Son Konu

Medine'nin fazileti

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
MEDİNE'NİN FAZİLETİ

4562 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Medine'yi şu şu yer arasında kalan kısımlarıyla haram duyuru etti Kim bu haramı ihlâl edecek bir davranışta bulunursa, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların lâneti onun üzerine olsun Allah Kıyamet günü o kimseden ne farz ne beyhude (hiçbir hayır) kabul etmesin(buyurdu)

Buhari, Fezailu'lMedine 1, İ'tisam 6; Müslim, Hacc 462, 463,464, (1365, 1366, 1367)

4563 Yeniden Sahiheyn'in bir rivayetinde anlatıldığına tarafından, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (Medine'nin dışına içten) yürüdü Önünde Uhud görünmüştü:

Bu dağ var ya, o bizi fazla seviyor, biz de onu seviyoruzbuyurdular Medine'ye yönelince de:

Ey Allahım! Hz İbrahim Mekke'yi haram kıldığı gibi, ben de (Medine'yi) iki dağı arasıyla haram kılıyorum Allahım, (Medine halkını) müdd ve sa'larınla kutsal kılbuyurdular

Buhari, Fezailu'lMedine 6; Müslim, Hacc 462, (1365)

4564 Hz Ali radıyallahu anh anlatıyor: Biz Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan Kur'ânı Ker'im ve üstelik şu sahifede olandan başka bir şey yazmadık (Bu sahifede bulunana gelince,) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurmuştu oysa:

Medine Ayr dağı ile Sevr dağı arasında kalan hudud içerisinde haramdır Kim orada bir bid'atte bulunur veya bid'atçiyi himaye ederse, Allah, melekler ve bütün insanların lâneti onun üzerine olsun allah onun ne farz, ne beyhude hiçbir hayrını kabul etmesin Müslümanların garantisinde ihanet ederse, Allah'ın meleklerin ve bütün insanların lâneti üzerine olsun Onun (Kıyamet günü) ne farz ve ne nafile hiçbir hayrı kabul edilmez

Buhari, Fezailu'lMedine 1, Cizye 10, 17, Feraiz 21, İ'tisam 5; Müslim, Hacc 467, (1370); Ebu Davud, Menasik 99, (2034, 2035), Tirmizi, Vela ve'lHibe 3, (2128) Bu rivayetin metni Sahiheyn'e uygundur

Ebu Dâvud'da şu ziyade var: Otu yolunmaz, av hayvanı ürkütülmez, yitik malı, onu bildiri edecek olan alabilir Hiç kimseye kıtal maksadıyla orada tabanca taşımak caiz olmaz Oradan ağaç kesilmez Birey devesini otlatabilir

4565 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak:

Medine'nin can sıkıntısı ve meşakkatlerine ümmetimden dayanma belirten herkese, Kıyamet günü şefaatçi ve (hayır ameline) şahid olacağım

Müslim, Hacc 484, (1378); Tirmizi, Menakıb, (3920)

4566 Süfyan İbnu Ebi Züheyr radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Yemen fethedilecek Bir grup insan, Medine'den oraya aileleri ve kendilerine ast olanlarla gidecekler Halbuki bilselerdi, Medine onlar için hayırlıydı Şam da fethedilecek Bir kavim Medine'den aileleri ve kendilerine tabi olanlarla oraya göç edecekler Bilselerdi Medine onlar için bahtı açık idi Irak da fetholacak Bir grup kimse ailesi ve kendilerine yan olanlarla Medine'den oraya taşınacaklar Halbuki bilselerdi Medine onlar için bahtı açık idi

Buhari, Fezailu'lMedine 5; Müslim, Hacc 497, (1388); Muvatta, elCâmi' 7, (2, 887, 888)

4567 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

Ben karyeleri yiyen bir karye(ye hicret)le emrolundum Buna Yesrib diyorlar Burası Medine'dir Medine, tıpatıp körüğün curufu ayırması gibi insanları(n kötüsünü) defedip ayırır

