Son Konu

Musa ve Harun , Firavun ve İsrailoğulları hakkında ayetler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Musa ve Harun , Firavun ve İsrailoğulları hakkında ayetler

Musa kavmine demişti fakat: Ey kavmim! Kuşkusuz siz, buzağıyı (tanrı) edinmekle kendinize kötülük ettiniz Onun için Yaradanınıza tevbe edin de nefislerinizi (fena duygularınızı) öldürün Pek yapmanız Yaratıcınızın katında sizin için daha iyidir Bu Nedenle Allah tevbenizi kabul etmiş olur Çünkü acıyıp tevbeleri kabul eden oysa O'dur
Bakara : 54

Hatırlayın oysa, Tûr dağının altında sizden laf almış: Size verdiklerimizi kuvvetle tutun, söylenenleri anlayın, demiştik Onlar: İşittik ve isyan ettik, dediler İnkârları nedeniyle kalplerine buzağı sevgisi dolduruldu De ancak: Eğer inanıyorsanız, imanınız size ne kötü şeyler emrediyor!
Bakara : 93

Musa'dan sonra, Benî İsrail'den ileri gelen kimseleri görmedin mi? Kendilerine gönderilmiş bir peygambere: «Bize bir hükümdar bayrak direği oysa (onun komutasında) Allah yolunda savaşalım» demişlerdi «Ya size savaş yazılır da savaşmazsanız?» dedi «Yurtlarımızdan çıkarılmış, çocuklarımızdan uzaklaştırılmış olduğumuz halde Allah yolunda niçin savaşmayalım?» dediler Kendilerine savaş yazılınca, içlerinden böylece azı hariç, geri dönüp kaçtılar Allah zalimleri iyi bilir
Bakara : 246

Peygamberleri onlara: Onun hükümdarlığının alâmeti, Tabut'un size gelmesidir in taşıdığı o Tabut'un içinde Rabbinizden size bir ferahlık ve sükûnet, Musa ve Harun hanedanlarının bıraktıklarından bir kalıntı vardır Eğer inanmış kimseler iseniz sizin için bunda şüphesiz bir alâmet vardır, dedi
Bakara : 248

Ehli kitap senden, kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyor Onlar Musa'dan, bunun daha büyüğünü istemişler de, «Bize Allah'ı açıkça göster» demişlerdi Zulümleri sebebiyle hemencecik onları şimşek çarptı Bilâhare kendilerine açık deliller geldikten daha sonra buzağıyı (tanrı) edindiler Biz bunu da affettik Ve Musa'ya apaçık delil (ve yetki) verdik
Nisâ : 153

Bir kısım peygamberleri sana daha önce anlattık, bir kısmını ise sana anlatmadık Ve Allah Musa ile gerçekte konuştu
Nisâ : 164

Bir Zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: Ey kavmim! Allah'ın size (lütfettiği) nimetini hatırlayın; zira O, içinizden peygamberler çıkardı ve sizi hükümdarlar kıldı Âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi
Mâide : 20

Allah, «Öyleyse orası (arzı mukaddes) onlara kırk yıl yasaklanmıştır; (bu müddet içinde) yeryüzünde başı dönen başı dönen dolaşacaklar Artık sen, yoldan çıkmış toplum için üzülme» dedi
Mâide : 26

Daha Sonra onların arkasında Musa'yı mucizelerimizle Firavun ve kavmine gönderdik de o mucizeleri inkâr ettiler; ama, bak fakat, fesatçıların sonu ne oldu!
A'râf : 103

Yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılı buldukları o elçiye, o ümmî Peygamber'e uyanlar (var ya), işte o Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder, onlara temiz şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar Ağırlıklarını ve üzerlerindeki zincirleri indirir O Peygamber'e inanıp ona saygı bildiren, ona yardımcı ve onunla birlikte gönderilen nûr'a (Kur'an'a) uyanlar var ya, işte kurtuluşa erenler onlardır
A'râf : 157

Musa'nın kavminden hak ile dürüst yolu bulan ve onun bir uçtan bir uca âdil davranan bir topluluk vardır
A'râf : 159

Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine tanık tuttu ve dedi oysa: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şâhit olduk, dediler
A'râf : 172

Daha Sonra onların peşinde da Firavun ve toplumuna Musa ile Harun ’u mucizelerimizle gönderdik, ama onlar kibirlendiler ve günahkâr bir toplum oldular
Yûnus : 75

Andolsun biz İsrailoğullarını hoş bir yurda yerleştirdik ve onlara pak nimetlerden rızık verdik Kendilerine ilim gelinceye dek ayrılığa düşmediler hiç kuşkusuz Rabbin, kıyamet günü onların, arasında ihtilaf etmekte oldukları şeyler hakkında hükmedecektir
Yûnus : 93

Andolsun ama Musa'yı da: Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah'ın (geçmiş kavimlerin başına getirdiği facia) günlerini hatırlat, diye mucizelerimizle gönderdik hiç kuşkusuz bunda çok sabırlı, çok şükreden cümbür cemaat için ibretler vardır
İbrâhîm : 5

