Son Konu

Oyuncu olmak icin hangi liseye gitmeliyim

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Konservatuarda Oyunculuk Bolumu Okumak İcin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?
Oyuncu olabilmek icin ilk oncelikle guzel sanatlar lisesine gidebilirsiniz
Guzel sanatlar lisesine girebilmek icin puan değil, yetenek gerekmektedir Yerenek sınavlarının tarihini araştırıp sınava girebilirsiniz
Eğer konservatuar duşunuyorsanızda aynı durum soz konusudur Yetenek sınavlarına girip konservatuar okuyabilirsiniz

Gecen yıl yine aynı sayfadan ''konservatuar sınavlarına hazırlananlara'' adlı yazım buyuk ilgi gordu Bu anlamda ne kadar eksik olduğumuzu bir kere daha fark ettim Tekrar sınav zamanın gelmesi nedeniyle, aynı yoğunluk tekrar baş gosterdi Genelde sorulan soruları, bu yazıda toplayarak, cevaplamaya calışacağım En azından ulaşamayan oğrenci adayların, kafasında soru işaretleri kalmamış olur Peki nedir sıkca sorulan bu sorular Genelleme yaparak şoyle bir goz atalım

''Hangi tiratları secmeliyim? ''

En cok gelen soru (gecen yazımda da belirtmiştim ama hala sorular geliyor) '' tirat onerir misiniz’’ Tepeden inme tirat verilmez Ustelik verilen tirat başlı başına da calışılmaz Tiradın gectiği oyun bulunup tamamı okunmalıdır Yazar hakkında bilgi edinilmelidir Karakter tahlili, analizler gercekleştirilmelidirKitap edinilmezse gercek bir karakter oturtulmuş sayılmaz Juri tarafından, oyunda gecen kahramanın en yakın arkadaşı gibi şeyler sorulabilir Konuya ne kadar hakim olduğunuz onemli Gecen yazımda klasik secmeyin dedim ama, bazı okullar ozellikle klasik istiyor O yuzden klasik yazdım diye klasikten vazgecmeyin Aslolan yorumdur, oyunculuktur Gecen yazımda soylediğimi yeniliyorum, Şive icerikli oyunlardan kacınınız Bıcak ustu yorumlardır Kacırdığınız taktirde kotu sonuclar doğurur Bazı okulların verdiği zorunlu parcalar var, oğrenci adayı okul sitesinden takip etmelidir

''Oyunc olmak icin Hangi okula gitmeliyim? ''

Oncelikle sınav sonucunuzdaki puan yeterli olmalı En duşuk ham puan 160 185, en ust taban 200215(Okullara gore değişiyor) Puan tuttuktan sonra yaş sınırı olup olmadığına dikkat edilmelidir Okulun oyuncu kontenjanı goz onune alınmalıdır Girilecek sınavlarda sınav tarihlerinin cakışmamasına dikkat edilmelidir Birden fazla yer denenmelidir Size hitap eden okul, hangisiyse o secilmeli Tum okullardaki kalite aynı olduğu soylenemez Bu tamamen kişisel bir secimdir, kesinlikle bir oneri yapılamaz

''Oyuncu olmak icin Nasıl calışmalıyım? ''

Sınavlara kesinlikle kurs eğitimi alarak calışmalısınız Altını cizerek soyluyorum Bir oyuncu adayı eğer kendi başına calışırsa hatalarını goremez, ne olursa olsun kurs eğitimi şart Her kurs niteliklimi… hayırTurkiye’de zaten bir elin parmaklarını gecmeyecek kadar kaliteli kurs sayısı var Bunlar araştırılarak bulunabilir Diğer taraftan, onune gelen kurs acmış durumda Bu tur pislik yuvalarında oyuncu adayının, hevesi kacabilir Aman dikkat! Gideceğiniz kurs araştırılmalı, yeri gorulmeli, eğitmenler soruşturmalıdır

Yıllar yılı milli eğitim bakanlığının bu tur yuvalarının araştırılarak bulması gerekir diye bas bas bağırdıkNe ses cıktı ne seda Devamlı tiyatro gruplarına kurs verilir diye haberler duşmekte Gorduğum yerde bunun tartışmasını yapmaktayız İki oyunda oynayıp, ucuncu oyunda eğitmenlik kimliğine burunen nice insanlar tanıdım Bir mekan sahibi olmanız, yonetmen,oyuncu, eğitmen kimliği kazandırmaz Ara sokaklarda bar ustu acılan yerler bir erişkin olarak, ne kadar ciddi yapıp yapmadığını anlamanızı sağlarBu işler cocuk oyuncağı değil, bir oğrenci adayının hevesini kırmak, olumsuz bir hava bırakmak, yeni başlayanlar icin cok kotu bir etki yaratır, kısacası soğutur Ustelik bir yılını heba eder (Bilincsiz acılan, sadece para kazanma amacı guden kurslara sitemimdir)

