Son Konu

iş icin yazılan e-mailler nasıl etkili olur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İş dunyasında hepimiz hergun email kullanıyoruz Bazısı kısa yazılmış, bazısı orta uzunlukta ve bazısı destan gibi olan bir ton email

Bir fikri anlatmak, bir problemi cozmek ya da bir oneriyi sunmak icin yazılan emaillere baktığımda mesaj yazmakta ne kadar zorlanıldığını farkediyorum

Bir email mesajı hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan işte ucu:

• Gereksiz yere ozur dileğiyle dolu mesajlardan vazgecin! Bir konuda bir oneriniz yada fikriniz varsa, ozur dileyerek başlamak yada “lutfen ve n’olur beni yanlış anlama acıklamalarıyla dolu bir email hazırlamak kendinize guvensiz olduğunuz hissini yaratır Eğer karşı tarafın alınacağını duşunuyorsanız ya yazmayın, yazacaksanız da kendinize guvenli bir tarz secin Mesajınızın nasıl algılanacağından emin değilseniz, telefon edip “Bir fikrim var Bu konuda sana bir email yollamak istiyorum Mumkun mu? diyerek kişinin konu hakkındaki duşuncelerini oğrenebilirsiniz

• Tanımadığınız, nasıl hitap etmeyi bilmediğiniz kişilere iş ile ilgili bir email atarken resmi bir yazışma dili kullanmayı tercih edin Ama “Sayın Meltem hanım yada “Merhaba Tarık bey veya “Sayın Erdoğan tarzı bir giriş mutlaka yapın Hitap ederken “Sayın Seda Tantan gibi kişinin hem isim hem soyadının bulunduğu bir girişi tercih etmeyin Bu tur kullanımlar CRM yaptığını zanneden şirketlerin hic tanımadıkları insanlara spam olarak yolladıkları emaillerde sadece yer alır! Bunun yanısıra yazınızın tonunu iyi ayarlayın Mesajınızın kime gittiğine bağlı olarak resmi yada daha yumuşak bir tarz olup olmaması gerektiğine karar verin Mesajınız karşı tarafla bir bağ kurmaya calışır doğal olarak ama erkek arkadaşınıza yazı yazar gibi hissettirilen bir duygusallıktan, yada acizlik duygusu yaratan cumlelerden uzak durun

• Fikrinizi net bir şekilde ifade edin Coğu kişi hergun yuzlerce email ile boğuşuyor Destan okumaya kimsenin zamanı yok Bundan da ote, cok uzun yazılmış bir email, kişinin kafasının ne kadar karışık olduğunun ifadesi olabileceği gibi, duşuncelerini ifade edemeyen bir kişi olduğunun da gostergesidir Net anlatım illa “kısa anlatım demek değildir Dozu iyi ayarlayabilmektir Karşınızdaki kişiden birşey istiyorsanız, ne istediğinizin “net oalrak ifade edildiğinden emin olun Aksi takdirde karşınızdaki kişiden emailinize cevap gelmezse “acaba neden diye duşunmeyin!

Emaili alan taraf sizseniz, o zaman da fazla alıngan olmaktan, her cumlenin altında bir buzağı aramaktan uzak durmaya bakın

alıntıdır

Üst Alt