Son Konu

Oğrenim Kredisi Başvuru İşlemleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2019 Oğrenim Kredisi Başvurusu,
Oğrenim Kredisi Başvuruları 2019
oğrenim kredisi başvuru zamanı

2019 Oğrenim kredisi başvuru koşulları, Oğrenim Kredisi başvuru İşlemleri,2019 Oğrenim Kredisi başvuruların yapılacağı sayfa ve diğer ayrıntılarla ilgili bilgilere konunun devamında ulaşabilirsiniz

2019 Oğrenim Kredisi Başvuru İşlemleri

BURS NEDİR?

Yurt icerisinde yuksek oğrenim goren başarılı ve ihtiyac sahibi oğrencilere karşılıksız verilen paradır

OĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yurt icerisinde yuksek oğrenim yapan Turk genclerini maddi yonden desteklemek, sosyal ve kulturel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yuksek oğretim kurumlarının normal oğrenim suresince verilen, zorunlu hizmet yukumluluğu bulunmayan borc paradır

Oğrenim kredisi borcu, oğrenciye normal oğrenim suresince verilen miktarlara Turkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlaruygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir

KATKI KREDİSİ NEDİR?

Yuksekoğretim kurumlarında bir oğrenci icin cari hizmet odeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borclanma karşılığı Kurumca oğrenci adına universite hesabına odenen paradır

Katkı kredisi borcu; oğrencinin normal oğrenimi suresince oğrenci adına universite hesaplarına odenen miktarlara Turkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir

BURS, OĞRENİM VE KATKI KREDİSİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR

Kurumumuzdan burs, oğrenim ve katkı kredisi almakta iken ceşitli sebeplerle kredisi kesilen oğrenciler ile halen burs, oğrenim ve katkı kredisi alan oğrenciler,
5102 sayılı Kanunun 2 maddesi kapsamında yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından burs almakta olan oğrenciler,
Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ucret duzeyinde aylık veya ucretle surekli bir işte calışan veya gelire sahip olan oğrenciler,
Onlisanstan lisans oğrenimine gecmek icin 2019–2019 oğretim yılında intibak programı yapan veya hazırlık sınıfı okuyan oğrenciler,
Acıkoğretim ve Uzaktan eğitim goren oğrenciler (Sadece oncelikli durumda olan oğrenciler ile Acıkoğretim Fakultesi İngilizce oğretmenliği bolumunde okuyan 1 ve 2 sınıflar haric)
Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir oğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan oğrenciler ile oğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibari ile bir yıldan fazla kaybı olan oğrenciler,
Yabancı uyruklu oğrenciler,
Polis akademisi ile askeri okul oğrencileri,
Hava Harp Okulu Enstitusu, Kara Harp Okulu Enstitusu ve Polis Akademisi Guvenlik Bilimler Enstitusunde okuyan sivil oğrenciler (katkı kredisinden)
Artık yıl oğrenim goren oğrenciler,
Hazırlık sınıfı okuyan Yuksek Lisans oğrencileri, (burs ve katkı verilmez)
Bir Yuksekoğretim Kurumundan mezun olan oğrenciler (burs haric)
Anarşi ve teror olayına karışanlar,
Universitelerin ikinci oğretim programlarında ve Vakıf universitelerinde okuyan oğrenciler ile yuksek lisans oğrencileri, (katkı kredisinden)
Vakıf universiteleri ve yurt dışında eğitim goren ve denklikleri yapılarak memleket icerisinde bir universitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, universitelere yerleştirilen ve geciş yaptıkları oğretim kurumlarına ikinci oğretim oğrencileri duzeyinde katkı payı odeyen oğrenciler, (katkı kredisinden)
Universitelere yabancı uyruklu oğrenci sınavı (YOS),veya YOS'e eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuclarını kullanarak, yabancı uyruklu oğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan TC Vatandaşlığına gecen oğrenciler, (katkı kredisinden)
Şehit cocukları ile gazi cocukları (anarşi ve teror olayları sonucu şehit veya gazi olanların cocuklarından oğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı icin sadece katkı kredisinden),
Yuksekoğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilmeyen yurtdışı oğretim kurumlarında oğrenim goren oğrenciler,
Kamu kurum ve kuruluşlarında calışan ve ucret alarak yurtdışında oğrenim goren oğrenciler,
Gerceğe aykırı beyanda bulunan oğrenciler

YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK OĞRENCİLER

Anadolu Universitesi Acık Oğretim Fakultesi oğrencileri,
Daha once kurum yurtlarında barınmakta iken yurttan suresiz cıkarma cezası alan oğrenciler,
Oğretim Kurumlarından derslere devam etme imkanı sağlandığına dair belge getiremeyen tum ekstern oğrencileri,
Taksirli suclar haric, sabıka kaydı bulunan oğrenciler

YURTTA VE BURSTA ONCELİKLER

Şehit cocuklarına,
Gazi cocuklarına,
5510 Sayılı Kanun Hukumleri gereğince; malulluk, vazife malulluğu veya harp malulluğu aylığı alanların kendileri veya cocukları ile vazife malulluğu aylığı bağlanması gerekirken olenlerin cocuklarına ,
Ozur durumuna gore tum vucut fonksiyon kaybı oranı %40 ve uzerinde olduğu tespit edilen ozurlu oğrencilere,
Anne ve Babası vefat edenlere,
Lise ve dengi oğrenimlerini Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumuna bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlara,
Lise ve dengi oğrenimlerini Daruşşafaka Lisesinde tamamlayanlara,
Anne ve babası Yuksek Oğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda calışanlar veya Kurumdan emekli olanlar ile Yonetim Kurulu uyelerinin cocuklarına, (Burs haric)
Anne ve babası kanunen ayrı olanlara,(Burs haric)
3713 Sayılı Terorle Mucadele Kanununun 21Maddesi (I) bendi; “Terorle mucadeleden dolayı koyleri boşaltılan universite cağındaki oğrencilere ve olenlerin cocuklarına yuksek oğrenimleri suresince Devletce karşılıksız burs verilir hukmu kapsamında olanlara,(Yurt haric)
Oncelikli olarak yurda yerleştirilip, burs verilmektedir

