Son Konu

'Kılıçdaroğlu'nun Alevi Kimliği Sünniler İçin Endişe' Diyen İYİ Partili Oral'a Aytun Çıray'dan Yanıt

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

'Kılıçdaroğlu'nun kimliği, sünni müslüman kesim tarafından bir endişedir” diyen İYİ  Partili İbrahim Halil Oral'a, ÂLÂ Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray'dan karşılık geldi. Çıray, bu tabirlerin partinin resmi görüşünü yansıtmadığını vurguladı. 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral'in CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili soruya karşılık verirken kullandığı tabirler tartışma yarattı. 

Oral, katıldığı TV programında 'İslam dininin bütün mezheplerinin, bütün inanlarını eşit görürüm. Zira dinim bana o denli davranmayı hitap eder. Çok hoş bir kelam var, 'insan bilmediği şeyin düşmanıdır' derler. Artık, Aleviler bizim kardeşimizdir. Bin yıldır bu topraklarda alevi ve Kürtler ile birlikte yaşarız. Aleviler bizim kardeşimizdir, (Kılıçdaroğlu'nun) alevi olması benim açımdan bir mahzur değil, zira ben tanıyorum, unsurlarını biliyorum.  Ama Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedir' dedi.

Oral'in bu tabirlerine toplumsal medyadan yansılar geldi.

İYİ Partili Çıray'dan karşılık geldi

İYİ Parti Genel Lideri Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, YETERLİ Partili Oral'in bu tabirlerine karşılık verdi. Çıray  'Maksadını aşan bu kelamlar asla lâik, demokrat, milliyetçi, kalkınmacı partimizin resmi görüşü değildir' dedi.

Üst Alt