Eğer kursa gitme şansım yok diyenlerdenseniz, ( ki ciddi bir coğunluk bu şanstan mahrum durumda) evde calışacaksınız Başka alternatifiniz yok Ayna karşısında calışarak mimik ve jestlerinizi gorebilirsinizDiksiyonunuza dikkat etmelisiniz Bol bol kitap okumalı, araştırmacı bir kimliğe sahip olmalısınız Tirat ne olursa olsun, oyunculuğunuzdur onu ortaya koyan Klasik yada cağdaş takıntınız olmamalı

''Aktor olmak icin Sınavda ne yapmalıyım? ''

İşte en sıkıntılı bolum, sınavda ne yapmalıyım Tam bir yıl boyunca hazırlanıp, oss de ter doktukten sonra barajı gecip buralara kadar geliyorsunuz tirat,şiir,oykude hazır Ve Kapıda adınız okunuyor Yavaş adımlarla iceri giriyorsunuz Kesinlikle rahat olmanızı oneriyorum Ne olursa olsun, juri karşısında heyecanlanmamanız gerekiyor Aşırı heyecan hem unutkanlığa, hem sahnede bocalamaya neden olurİcinizden geldiği gibi rahat bir oyunculuk sergileyin Unuttuğunuz zaman doğaclama yapın Kesip yeniden izin istemeyin Unutsanız dahi, emin olun juri anlayışla karşılayacaktır Sınav oncesi boyle bir şeyi duşunmeyin ‘‘ her şey iyide, ya sahnede unutursam ’’ gibi duşuncelerle kafanızı meşgul etmeyin

Sınav oncesi, yemek yemeyin…
En az 2 saat onceden karnınızı doyurun
Bir okulda sınavda kullanmak icin, bazı arkadaşlar utu, utu masası gibi bazı gerecler getirdiğine şahit oldum Bu tur şeyler hem zaman kaybettirir, hem de jurinin tepkisine neden olabilir Sade bir şekilde sınava girin

''Yardımcı kitaplar? ''

1MEB yayınları Alıştırmalı diksiyon sanatı Yazar : Nuzhet ŞENBAY

2 MEB yayınları Diksiyon alıştırmaları Yazar : Murat ATAK (daha detaylı)

3 Cezmi Koca’nın yazmış olduğu '' Konservatuar sınavlarına hazırlık'' adlı kitap Adından da anlaşılabileceği uzere sınava girmeden once neler yapılması gerektiğini,konservatuarı olan okullar,ozel okullar, ozel kurslar,iceriği,şartları,nelere dikkat edilmesi gerektiği, konservatuara hazırlanırken tiratların nasıl olması gerektiği,nelere dikkat edilmesi gerektiği ve dunya yazarlarından tirat ornekleriyle ilgili (erkek ve kadın olarak ayrılmış şekilde) geniş bir bilgi veriyor

İlk defa sınava girecekler icin ozellikle tavsiye ettiğim kitabin cok fazla faydasını goreceklerdir Tiyatrocu olmalı mıyım, olmamalı mıyım? Yada neden olmalıyım gibi bir cok soruya cevap verebilecek en guzel kitaplardan birisi

4 Ozdemir Nutku'nun yazdığı tiyatro tarihi 1ve 2 yi muhakkak alınması gereken bir kitap

5 Yılmaz Arıkan'in yazmış olduğu ''Tiyatro eğitimi'' adli kitabı alıp okuyun Dunya yazarları,ustalar,monologlar,duşunce sanatları,başlattığı akımlar,oncu olduğu konular iceriyor Tiyatro alanında cok onemli konulara değinmiş bu kitabı almanızda fayda var

6 En onemli yardımcı kaynak T Yılmaz oğut eseri olan 100 monolog serisi (toplam 4 kitap) Hem oyunla ilgili kısa ozetler, hem de karakterler hakkında kucuk bilgiler iceriyor Ozellikle tirat arayan oğrenci adayları icin bulunmaz fırsat

8 Ha unutmadan… Stanislavski''Bir aktor hazırlanıyor''…

Üst Alt