Son Konu

İki İlde Daha Kripto Madenciliği Operasyonu Yapıldı

teknoloji

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
oprasyon.jpg

İzmir İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gaziemir ilçesi Irmak Mahallesi’nde kripto para üretim cihazı sattığı bilgisi üzerine çalışma başlattı. Jandarma ekipleri tarafından 13 Eylül tarihinde operasyon düzenlendi. Operasyonda yasa dışı bir şekilde ülkeye getirildiği tespit edilen bir adet üretim cihazı ele geçirilirken, olayla ilgili 1 şüpheli yakalandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter
ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde harekete geçen ekipler, yapılan arama sonucunda 1 adet anakart, 1 adet 8 GB ram, 1 adet işlemci, 1 adet power supply, 6 adet ekran kartı, 1 adet 32 GB USB bellek, 4 adet soğutucu fan ile 1 adet kripto para üretim cihazı ele geçirildi. El konulan ürünlerin gümrük kaçağı olduğu tespit edilirken, piyasa değerinin de 512 bin lira olduğu belirlendi.

izmr.jpg
Gözaltına alınan şüpheli hakkında 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanununa Aykırılık suçundan adli işlem başlatıldığı bildirildi.

Konya’da da 1 Milyon Lira Değerinde 103 Cihaza El Konuldu

konya-966x640.jpg
İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, Konya’nın Karatay ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bir iş yerinde, kripto para üreten cihazlar olduğu ihbarı üzerine harekete geçti.

İş yerine yapılan baskında ekipler, piyasa değeri 1 milyon lirayı bulan 103 kripto para üretim cihazına el koydu. Olayda 1 kişi gözaltına alındı.

Yapılan inceleme sonucunda kripto para üretim cihazlarının kaçak elektrikle kullanıldığı tespit edildi. Elektrik dağıtım şirketince şüpheliye 2 milyon lira ceza kesildi.

Üst Alt