki bencil kız kardeş babalarının başından gecen korkunc maceraları dinlerken kıllarını bile kıpırdatmamışlar Babaları onlara giysi ve mucevher getirmedi diey kuplere binmişler Ama Guzel onlar gibi yapmamış
“Baba, izin ver ben gideyim, demiş hic tereddut etmeden
“Tabii sen gideceksin, suc senin, demiş kardeşleri “Gul isterim diye tutturmasaydın, Canavar babamızı oldurmeyi duşunmeyecekti
Uc ay gecince tuccar şatoya Guzel’le birlikte gitmiş Her şey orayı ilk gorduğu gibiymiş: etrafta yine kimsecikler yokmuş, sofra hazırmış Yemeklerini yemeyi bitirdiklerinde Canavar ortaya cıkmış Guzel korkusundan tir tir titremeye başlamış, cunku Canavar babasının anlattığı kadar korkuncmuş, hatta daha da korkunc!
“Buraya kendi isteğinle mi geldin? diye sormuş Canavar
“Evet, demiş Guzel
“O zaman baban sabah olunca buradan gidecek ve bir daha buraya hic gelmeyecek
Sabah olup da babası gidince Guzel tek başına kalmış Once bir sure ağlamış, ama sonra gorduğu ruyayı hatırlayıp biraz olsun rahatlamış Ruyasında bir peri, “Uzulme, babanın hayatını kurtarmak icin gosterdiğin bu cesaret karşılıksız kalmayacak, demiş ona
‘Belki de bu yaşama alışırım,’ diye duşunmuş, neşesi yerine gelmiş azıcık Bahcede dolaşmış, gullere bakarken ici huzunle dolmuş Sonra şatonun icini gezmiş Oda kapılarından birinin uzerinde adının yazılı olduğunu gorunce cok şaşırmış Kapıyı acıp iceri bakmış Oda tam istediği gibi doşeliymiş, kitaplarla, muzik aletleriyle doluymuş
‘Canavar beni burada rahat ettirmeye calıştığına gore, bana zarar vermez herhalde, diey duşunmuş Guzel
Sonra bir kitap almış eline Kitabın uzerinde altın yaldızla, “Sevgili Kralicem Her isteğin emirdir benim icin, diye yazıyormuş
“Şu anda babamı gorebilseydim keşke! demiş Guzel yuksek sesle Bunu der demez odanın ote ucundaki aynada babasının goruntusu belirmiş Boylece Guzel’in yalnızlık duygusu ve ev hasreti biraz olsun gecmiş
O gece yemekte Canavar ortaya cıkmış “Seni izlememe izin verir misin Guzel? diye sormuş
“Buranın sahibi sizsiniz, demiş Guzel
“Hayır, demiş Canavar “Şatom senin emrindedir İstersen hemen giderim Canavar bir an duraksamış “Yalnız bir şey soracağım Beni cok mu cirkin buluyorsun?