Buhari, Fezâilu'lMedine 2; Müslim, Hacc 488, (1382); Muvatta, elCâmi' 4, (1, 886)

4568 İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

Medine'de ölmeye muktedir olan orada ölsün Zira ben, orada ölene şefaat ederim

Tirmizi, Menakıb, (3913)

4569 Hz Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Medine'ye geldiği zaman Ebu Bekr ve Bilâl radıyallahu anhümâ hastalandılar Ben yanlarına gittim:

Ey babacığım, dedim Kendini nasıl hissediyorsun? Ey Bilâl sen nasılsın?diye sordum Hz Ebu Bekr radıyallahu anh hummaya yakalanınca: Her insana sabahın hayırlı olsundenmiştir Halbuki ölüm ona ayakkabısının bağından daha yakındırderdi Hz Bilal radıyallahu anh da humma nöbetinden çıkınca sesini yükseltir ve (Mekke'ye hasretini ifade eden şu beyitleri) terennüm ederdi:

Bilmem ki! Mekke vadisinde etrafımı izhir ve celil otları sarmış olarak bir gece daha geçirebilecek miyim? Mecenne suyuna ulaşacağım bir gün daha gelecek mi? (Mekke'nin) Şâme ve Tafil dağları bana bir defa daha görünecek mi?

(Sonradan Bilal şöyle beddua etti: Allahım, bizi yurdumuzdan çıkarıp bu cebalı diyara süren Şeybe İbnu Rebi'a, Utbe İbnu Rebi'a ve Ümeyye İbnu Halef'e lanet et!)

Hz Aişe der fakat: (Ben gidip, bunlardaki Mekke hasretini) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a haber verdim O, şöyle dua buyurdu:

Allahım bize Medine'yi sevdir Tıpatıp Mekke'yi sevdiğimiz gibi, hatta fazlasıyla! Allahım onun havasını şıhhatli kıl Onun müddünü, sâ'ını hakkımızda kutsal eyle Onun hummasını al, Cuhfe'ye koy!

Buhari, Fezailu'lMedine 11, Menakıbu'lEnsâr 46, Mardâ 8, 22, 43; Müslim, Hacc 480, (1376); Muvatta, Câmi' 14, (2, 890, 891)

4570 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm şöyle dua buyurdular: Allahım! Mekke'ye verdiğin bereketi iki katıyla Medine'ye de ver!

Buhari, Büyü' 53, Kefaret 5, İ'tisam 16; Müslim, Hacc 465, (1368); Muvatta, Câmi' 1, (2, 884, 885)

4571 Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a (yılın turfanda) ilk meyvesi getirildiği zaman şöyle buyururlardı:

Allahım, bize Medine'mizi, meyvelerimizi, müddümüzü, sa'ımızı bolluk üzerine bereketle kutsal kıl Allahım, İbrahim senin kulun, peygamberin ve halilindir Ben de senin kulun ve peygamberinim O sana Mekke için dua etti Ben de Medine için, onun Mekke hakkında yaptığı duayı bir misli ziyadesiyle tıpkı yapıyorumResûlullah bu şekilde dua ettikten daha sonra getirilen meyveyi, orada hazırlanmış olan çocuklardan en küçüğüne verirdi

Müslim, Hacc 473, (1373); Muvatta, Câmi' 2, (2, (885); Tirmizi, Da'avat 55, (3450)

4572 Tekrar Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ama:

Medine'ye geçit veren dağ gediklerinde (birbiriyle kenetlenmiş) melekler var (Her gedikte (kınından çekilmiş) kılıçlarıyla bekleyen iki meleğin) korumaları sebebiyle) Medine'ye ne veba ve ne de Deccâl giremez

Buhari, Fezailu'lMedine 9, Tıbb 30, Fiten 27; Müslim, Hacc 485, 486, (1379, 1380); Muvatta, Câmi' 16, (2, 892); Tirmizi, Fiten 51, (2244)