Musa dedi ki: «Eğer siz ve yeryüzünde olanların tümü nankörlük etseniz, bilin ki Allah aslında zengindir, hamdedilmeye lâyıktır»
İbrâhîm : 8

Musa: Rabbim! dedi, yüreğime genişlik ver
Tâhâ : 25

Şüphesiz sen bizi görmektesin
Tâhâ : 35

Gerçekten Harun, onlara daha önce: Ey kavmim! demişti, siz bunun yüzünden sadece fitneye uğradınız Sizin Rabbiniz kuşkusuz fazla yufka yürekli olan Allah'tır Şu halde bana uyunuz ve emrime itaat ediniz
Tâhâ : 90

Onlar: Biz, dediler, Musa aramıza dönünceye kadar buna tapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz!
Tâhâ : 91

Daha Sonra biz adım adım peygamberlerimizi gönderdik Herhangi bir ümmete peygamberlerinin geldiği her defasında, onlar bu peygamberi yalanladılar; biz de onları birbiri arkasından değil ettik ve onları ibret hikâyelerine dönüştürdük Artık iman etmeyen kavmin canı cehenneme!
Mü'minûn : 44

Andolsun biz Musa'ya, olur ya onlar yola gelirler diye, Kitab'ı verdik
Mü'minûn : 49

Hani Rabbin Musa'ya: O zalimler güruhuna, Firavun'un kavmine git Hâla (başlarına gelecekten) sakınmayacaklar mı onlar? diye seslenmişti
Şuarâ : 10

İki kalabalık birbirini görünce, Musa'nın adamları: İşte yakalandık! dediler
Şuarâ : 61

Hani Musa, ailesine şöyle demişti: Aslında ben bir ateş gördüm (Gidip) size oradan bir haber getireceğim, yahut bir ateş parçası getireceğim, umarım ki ısınırsınız!
Neml : 7

Kendileri de bunlara yakînen inandıkları halde, gaddarlık ve kibirlerinden ötürü onları inkâr ettiler Bozguncuların sonunun nice olduğuna bir bak!
Neml : 14

İman eden bir kavim için (fayda sağlamak üzere) Musa ile Firavun'un haberlerinden bir kısmını sana reel şekliyle nakledeceğiz
Kasas : 3

Bu dünyada arkalarına lânet taktık Onlar, kıyamet gününde de kötülenmişler arasındadır
Kasas : 42

Karun, Musa'nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti Biz ona o kadar hazineler vermiştik oysa, anahtarlarını enerjikkuvvetli bir topluluk güç taşırdı Kavmi ona şöyle demişti: Şımarma! Bil ancak Allah şımarıkları sevmez
Kasas : 76

Andolsun biz Musa'ya da Harun'a da nimetler verdik
Sâffât : 114

Kuşkusuz, ikisi de mümin kullarımızdandı
Sâffât : 122

Andolsun ki biz Musa'yı mucizelerimiz ve açıkça hüccetle, Firavun, Hâmân ve Karun'a gönderdik Onlar: Bu, fazla yalancı bir sihirbazdır! dediler
Mü'min : 23

Nihayet Allah, onların kurdukları tuzakların kötülüklerinden bu zatı korudu, Firavun'un kavmini ise fena azap kuşatıverdi
Mü'min : 45

Andolsun ki biz Musa'ya hidayeti verdik ve İsrailoğullarına, fikir sahipleri için bir öğüt ve doğruluk rehberi olan Kitab'ı servet bıraktık
Mü'min : 53

Senden önce gönderdiğimiz elçilerimize (ümmetlerine) sor! Rahmân'dan başka tapılacak tanrılar (edinin diye) emretmiş miyiz?
Zuhruf : 45

Onları, sonradan gelenlerin geçmişi ve bir ibret örneği kıldık
Zuhruf : 56

Andolsun, kendilerinden önce biz, Firavun'un kavmini de imtihan etmiştik Onlara: Allah'ın kulları! Bana gelin! Çünkü ben size (gönderilmiş) güvenilir bir resûlüm diye (davette yer alan) şerefli bir elçi gelmişti
Duhân : 17

Bunlar mı daha hayırlı, yoksa Tübba' kavmi ile onlardan öncekiler mi? Onları değil ettik, çünkü onlar suçlu idiler
Duhân : 37

Musa'da da (ibretler vardır) Onu açıkça bir kanıt ile Firavun'a göndermiştik
Zâriyât : 38

Üzerinden geçtiği şeyi canlı bırakmıyor, onu kül edip savuruyordu
Zâriyât : 42

Bir vakit Musa kavmine: Ey kavmim! Benim, Allah'ın size gönderdiği elçisi olduğumu bildiğiniz halde neden beni incitiyorsunuz? demişti Onlar yoldan sapınca, Allah da kalplerini saptırmıştı Allah, fâsıklar topluluğunu doğru yola iletmez
Saf : 5

(Habibim!) Sana Musa'nın haberi geldi mi?
Naziât : 15

Muhakkak bunda, korkan kimseler için büyük bir ibret vardır
Naziât : 26 *

Üst Alt