Son Konu

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye 'Suriyeli' Çıkışı: 'Sınırlarımızı Yol Geçen Hanına Çeviren, Desteklediğin Soylu'

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-02f841b51a2a0130f8f120462bde6d92a0ec4a8a.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhur İttifakı ortağı MHP'nin lideri Devlet Bahçeli'ye Suriyeli mültecilere ait son açıklamaları üzerinden yüklendi. Erdoğan'ın anket yaptırdığını ve bunun sonucunda vatandaşın rahatsızlığını gördüğü için telaffuz değişikliğine gittiğini söz eden CHP başkanı, 'Nasıl bir omurga ya, 180 derece nasıl dönüyorsun?' dedi.

Partisinin küme toplantısında koşan Kılıçdaroğlu kelamlarının başında gençlere, 'Sizin hayalleriniz benim maksadım olacak' diyerek seslendi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'İstanbul'daydım İBB Belediye Lideri ile birlikte yaptığı hizmetlerin bir kısmını birlikte gezdik. Anadolu Hisarı'nı gezdik, 10 metro inşaatı birebir anda devam ediyor. Hiç kimsenin kolay kolay başlatamayacağı projeleri başlatıyor ve sonuçlandırıyor. Yerebatan Sarnıcını da restore ediyor. İstanbullular Ekrem Lider üzere bir lidere sahip oldukları için çok şanslılar. İstanbul yaşanabilir kent haline geliyor.

Akaryakıt artırımları hasebiyle haksız tenkide muhatap oldum. Elektrik artırımını akaryakıt artırımını yaparsın belediye bu artırımların yüzde 40'ı oranında en azından hayatını sürdürebilmek ismine artırım yaptıklarında da kıyameti koparırsın. Emin olun bu iktidarı anlamakta zorlanıyorum. Yahu artırımı yapan sensin. Hangi belediye lideri artırım yapmak ister! Buna kısaca iki yüzlülük derler. Bu iktidarın da temel amacı ikiyüzlülüğü dünyaya duyurmak. 

Dünya turizm haftası bizim turizmcilerin hepsine hürmet duymak gerekiyor. Önlerinde bir mahzur olmasa Türkiye'yi bir turizm üssüne çevirirler. Bütün aksaklıkları açmaya çalışıyorlar. 1.5 milyon insanımız direkt turizm bölümünde çalışıyor. Bu iktidar dolara mecbur olduğu için turizme kapılarını açıyor. dolara mecbur olmasa o beş yıldızlı otellerin hepsini kapatır. Turizmci kardeşlerime şunu söylüyorum hiç meraklanmayın siz de bekleyin zira geliyor gelmekte olan.

(Pankart tepkisi) Çay konusunda bir kanun teklifi hazırlanmıştı, TBMM'ye gelmişti, ancak AK Parti ve MHP milletvekilleri bizim getirdiğimiz  kanun teklifini reddettiler. Çay üreticilerini de fındık üreticilerini de biz perişan etmeye kararlıyız diyorlar. Bunun üzerine bizim Rize Vilayet Başkanlığı haklı olarak 'açıklanan  yaş çay alım fiyatının altında alım yapılmasını yasaklayan çay kanunu teklifimiz iktidar ve ortakları tarafından reddedilmiştir diye bir pankart hazırlıyor. Vilayet başkanlığına astılar, kimi yerlere tekrar astılar, dehşetlerinden gelip pankartları indirdiler. Sanıyorlar ki o pankartı indirirsek Rizeliler bunun farkına varmaz. Hiç meraklanmayın. Rizeliler her şeyi biliyor. Rizeliler artık yüzünü Cumhuriyet Halk Partisi'ne dönmüş durumdalar. Kaçak çayları Rize meydanında yakacağım. kelam verdim.'

'Bana inanmıyorsan Bülent Arınç'ı çağır bir kendisini dinle'

'(Aksoy Araştırma'nın son anketi) 'Mevcut ekonomik gidişat psikolojisini nasıl etkilemektedir?' diye bir soru soruyorlar. Seçmenin yüzde 48'i çok makûs etkilemektedir diyor, yüzde 39.6'sı makûs etkilemektedir. Psikolojiyi berbat etkileyen oran yüzde 87,6. Ak Parti seçmeninde bu oran yüzde 78,2. Ak Parti seçmeni de buhrana girmiş vaziyette! O da geçinemiyor. MHP seçmeninde yüzde 89. Bir soru daha soruyorlar 'Geçen ay ile kıyasladığınızda alım gücünüz nasıl değişmiştir? Seçmenin yüzde 45,5'i, çok azaldı diyor, yüzde 37,9'u azaldı diyor. Bir evvelki aya nazaran alım gücünün azaldığını  tabir edenlerin oranı yüzde 83,4. AK parti seçmeninde bu 72,9. Hasebiyle Ak Parti seçmeni de MHP seçmeni de gidişin ne kadar makûs olduğunu, mutfağı ne kadar vurduğunu çok açık ve net bir halde ortaya koymuş durumdalar. 

Grubumuz emeklilere taban fiyatın neti fiyatında bir bayram ikramiyesi verelim diye indirildi genel şuraya teklifimiz. buradan bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum, size verilecek ikramiye minimum fiyatın neti kadar olacak 4 bin 253 lira. Yılda iki sefer. Çok büyük bir para değil. Beşli çeteye verdiğinin binde birini vermeyeceksin emekliye vereceksin. Ha bize inanmayabilir sayın Erdoğan diyebilir ki bunlar muhalefettir bunlar abartıyor diyebiliyor. Ben bakıyorum saraydan herkesin yüzü gülüyor diyebilir. Ancak sarayda oturan ve biraz da vicdan sahibi olan biri var, Sayın Bülent Arınç. Bana inanmıyorsan Bülent Arınç'ı çağır bir kendisini dinle Allah aşkına!

