Son Konu

İzmir'li Genç Masaüstünü Cebe Sığdırdı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İzmirli genç bilim insanı Övünç Bariz,tek kartta bilgisayarsistemiyle örneğine fazla az rastlanan bir ürün ilerletti
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Mekatronik Mühendisliği bölümünde doktorasını yapan 29 yaşındaki Onur Belirgin'in akademik bir çalışma sırasında incelediği ve daha iyisini yaparımdiyerek başladığı proje, galibiyet hikayesine dönüştü Rüzgar ve güneş enerjisi santralleri ayarlamak için gereken hava ölçüm ve tescil sistemlerini üzere çalışmaya başlayan Bariz'in geliştirdiği bilgisayar, ABD'de düzenlenen konferansta başarılı bulununca ilk yerli tek kartta bilgisayarınüretim macerası da başladı
Belirgin'in tasarladığı ilk bilgisayarlar, mevcut ürünlere göre fazla daha üstün özelliklere sahip olması nedeniyle enerji şirketlerinin dikkatini çekti Yılbaşından itibaren satışına başlanacak sistemin tüm dünyada yenilenebilir enerji yatırımlarında seçim nedeni olacağı belirtiliyor Genç bilim insanı Bariz'in ürettiği yeni bilgisayar, sadece enerji ölçümünde değil hayatın her alanını etkileyecek yenilikçi bilgisayarın doğmasına neden oldu
*Bariz, AA muhabirine yaptığı açıklamada enerji ölçümü için ürettiği bilgisayarın bununla beraber ilk yerli tek kartta bilgisayarolduğuna dikkati çekti
Tek kartta bilgisayarkavramının dünyada yeni yeni geliştiğini, bir masa üstü bilgisayarın kasasında yer alan bütün bileşenlerin tek bir kart üstünde değişmez olarak tasarlanması tamamen cihaz boyutlarının küçülebildiğini açıklayan Belirgin, enerji tasarrufu ve güvenlik açısından diğer sistemlere göre daha avantajlı olan bu bilgisayarların hayatın her alanına kolaylıkla girebildiğini söyledi*
Cepte taşınabilen bilgisayarın televizyon gibi herhangi bir ekrana bağlanarak çalışabildiğini, bir masa üstü bilgisayarla benzer işlevi görebildiğini anlatan Belirgin, linux işletim sistemiyle kurgulanan bilgisayarın yerli işletim sistemi Pardus ile çalışması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti
ÜLKE GÜVENLİĞİ İÇİN DE ÇOK MANÂLI!
Artık tüm ülkeler kendi bilgisayarlarını ilerletmek üzere çalışma yürütüyor Yaşanan emniyet skandalları bilinçsizce yurt dışına alt olmanın ne dek zararlı olduğunu gösterdi Türkiye olarak biz de özel güvenlikleri içinde barındıracak sistemler geliştirmek zorundayız Geliştirdiğimiz bilgisayar bu ihtiyaca yanıt verebilecek durumda Ulusal işletim sistemimiz Pardus'u kullanma hedefimiz var Tübitak ve Pardus ekibiyle görüşmelerimiz devam ediyor Onlar da bize takviye oluyor Yerli teçhizat ve yerli işletim sistemi barındıran cihazlar yapmayı planlıyoruz Mevcut tasarımımız Linux işletim sistemiyle bir kaç içinde piyasaya çıkmış olacak Fakat bilhassa millet sektöründe kullanımı için Türkiye'ye özel bir bilgisayar üzere çalışmaya devam edeceğiz
Türkiye'nin uzay araştırmaları yapma hedefinin bulunduğuna da işaret eden Belirgin, bu incelemeler için yerli donanım ve yazılımların geliştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi

Üst Alt