Son Konu

Kurban Bayramı Namazı Kılınışı

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kurban Bayramı namazı ile Ramazan bayramı namazı benzer şekidle kılınır yalnızca bu iki bayram namazının arasındaki ayrım Kurban Bayramı Namazında getirilen tekbirlerdirBayram namazları iki rekattır bayram namazları cemaatle camilerde kılınırBayram namazına kasıt şöyle edilirEğer Kurban Bayramı ise Hedef Ettim Allah rızası için Kurban Bayramı Namazını kılmaya uydum hazırlanmış olan imama diyerek kasıt edilir

ALT :larcomupluploadsbayramnamazinasilkilinir9575bayramnamazinasilkilinir9575ALT

Kurban Bayramı Namazı Birinci Rekat kılınışı :

Cemaat düzgün sıralar halinde imamın ardındaki yeralır ve “Gaye ettim Allah rızası için kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama diye amaç eder
İmam “Allahü Ekber deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de “Allahü Ekber diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar

Hem imam, hem de cemaat el altından Sübhanekeyi okur Bundan sonra üç kere tekbir alınır Tekbirlerin alınışı şöyledir:Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizli gizli Allahü Ekber diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp daha sonra aşağıya salıverirler Burada kısa bir süre durulurİkinci Tekbir: İkinci kez “Allahü Ekber denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu değin durulur
Üçüncü Tekbir: Daha Sonra tekrar Allahü Ekber denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanırBundan sonra imam, çaktırmadan Eûzü Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinlerRükü ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır

Kurban Bayramı Namazının İkinci Rek ’beygir kılınışı:

İmam el altından Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek ’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonradan eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulurOturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina… duasını okuyarak önce sağa, daha sonra sola selâm verip namazı bitirirler Namazdan sonra hutbe okunur

*

Üst Alt