Müslim'in rivayetinde şu ziyade var: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat: Mesih Deccl, doğu göre kazanç Kasdı Medine'dir Uhud'un arka tarafına iner Derken (Medine'yi bekleyen) melekler, onun yüzünü Şam tarafına çevirirler ve orada helak olur

4 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Mekke ve Medine hariç Deccal'ın çiğnemeyeceği memleket yoktur Mekke ve Medine'ye geçit veren yolların herbirinde saf tutmuş melekler var, buraları korurlar (Deccal) esSebbiha nâm mevkie iner Sonradan Medine ahalisini üç sarsıntı ile sarsar Bunun üstüne (şehirde bulunan) bütün kâfir ve münafıklar (şehri terkederek Deccal'e) gelirler

Buhari, Fezailu'lMedine 9; Müslim, Fiten 123, (2943)

4574 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir Minberim havuzumun üzerindedir

Buhari, Fazlu'sSalat 5, Fezailu'lMedine 11, Rikak 53, İ'tisam 16; Müslim, Hacc 502 (1392); Muvatta, Kıble 10, (1, 197)

4575 elHudri radıyallahu anh anlatıyor: İki birey takva üstüne resmileşmiş olan mescidhakkında tartışma ettiler Biri: Bu Kuba mescididir!dedi Diğeri de: O, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın mescididir!dedi

(Bu münakaşayı işiten) Aleyhissalatu vesselam:

Şu benim mescidimdir!buyurdular

Müslim, Hacc 514, (1398); Tirmizi, Tefsir, Tevbe, (3098); Nesai, Mesacid 8, (2, 36)

4576 Hz Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

İslâm şehirlerinden en son harap olacak olan Medine'dir

Tirmizi, Menakıb, (3915)

4577 Tekrar Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular oysa:

Medine'yi, taşıdığı ulu hayra karşın terkedecekler Onu rızık arayanlar yani kuşlar ve kurtlar istila edecek Oraya (en son gelecek) iki çoban bu maksadla Müzeyne'den çıkıp koyunlarını azarlayacaklar Fakat Medine'yi kaba hayvanlarla dolmuş bulacaklar Seniyyetü'lVedâ'ya ulaştıkları vakit yüzüstü düşe(rek ölecek)ler

Buhari, Fezailu'lMedine 5, Müslim, Hacc 499, (1389); Muvatta, Câmi 8, (2, 888)

4578 Yeniden Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular fakat:

İman Medine'ye çekilecek, tıpatıp yılanın deliğine çekilmesi gibi

Buhari, Fezailu'lMedine 6; Müslim, İman 233, (147)

4579 Cabir İbnu Semüre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ancak:

Allah Teâla hazretleri Medine'yi Tâbe diye tesmiye buyurdu

Müslim, Hacc 491, (1385)

4580 Hz Enes radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir seferden dönünce, Medine'nin duvarlarına bakar, develerini hızlandırırdı Eğer bir bineğin üzerinde ise, onu tahrik ederdi Bu davranışı Medine'ye sevgisinden ileri gelirdi

Buhari, Fezailu'lMedine 10, Umre 17; Tirmizi, Da'avat 44, (3437)

4581 Sa'd radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm Tebük'ten dönünce, (sefere katılmayıp Medine'de kalmış olan) mütehallifinden bazıları onu karşıladılar Bu sırada toz kaldırdılar Bunun üzerine beraberinde bulunanlardan bazıları burunlarını sardı Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm yüzündeki sargıyı çıkardı ve: Nefsimi kudret elinde tutan zâta yemin olsun Medine'nin tozu, her hastalığa şifadır!buyurdu ve O'nun devamla Cüzzâmdan, barastan (ala tenlilikten)diye saydığını gördüm

Rezin tahric etmiştir *

Üst Alt