Guzel ne diyeceğini bilmemiş once Sonra başını kaldırıp Canavar’a bakmış “Bunu soylemek istemezdim, ama doğruyu soylemem gerek Evet, cirkin buluyorum, demiş
Guzel, yemeğini bitirince Canavar, “Benimle evlenir misin? diye sormuş
“Hayır Canavar, asla, demiş Guzel
Canavar derin bir ic gecirirken cıkardığı ses, tum şatoda yankılanmış
Her gece saat dokuzda Canavar konuşmak icin Guzel’in yanına geliyormuş Guzel, gun gectikce Canavar’a alışmaya başladığını fark etmiş Hatta gec kaldığında onu merak bile ediyormuş ‘Keşke,’ diyormuş, ‘bu kadar cirkin olmasaydı! Keşke ikide birde bana evlenme teklif etmeseydi! Cunku Guzel, Canavar’ın, evlilik teklifini geri cevirdiğinde cıkardığı o sesten cok korkuyormuş
Canavar bir gun, “Beni sevmeyebilirsin ama, beni bırakıp gitmemeye soz vermelisin, demiş Her gunu birbirine benzeyerek uc ay boyle gecmiş
Derken bir gun Guzel aynada babasının hasta olduğunu gormuş Hemen Canavar’a babasına bakmak icin eve gitmek istediğini soylemiş
“Gidebilirsin, Guzel, demiş Canavar “Ama geri donmezsen kederimden oleceğimi biliyorsun, değil mi? Korkarım ki, babanın yanında kalmak isteyeceksin ve donmeyeceksin Ama eğer fikrini değiştirir de donmek istersen, yuzuğunu yatağının yanındaki sehpaya koyman yeterli Sabah olduğunda şatomda acacaksın gozlerini
“Bir hafta sonra doneceğim, soz, demiş Guzel
Ertesi sabah Guzel, babasının evinde, kendi yatağında acmış gozlerini Babası onu karşısında gorunce cok sevinmiş, kendini daha iyi hissetmiş O gun oğleden sonra, kısa sure once evlenmiş olan kız kardeşleri babalarını ziyarete gelmişler Eve geldiklerinde babalarının biricik kızını karşılarında gorunce kıskanclıktan ve ofkeden catır catır catlamışlar
“Dinle! demiş iki kardeşten biri “Ona bir oyun oynayalım Burada bir hafta daha kalmasını sağlayalım O zaman Canavar gelip onu oldurur Bağırıp cağırıp onu kotulemek yerine, iki kardeş gozlerine soğan surup Guzel’in karşısına yaşlı gozlerle cıkmışlar ve ondan ayrılmak istemedikleri icin ağladıklarını soylemişler Guzel bir hafta daha kalmaya soz vermiş
Cok gecmeden Guzel, Canavar’ı babasını ozlediği kadar ozlediğini fark etmiş Bir gun ruyasında Canavar’ı şatonun bahcesinde kaskatı ve cansız yatarken gormuş Uyandığında, ‘Benim yaptığım dupeduz acımasızlık!’ diye duşunmuş Hemen yuzuğunu parmağından cıkarıp, başucundaki sehpanın uzerine koymuş Sabah gozlerini Canavar’ın şatosunda acmış
O gunun akşamı Canavar’ı beklemiş Saat dokuz olmuş Canavar gelmemiş Dokuzu ceyrek gecmiş, ortalarda yok Birden endişe icinde koşa koşa şatodan bahceye cıkmış Canavar bahcede boylu boyunca yatıyormuş ‘Onun olumune neden oldum!’ diye duşunmuş Guzel Hemen ona sarılmış Canvar’ın kalbi hala atıyormuş!
“Artık donmezsin diey duşundum Yemeden icmeden kesilip olmeye hazırlandım, demiş Canavar fısıltılı bir sesle
“Ama ben seni seviyorum Canavar! demiş Guzel “Seninle evlenmek isityorum
O anda tuhaf bir şey olmuş Birden sanki şato daha bir guzel, daha bir ışıltılı hale gelmiş Guzel bir sure etrafına bakınmış, sonra tekrar Canavar’a cevirmiş başını Fakat Canavar yerinde yokmuş Yattığı yerde şimdi genc ve yakışıklı bir prens duruyormuş
“Ben Canavar’ı istiyorum, diye ağlamaya başlamış Guzel Prens bu sırada ayağa kalkmış
“Canavar benim, demiş “Kotu bir peri bana buyu yapmıştı Beni yuzune bakılamayacak kadar cirkin bir yaratığa donuşturmuştu Bana benimle evlenmek istediğini soylemeseydin, hayatımın sonuna kadar oyle kalacaktım
Prens Guzel’i şatoya goturmuş Şatoda Guzel, babası ve ruyasında gorduğu iyi periyle karşılaşmış
“Gosterdiğin cesaretin odulunu aldın, demiş iyi peri Guzel’e
Peri sihirli değneğini sallamış Birden şatodaki herkes Prens’in topraklarında bulmuş kendini Orada halk coşku ve alkışlarla karşılamış Prens’i Cok gecmeden Guzel ve Canavar evlenmişler Duynanın gelmiş gecmiş en mutlu Prens ve Prenses’i olmuşlar

Üst Alt