Son Konu

Hz.Hızır

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
HzHızır

Hızır aleyhisselam, veli veya peygamberdir RUhu, darda kalana yardım eder
İbrahim aleyhisselamdan sonra yaşamış bir peygamber veya veli Avrupa ve Asya kıtalarına hakim olan Zulkarneyn aleyhisselamın askerinin kumandanı ve teyzesinin oğludur İsminin, Belka bin Melkan, kunyesinin Ebu'lAbbas olduğu ve soyunun NUh aleyhisselamın Sam isimli oğluna dayandığı bildirilmiştir Bazıları da Hızır aleyhisselamın İsrailoğullarından olduğunu soylemiştir Hızır lakabıyla meşhur olmasının sebebi, kuru bir yere oturup kalktığı zaman, oranın yeşerip yemyeşil olmasından dolayıdır Sahihi Buhari'de bildirilen bir hadisi şerifte peygamber efendimiz; ''Hızır (aleyhisselam), otsuz kuru bir yerde oturduğunda, o yer birdenbire yemyeşil olur, peşi sıra dalgalanırdı'' buyurdu MUsa aleyhisselamla goruşup yolculuk yaptı Fakat vefatından sonra rUhu insan şeklinde gozukup, gariblere yardım etmektedir

Hızır aleyhisselam, Allahu tealanın sevgili kullarındandı Doğdu, buyudu ve vefat etti Ancak Allahu teala onun rUhuna insan şeklinde gorunmek ve kıyamete kadar yardım isteyen Muslumanların imdadına yetişmek, yardım etmek, konuşmak, ilim oğrenmek ve oğretmek ozellikleri verdi Bazı alimler ''nebi'' (peygamber), bazı alimler de''veli'' dir dediler Hızır aleyhisselamda, yaşayan insanlarda gorulen haller bulunduğu icin yaşıyor zannedilmektedir

Hızır aleyhisselam, guzel ahlak sahibi, comert ve insanlara karşı cok şefkatliydi Allahu tealanın izni ile keramet ehli olup, kimya ilmini bildirdi Hak tealanın bildirmesiyle ledunni ilme sahipti Hızır aleyhisselam MUsa aleyhisselam ile buluşması, goruşmesi ve yolculuk yapması Kur'anı kerim'de Kehf sUresi 60 ve 80 ayetlerinde ve hadisi şeriflerde bildirilmiştir

Peygamber efendimiz Eshabı kiram ile Tebuk Harbindeyken ikindi namazını kıldıktan sonra iki beyit işittiler Fakat şiiri soyleyeni goremediler ResUlullah efendimiz; ''Bu iki beytin soyleyicisi kardeşim Hızır'dır Sizi ovuyor'' buyurdu Hızır aleyhisselam bir cok zatın tasavvufta yetişmesinde rehberlik etmiş, feyz vermiştir Hızır aleyhisselamın tasavvufta yetiştirdiği en meşhUr alim ve velilerden biri Abdulhalık Goncduvani hazretleridir

Hızır aleyhisselam, İlyas aleyhisselamla birlikte peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) vefatında hanei saadetlerine gelip Ehli beyt icin sabır ve tavsiyesinde bulundu Onların geldiklerini ve sabır tavsiye ettiklerini hazreti EbU Bekr, Ehli beyte bildirdi

Üst Alt