Ayrıca;

2019–2019 oğretim yılında universite yerleştirme sınavında Oğrenci secme ve yerleştirme (OSYM) Başkanlığınca belirlenen her oğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100 ’e giren oğrencilere, (Yurt haric)
Milli Sporcu Belgesi almış amator sporculara,
normal aylık burs tutarının uc katı burs verilmektedir

YURTLARDA KAYIT, BURS, OĞRENİM KREDİSİ VE KATKI KREDİSİ İCİN İSTENİLEN BELGELER

1 Oncelik Belgesi

Şehit veya gazi cocuğu ile 5510 Sayılı Kanun hukumleri gereğince; malulluk, vazife malulluğu veya harp malulluğu aylığı alanların cocukları ile vazife malulluğu aylığı bağlanması gerekirken olenlerin cocukları (Yurt kaydı ve burs icin Sosyal Guvenlik Kurumundan alınacak belge)
Ozur durumuna gore tum vucut fonksiyon kaybı oranı %40 ’ın uzerinde olduğu tespit edilen ozurlu oğrenciler (Yurt kaydı ve burs icin tam teşekkullu devlet hastanesinden alınacak rapor)
Lise ve dengi oğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Yurt Kaydı ve burs icin TC Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Cocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
Daruşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Yurt kaydı ve burs icin Daruşşafaka Lisesinden alınacak belge)
Anne veveya babası Yurtkur ’ da calışanlar, emekli olanlar (Yurt kaydı icin YURTKUR'dan alacakları onaylı belge)
3713 sayılı Terorle Mucadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terorle mucadeleden dolayı koyleri boşaltılan universite cağındaki oğrenciler ve olenlerin cocukları (Burs icin Valilikten alınacak belge)
Milli olmuş Amator sporcular (Yurt kaydı ve burs icin , TC Başbakanlık Genclik ve Spor Genel Mudurluğunden alınacak belgeyazı)
Anne ve babası vefat edenler, (Yurt kaydı icin bağlı bulunduğunuz Nufus Mudurluğunden alınacak Vukuatlı Nufus Kayıt Orneği Belgesi)
Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Yurt kaydı icin bağlı bulunduğunuz Nufus Mudurluğunden alınacak Vukuatlı Nufus Kayıt Orneği Belgesi)
2 6 adet son altı ay icinde cekilmiş vesikalık fotoğraf,(Yurt kaydı icin)

YURT

Yurt istekleri ancak, oğrencinin ailesinin ikamet ettiği yer, oğrenim goreceği yuksekoğretim kurumunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ise (şehir ici nakil araclarından yardımsız faydalanamayan ama felcli bir veya iki kolu veya bacağı olmayan oğrenciler haric) yurt başvurusu dikkate alınacaktır
Kurum yurtlarının bulunduğu ililceler ile aylık ucreti farklı (yuksek) olan yurtları gormek icin Tıklayınız
Yurt ucreti; yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında oğrenciden alınan paradır
Farklı (yuksek) yurt ucreti, genel ucrete tabi yurtlarımıza oranla fiziki yapı veveya donanımda farklılıklar bulunan yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında alınan paradır

Kurum yurtlarımızda 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren genel olarak uygulanan aylık yatak ucreti 99 TL, aylık ucreti farklı olan yurtlarda ise bu ucretler 108 TL ile 189 TL arasında değişkenlik gostermektedir Genel ucret uygulaması yapılan yurtlarda alınan depozito ucreti 175 TL, aylık ucreti farklı olan yurtlarda ise 180 TL ile 270 TL arasında değişkenlik gostermektedir 1 Ocak 2019 tarihinde bu ucretler yeniden belirlenecektir Yurt muracaat sonuclarını Kurumumuzun İnternet sayfasından veya oğrenim gormekte olduğunuz yerdeki bolge veya yurt mudurluklerinden oğrenebilirsiniz

MURACAATTA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Yurt, burs, oğrenim kredisi ve katkı kredisi muracaatında bulunan oğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yuksek Oğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde yurt, burs, oğrenim veveya katkı kredisi hakkınız iptal edilecektir

İnteraktif muracaatınızı yaparken her alanı dikkatlice inceleyin, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanı cevaplayınız
Hatalı, eksik bildirim, gerceğe aykırı beyan; burs, oğrenim ve katkı kredisi almanızı, yurda girmenizi engeller
Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nufus cuzdanınıza bakarak cevaplayınız
Evli iseniz ve eşiniz calışıyor ise aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazınız
Burs, oğrenim ve katkı kredisi almaya hak kazanan oğrencilere ait listeler oğretim kurumlarında ilan edilecek olup, ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır (AOF oğrencileri haric)
Muracaatların bitim tarihinden itibaren Burs, Oğrenim, Katkı kredisi ve yurt icin, ailenin sosyo ekonomik ve oğrencinin oğretim durumunda meydana gelen değişikliğin, muracaat tarihinin bitimini takip eden 30 gun icinde Kuruma bildirilmesi halinde değişiklikler değerlendirmede dikkate alınacaktır
Muracaat ettikten sonra muracaat tarihleri arasında her zaman başvuru guncellemesi yapabilirsiniz
Ayrıntılı bilgiler icin tıklayınız

Üst Alt