Son Konu

Oğretmen ihtiyacı en fazla olan bolumler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
En cok oğretmen ihtiyacı bulunan ilk 20 alan
2019 oğretmen ihtiyacı

Milli Eğitim Bakanı Omer Dincer, meslek seciminde iyi duşunulmesi ve buna gore karar verilmesinin buyuk onem taşıdığını bildirdi

Milli Eğitim Bakanlığı Basın Muşavirliği'nden yapılan yazılı acıklamaya gore, Bakan Dincer, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)sonuclarının acıklanmasının ardından başarılı olan oğrencileri, okullarını ve ailelerini tebrik etti

Sınav sonuclarına gore iyi sonuclar alan oğrencilerin yanında, elinden gelen her turlu gayreti gostermelerine rağmen, beklediği sonucu alamayan oğrencilerin de umitlerini kaybetmemeleri dileğinde bulunan Dincer, sınavın, hayatın sonu anlamına gelmediğini, eğitimin mekanla ve yaşla sınırlı olmaksızın, hayat boyu devam eden bir surec olduğunu vurguladı

Son yıllarda yapılan calışmalarla universitelerin kontenjanlarında onemli oranda artışlar yapıldığını, tum alanlarda 2019 yılında 759 bin 638 oğrenciye universiteli olabilme imkanı sağlandığını kaydeden Dincer, ''Oğrenci ve velilerimizin sınav sonuclarını bu yonuyle de değerlendirmelerinde yarar vardır Kaldı ki, universitelerimize yerleştirmenin ardından boş kontenjanlar icin ek bir yerleştirme daha yapılacaktır Temennimiz, oğrencilerimizin istediği bolumde okuyabilmeleridir'' ifadesini kullandı

Tercihlerin, bir mesleğin secilmesi anlamına geldiğini, mesleğin ise hayat boyu surdurulecek faaliyetlerin butunu anlamı taşıdığını belirten Dincer, meslek seciminde iyi duşunulmesi ve buna gore karar verilmesinin buyuk onem taşıdığını kaydetti

Dincer, oğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda elde ettikleri puanları, boş ve ihtiyac yoğunluğunun olduğu alanları da dikkate alarak, en uygun yuksekoğretim programlarını tercih edeceklerine inandığını ifade etti

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi eğitim kurumlarında 625 bin 612'si kadrolu, 7 bin 960'ı sozleşmeli olmak uzere toplam 633 bin 572 oğretmenin gorev yaptığını, ayrıca, 69 bin 561 eğitim kurumu yoneticisi ile birlikte bu sayının toplamda 703 bin 133'e ulaştığını aktaran Dincer, şoyle devam etti:

''Okul oncesi kurumlarında Okul Oncesi Oğretmenliği alanında 36 bin 549, ilkoğretim kurumlarında 403 bin 683, orta oğretim kurumlarında 186 bin 814, yaygın eğitim kurumlarında 6 bin 526 oğretmen gorev yapmaktadır Bakanlığımız, orgun eğitimde resmi ve ozel eğitim kurumlarında 20192019 eğitim ve oğretim yılında 16 milyon 845 bin 528 oğrenci oğrenim gormektedir Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında toplam 145 alanda gorev yapan oğretmenimiz mevcuttur En fazla oğretmeni bulunan alan 209 bin 493 oğretmen ile Sınıf Oğretmenliğidir En cok oğretmen ihtiyacı bulunan alan Rehber Oğretmen alanıdır Oğretmenlik mesleğine gonul veren oğrencilerimizin, tercihlerini yapmadan once, bakanlığımızın ihtiyaclarını goz onunde bulundurmaları, mesleklerini icra edebilme fırsatı yakalamaları acısından faydalı olacaktır''

En cok oğretmen ihtiyacı bulunan ilk 20 alanın Rehber Oğretmen, Okul Oncesi Oğretmenliği, Beden Eğitimi, İngilizce, Din Kulturu ve Ahlak Bilgisi, Sınıf Oğretmenliği, Teknoloji ve Tasarım, Turk Dili ve Edebiyatı, Zihin Engelliler Sınıfı Oğretmenliği, Muzik, Matematik, Fen ve Teknoloji, Gorsel SanatlarResim,İlkoğretim Matematik Oğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Turkce, Coğrafya, Bilişim Teknolojileri, İHL Meslek Dersleri ve Tarih olduğunu bildiren Dincer, mevcut oğretmen ihtiyacı ve nufus artışına paralel olarak yapılan planlamalarda oğretmen istihdam projeksiyonlarının, gelecek yıllarda bu branşlar dışındaki alanlarda norm fazlalığı olabileceğini gosterdiğini de belirtti

haber7 ​

Üst Alt