Son Konu

Nasıl Format Atılır Windows 7

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows 7 Format atma

Windows 7 Format atma
Bu anlatacağımız bilgisayar formatlama windows 7 ve vista icin olsa bile formatlama mantığı aşağı yukarı butun işletim sistemlerinde aynıdır

Sadece windows 7 değil butun formatlama işlemlerinde oncelikle bilgisayarınızı cd den boot etmeye ayarlamanız gerekir Bunun icin bios ayarlarına girip boot onceliğini cdrooma vermeniz gerekir

Eğer bunu yapmasını bilmiyorsanız sitede konuyla ilgili yazı mutlaka vardır Şayet bulamassanız soru cevap kısmından sorun mutlaka size cevap yazacaklardır Bu işlemi hallettikten sonra aşağıda nasıl format atacağınız adım adım anlatılmış ustelik resimli hadi kolay gelsin İyi formatlamalar

Adım adım Windows 7 Kurulumu anlatılıyor Kurulumdan once yapamımız gereken bir kac adım var Oncelikle elimizde olması gereken Windows 7 CD ’ si yada DVD ’ sine ihtiyacımız olacak ikinci olarak Windows 7 ’ yi kuracağımız bilgisayarın donanımsal olarak Windows 7′ yi desteklemesi gerekiyor son adımda ise Anakarttan CDDVDROM surucusunun Boot edilmesini sağlamamız gerekiyor

Windows 7 Kurulum CDDVD ’ si yerleştirip DVDRoom boot ettiğinizde resimde gorulduğu gibi “Press any key to boot from CD or DVD yazısını gorduğunuzde Enter tuşuna basın

cd den başlatmak icin bir tuşa basınyukle ye tıklayın

Kısa bir sure sonra Windows 7 kurulum ilk yukleme ayarı Dilinizin ve diğer tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza geliyor burada Windows 7 Turkce olarak değiştirmemiz gerekiyor İkinci olarakta Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyide Turkce ve Q olarak değiştiriyoruz

I accept the license terms (Lisans sozleşmesini kabul ediyorum) kutusunu onayladıktan sonra ileri tuşuna tıkladıktan sonra diğer adıma geciyoruz

Burada Windows diğer işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini guncellemek istiyorsanız Upgrade seciyorsunuz Farklı bir surucuye ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız Custom (advanced) secmeniz gerekiyor

Drive options ( advanced ) tıkladığınızda resimde gorulduğu gibi Delete, format, New kısımlar acılıyor bu acılan kısımlar ile diskinizi bolumlendirebilir yada var olan bolumleri silip bicimlerdirebilirsiniz bu işlemlerden sonra Windows 7 kurulması istediğiniz disk bolumunu secerek İleri diyerek kurulumu başlatın

Kurulum işlemine başladı bir ust kısımda Windows 7′ nin kurulmasını istediğiniz bolume Windows 7 gerekli dosyalayıp gerekli kurulumu yapıyor

dosyaları cıkarması uzun surebilir bekleyin,arada bir ekran kararabilir Hic dokunmayın

Dosyalar cıkartılıp Kurulum işlemi bitti bilgisayar yeniden başlatmak icin hazırlanıyor

bilgisayarımızı formatlayıp windows 7 nin acılışını goruyoruz

Kurulum işlemi bitti sizden bir kullanıcı oluşturmanız isteniyor Siz gerekli ayarlamaları yapmadan acılmaz Bilgisayar adı falan yazıyorsunuz

Oluşturulan kullanıcıya şifre belirlemenizi isteniyor Ben asla şifre koymam bilgisayarıma eğer bir şifre gerekirse bios tan şifre koyun
Elinizde Windows 7 icin etkinleştirme numaraları varsa girebilirsiniz Yoksada 30 gunluk deneme icin İleri tuşuna tıklayın

Windows 7 ’ nın ilk acılışta guncelleştirilmesini isteyip istemediğini soruyor burada Onerilen ayarları secebilirsiniz

Acılan sayfadan Saat ve tarih ayarlarını secin

Kendinize bir ağ turu belirleyin

Sectiğiniz ağ turune gore Picture, Video, Music gibi klasorlerin diğer bilgisayarlar paylaşıp paylaşmayacağını belirliyorsunuz ve ağ parolasını veriyor bunu bir yere not alınız Eğer ağ paylaşımınızı parola korumalı yapacaksanız Verilen parolayı kaybetmeyin

bilgisayarınızı formatlamış ve Windows 7 kurulum işlemi bitmiştir

Üst Alt