Son Konu

Hangi dua ne için okunur

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hangi dua neye iyi kazanç,
Hangi dua ne için okunur,
Hergün okunacak dualar

İstihare Duası

Yapılacak her işin iyi ya da kötü olduğunu ya da hemencecik yapmanın mı, yoksa ertelemenin mi daha uygun olduğunu anlamak için iki rek'at namaz kılınıp Allah'a duâ ederek işin sonunu kalbine ilham etmesini niyazda bulunmak sünnetir

İşte İstihare Duâsı;

Allâhumme innî estehîruke biilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'lazîm Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'lğuyûb Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh Ve in kunte tâ'lemu enne hâza'lemre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih

Allah'ım! Senin ilmine tarafından hayrını diliyorum, kudretinden zorlama istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin Allah'ım eğer sen bu işin benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında uğurlu olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle, kolaylaştır Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, daha sonra beni onunla hoşnud eyle

Evden Çıkarken Eve Girerken Okunan Duâ

Resûlullah Efendimiz'in (sav) Hânei Saâdet'inden çıkarken okuduğu duâsı şöyledir:

Bismillâh Tevekkeltü alellah Allahümme innî eûzü en udille ev udalle Ev ezille, ev üzelle Konut ezlime, konut uzleme Ev echele, konut yüchele aleyye

Allah'ın ismi şerifini zikrederek evimden çıkıyorum Tüm işlerimde Allah'a tevekkül ediyorum Allah'ım, dürüst yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım

Evden çıkarken okunacak bir diğer kısa duâ da şudur:

Bismillâh tevekkeltü alallâh Lâ havle velâ kuvvete kuvvete illâ billâh

Allah'ın ismiyle (Allah'ın ismini söyleyerek) evimden çıkıyorum Bütün işlerimde Allah'a dayandım (O'na dayanıyor, O'na güveniyorum) Baskı ve güç ama ve ancak Allah'ın yardımıyla olur

Bir kimse evine girerken şu duâyı okur:

Allahümme inni es'elüke hayra'lmevleci ve hayra'lmahrec Bismillâhi velecnâ ve bismillâhi harecnâ ve alellâhi Rabbine tevekkelnâ

Allah'ım! (Evime) her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim (Uğurlu bir şekilde girmeyi ve şanslı bir şekilde çıkmayı istiyorum) Allah'ım senin kutsal adını anarak (Bismillâh diyerek evimizden) çıktık Rabbimiz Allah'a dayandık Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik (Sana dayanıp, sana güvendik)

su icerken okunan dua

Su içerken önce Bismillâhdemeli, suyu üç yudumda içmeli, su bitince şu duâ okunmalıdır:

Elhamdü'lillâhil'lezî sekânâ azben fürâten birahmetihî, ve lem yec'alhü milhan ücâcen bizünûbinâ

Şefkat ve merhametiyle bize tatlı ve leziz su içiren, işlediğimiz günahlar nedeniyle suyumuzu acılaştırıp, tuzlu kılmayan Rabbimize hamd olsun!*

Üst Alt