Son Konu

İlkyardım İlkeleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlkyardım İlkeleri Nelerdir?
Temel İlk Yardım İlkeleri
İlk Yardım İlkeleri Neler ?

Bir hastalık veya kaza sonucu hayatı tehlikeye girmiş bir kişiye sağlık gorevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ve durumun kotuleşmesini onlemek amacıyla ilac kullanılmadan yapılan mudahalelerin tumune “ilkyardım denir

ozel Eğitimden gecerek insan vucuduna mudahale etme konusunda yasalarla yetkilendirilmiş kişilerin bir takım tıbbi cihazlar ve ilaclar kullanarak yaptığı mudahalelere “acil tedavi denir ve ilkyardım uygulamalarıyla karıştırılmamalıdır Belirli bir ilkyardım eğitimi gormuş bir kişi sertifikalı olsa dahi bir sağlık personeli gibi davranamaz ve aynı yetkilere sahip değildir

İlkyardımın Amacları Ve Oncelikleri

Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak

Durumun kotuleşmesini onlemek

İyileşmeyi kolaylaştırmak

İlk Yardım İlkeleri

1) Panik yaratmayın ve bilmediğiniz bir konuda hastaya ve yaralıya mudehale etmeyin

2) Gerekiyorsa ambulans, doktor, itfaiye, polis cağırın

3) Hasta yada yaralının cevresine fazla insan birikmesine engel olun

4) Hasta ve yaralıyı sırtustu yatırın

5) Kanaması varsa durdurun

6) Gerekiyorsa yapay solunum yapın

7) Gerekiyorsa kalp masajı yapın

8) Hasta şokta ise, bayılmış ise sırt ustu yatırın, bacaklarını kalp duzeyinin ustune yukseltin ve hastanın ustunu ortun

9) Bilinci kapalı olan ve komadaki hastalara ağızdan hic birşey vermeyin

10) Kalp krizi gecirmekte olan hastayı sakin bir bicimde sırt ustu yatırın, ambulans veya doktor cağırın

11) Kırık olan kol veya bacağı saptayın( hareketsizleştirin)

12) Yanık yeri temiz bir mendille yada gazlı bezle ortun

13) Zehirli gazların solunmasıyla oluşan zehirlenmelerde hastayı derhal temiz havaya taşıyın, gerekirse yapay solunum ve kalp masajı yapın Hastayı kesinlikle yurutmeyin

14) Goz yaralanmalarına dokunmayın Yaralıyı hemen bir hastaneye goturun

15) Ağız yoluyla olan zehirlenmelerde eğer hstanın bilinci yerinde ise, zehirlenen kişiye su yada sut icirerek midedeki zehiri sulandırın, daha sonrada hastayı kusturun Daha sonra hastaneye baş vurun

İlk Yardım Gerecleri

1) Hastane, doktor, eczane, itfaiye ve polisin telefon numaraları

2) Tenturdiyot

3) Alkol

4) Pamuk

5) Gazlı Bez

6) Makas

7) Cengelli iğne

8) Yara bandı ve bisturi

9) Kaucuk boru

10) Ağrı kesici ilac

11) Universal antidot( butun zehirlenmelerde kullanılır)

12) Oksijenli su

13) Tahta cubuklar ( kırılmalar icin)

Üst Alt