Son Konu

Kaşarlı Ramazan Pidesi Tarifi (Videolu)

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Kaşarlı Ramazan Pidesi Tanımı İçin Malzemeler

• Yarım su bardağı ılık süt (100 ml)
  • 1 su bardağı ılık su (200 ml)
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket instant maya (10 gram)
  • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yumurtanın beyazı (Sarısı üzerine sürülecek)
  • 5 su bardağından biraz eksik un (570 gram)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 150 gram kadar kaşar peyniri
Üzeri için;
  • Yumurta sarısına 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyelim
  • Susam
  • Çörekotu

Kaşarlı Ramazan Pidesi Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTarifi Yazdır
  1. Yoğurma kabına ılık sütü, suyu, şekeri ve instant mayayı alarak şeker çözününceye kadar karıştıralım. Üzerine sıvı yağı, yoğurdu, yumurtanın beyazını ekleyerek tekrar karıştıralım.
  2. Bir ölçü un ve tuzu ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Unu denetimli bir halde ekleyelim. Kıvam alıncaya kadar spatulayla karıştırıyorum ben, akabinde elimle yoğuruyorum.
  3. Ele yapışan bir hamur yoğurmamız gerekiyor, çok fazla un eklemeyin. Benim hamurum için 5 su bardağından biraz eksik un tam kâfi oldu. Hamuru birkaç dk boyunca güzelce yoğuralım.
  4. Sonra üzerini streç sinemayla kapatarak mayalanmaya bırakalım. Ben daha kısa müddette mayalanması için fırını 50 derecede 2 dk kadar ısıtmıştım. Hamurum fırında 25-30 dk üzere bir müddette çok hoş mayalandı.
  5. Oda sıcaklığında mayalarsanız 1 saat üzere bir müddette mayalanacaktır. Mayalanan hamurun havasını aldıktan sonra hafif unladığımız tezgaha alalım. 2 eşit modüle bölelim ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın kabına alalım.
  6. Hamurlara elimle uzun bir form verdim. Sonra üzerini pak bir bezle kapatarak 30 dk tepsi mayası yapalım. Ayırdığımız yumurta sarısına 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek karıştıralım ve mayalanan hamurların üzerine dağıtalım.
  7. Sonra üç parmağımızla pidelerimize form verelim. Parmağımızla bastırdığımız kısımlara ince ince dilimlediğimiz kaşar peynirlerini yerleştirelim.
  8. Susam ve çörekotu da ekledikten sonra evvelce ısıttığımız 180 derece fırında 25 dk kadar pişirelim. Yumuşacık çok lezzetli bir pide oluyor.
  9. Dilerseniz bu tanımı kaşarsız sade pide olarak da hazırlayabilirsiniz. Bir sefer deneyin daima yapmak isteyeceksiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun Bu ve öteki tariflerimin ayrıntılı anlatımlı görüntüleri için sizleri youtube kanalıma beklerim
Kaşarlı Ramazan Pidesi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt