Son Konu

Kaplarla ilgili bolum

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
142 Huzeyfe (radıyallahu anh) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam)'ın şoyle dediğini işittim: İpek ve İbrişim elbise giymeyin Altın ve gumuş kaplardan su icmeyin, onlarda yemek yemeyin Zira bu iki şey dunyada onlar (kafirler), ahirette de sizin icindir

Buhari, Et'ime 28; Muslim, Libas 4; Ebu Davud, Nesai, Buhari, Et'ime 28, Eşribe 28, Libas 25; Muslim, Libas 4, (2067); Tirmizi, Eşribe 10 (1879); Ebu Davud, Eşribe 17 (3723); Nesai, Zinet 87, (8, 198, 199); İbnu Mace, Eşribe 17, (3414)

143 Ummu Seleme (radıyallahu anha) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Gumuş kaptan su icen, karnına cehennem ateşi dolduruyor demektir

Buhari, Eşribe 28; Muslim, Libas 1, (2065); Muvatta, Sıfatu'nNebi 11 (2, 924925); İbnu Mace, Eşribe 17(3413)

Muslim'in bir diğer rivayetinde şoyle denir: Kim altın veya gumuş bir kaptan icerse

144 Hz Cabir (radıyallahu anh) anlatıyor: Biz Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'le birlikte gazveye cıkmıştık Savaş sonunda elde ettiğimiz ganimetler arasında muşriklerin kapkacak ve su kapları da vardı Biz bunları kullanıyorduk ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) hic bir zaman niye kullanıyorsunuz diye ayıplamadı

Ebu Davud, Et'ime 46, (3838)

145 Ebu Sa'lebe elHuşeni (radıyallahu anh) diyor ki: Ben Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e ey Allah'ın ResUlu, biz Ehli Kitab'ın yaşadığı bir yerdeyiz Onların kapkacaklarından yiyip icebilir miyiz? diye sordum Dedi ki: Onlarınkinden başka kapkacak bulabilirseniz onlarınkinden yemeyin Başka birşey bulamazsanız onları yıkadıktan sonra kullanın

Ebu Davud, Et'ime 46 (3839); Tirmizi, Siyer 11, (1560); Tirmizi hadisin sahih olduğunu soyledi Metin Tirmizi'deki metindir

146 İbnu Omer (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz Omer (radıyallahu anh) sıcak su ile ve bir Hıristiyan kadının evinde onun su kabıyla abdest aldıBu rivayeti Rezin tahric etti Derim ki: Bunu Buhari bab başlığı olarak kaydetmiştir Doğrusunu Allah bilir

Buhari, Vudu 43

Üst Alt