Son Konu

İstihare Namazı Ve Duası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İstihare Namazı Nasıl Kılınır

Bir meslek yapılmak istendiği vakit iki rekat namaz kılıp sonunda Allan'dan hayırlısını dilemek mendub'dur Bu hususta

İstihare Duası
Allah'ım! ezeli ilminle halimi biliyorsun, ilmine tarafından hayrını diliyorum, kudretinden zor istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum Zira sen kaadirsin, ben kaadir değilim, sen bilirsin ben bilemem, sen gizlileri bilen ve yaratansın
Allah'ım eğer benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şanslı olup olmadığını bildiğin bu işimin Hakkımda Hayır ya da Şer olduğunu bana takdir eyle, kolaylaştır, Gönlümü hayra mutmain eyle Eğer bu benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli ise bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyleGönlümü ona razı eyle amin

Peygamberimiz şöyle buyurdu

Sizden biriniz bir meslek yapmayı tasarladığı süre, farzdan diğer iki rekat namaz kılsın, sonra şöyle desin:
Allah'ım! Ben, senin ilmin gereğince senden hayır istiyorum ve senin kudretinle senden kuvvet istiyorum Senin büyük fazlından diliyorum: çünkü senin gücün her şey'e yeter, benim gücüm yetmez Sen her şeyi bilirsin, ben bilmem ve sen tüm gaybları kemal üzere bilensin Allah'ım !Eğer bu ( düşündüğüm) meslek, dinim hakkında, yaşayışım ve işimin akıbeti hakkında hayırlıysa, onu bana kolaylaştır, daha sonra bu işte bana bolluk ver Değil eğer bu iş benim dinim için, yaşayışım için, işimin akıbeti için kötüyse, onu benden çevir, beni de ondan çevir Hayır nerde ise onu bana takdir buyur, daha sonra beni ona razı kıl

İstihare namazı kılınışı

İstiharede bulunmak ve kadere rıza uygulamak kişinin mutlu olacağına, bunun somurtkan ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir

İstihare, bir işin hakkında şanslı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonradan bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır

Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekât nafile namaz kılıp aşağı bildirilen Arapça duayı okuyarak Eğer bu işim Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana kutsal eyle Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimindemelidir

Önce günahlardan tevbe edilir Tevbe için özet olarak, Ya Rabbi ! Buluğ anımdan şimdiye dek yaptığım günahlara pişman oldum Bundan sonra da, inşallah hiç günah işlememeye laf veriyorumdenir Sonra gusledilir Gusülden sonra, o gece (istihareye amaç ettim) diyerek iki rekat beyhude namaz kılınır Ilk rekâtta, Sübhaneke ve Fatihadan daha sonra, Kâfirun, ikinci rekâtta Fatihadan sonradan İhlâs okunur İstihare namazı bittikten sonradan şu dua okunur:

(Allahümme innî estehîrüke biilmike ve estakdirüke bikudretike ve eselüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve talemü ve lâ alemü ve ente allâmülguyûb)

Bu şekilde istihareye yedi gece devam edilirGündüz de istihareye yatmak caizdirGusül yalnızca ilk gün alınır Diğer günler gusle gerek yoktur

İstihareden sonradan, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır Rüya görse de, görmese de, 7 gün istihareye devam edilir Rüyada beyaz veya yeşil bakmak hayra, siyah ya da kırmızı bakmak şerre alamettir Eğer, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir Karar veremeyen, birkaç defa daha istihare yapmalıdır *

Üst Alt