Gerçekten vatandaşın durumu yeterli değil. Bunu siyaset olarak değil hayatın bir gerçeği olarak tabir ediyorum. 21. yy'ın Türkiye'sinde 3 milyon 449 bin 340 ünitenin elektriği kesiliyor ya. Cumhuriyet haricinde bu türlü bir tablo yoktur. Münasebetiyle meselemiz çok derin ve bu derin sıkıntıları bunlar çözemezler zira yönetmeyi bilmiyorlar tek düşündükleri yandaşlarımızla birlikte nasıl köşeyi döneriz, tek gayeleri bu. Bunları yaparken de tek modül ağza bal çalmak mıydı, ağızlarına bal çalalım onlar da bize oy vermeye devam etsinler. Lakin milletin gözü açıldı, yok o denli bir şey.'

'Nasıl bir omurga ya, 180 derece nasıl dönüyorsun?'

'Suriyeli sığınmacılara değinmek istiyorum .Kalktılar bir sabah şu açıklamayı yaptılar 24 saat içinde Emevi Camii'ne gidip namaz kılacağız.' Bu lafı ettiler bir müddet sonra baktılar ki bırakın Emevi Camii'ne gitmeyi, 3 milyon 800 bin Suriyeli Türkiye'ye gelmiş şu idare anlayışına akar mısınız! Şu devletin idaresinden ne kadar kopuk olduklarını görüyor musunuz! Buraya gelenler burada kalmak istemiyorlar natürel daha gelişmiş ülkelere gitmek istiyorlar. Gitmek isteyince Avrupalılar bizimle masaya oturdular bu hükümetle masaya oturdular. Bunlar sizin topraklarınızda kalsın size biraz para vereceğiz sin bunlara bakın. Dolar deyince vazgeçtiler gittiler geri kabul mutabakatını imzaladılar. 3 milyon 800 bin Suriyeli şuanda Türkiye'de mahpusta. bir yere gidemiyorlar. Gitseler geri kabul muahedesine nazaran Türkiye'ye iade ediliyorlar. Dünyada hangi devlet bu türlü yönetilir? Biz neden 3 milyon 800 bin  Suriyelilere bakmak durumundayız! Çıktı 14 Şubat 2020'de Erdoğan bir konuşma yaptı Suriyeli'lere 40 milyar dolardan fazla para harcadık dedi. artık 2022'deyiz demek ki 50 milyar dolardan fazla para harcandı. Nereye gitti bu para? Nasıl buharlaştı? 50 milyar doları Suriyelilere versen hepsi han hamam sahibi olur. Minimum fiyatın yarısı paraya çalışıyor bu beşerler. Bundan birkaç gün evvel diyor ki 'Dün Irak'tan Suriye'den Afganistan'dan gelmişlerdi bugün Ukrayna'dan geliyorlar. Yarın nereden geleceklerini bilemez. Bu hoş ülkede ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler ne diyorlar, biz seçimi kazandığımızda bu ülkedeki mültecileri ülkelerine göndereceğiz diyorlar biz göndermeyeceğiz diyoruz' diyor. 3 milyon 800 bin Suriyeli sayısını tam bilemediğimiz Afganistanlıları bunları göndermeyeceğiz diyor. Bunun üzerine büyük bir ihtimalle anket yaptı beyefendi, baktı ki ankette Suriyelilerin gitmesini istiyor birden fazla kişi. Yeni bir açıklama yaptı 'Tek başına bırakılmış olsak da' Suriyelileri getiren Bay Kemal'miydi! Buna itiraz eden yanlış yapıyorsun diyen bendim. Artık aşağıdan gelen reaksiyonu gördü 'Suriyeli kardeşlerimizin dönüşü için elimizden gelen çabası göstereceğiz' diyor. 3 günde, nasıl bir omurga ya, 180 derece nasıl dönüyorsun? Bu neyi gösteriyor? Bu bizim ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Bu Türkiye'nin çıkarlarını sonuna kadar savunan partinin CHP olduğunu gösteriyor. Zira biz onları özgür iradeleriyle göndereceğiz. 

Tabii bu türlü 180 derece çark edince küçük ortağı da 180 derece çark etti. O da açıklama yapmış. 'İstikbalimizi düşünmek zorundayız' Günaydın! Sayın Bahçeli bunların tamamı bayramda bayramlaşmaya gidecekler, daha sonra da gelecekler, bunları getirecek olanların ismi da Süleyman Soylu. Senin desteklediğin kişidir. Bizim sonlarımızı yol geçen hanına çeviren de odur. O kişinin o denli mültecilerle bir ilgisi yok onun bütün vakti uyuşturucu baronlarıyla fotoğraf çektirmek vakit bulamıyor adam, ne yapsın!

Irkçılık yapmayacağız, bu necip millete o kara lekeyi asla sürdürmeyeceğiz. Biz insanı severiz. İnsanın meseleleri varsa çözemeye çalışırız. Bizim ülkemize gelmişse süreksiz bir mühlet baktık hoş o ülke ile barışıp kendi ülkelerine bunları göndereceğiz. Bu işi neden yalnızca biz yaparız zira biz vatanseveriz. '

Üst Alt