Son Konu

Pakdemirli'nin Ardından: Milyonluk Elektrikli Traktör Hayal Oldu

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d7a6e300a021dfd6b6addbd4264719e344116709.jpg

Tarım ve Orman Bakanı vazifesinden alınan Bekir Pakdemirli, misyona geldiği günden bu yana 8 merkez ünitenin daire lideri ve genel müdürünü toplam 36 defa değiştirdi.

Türkiye’nin ciğerlerini yakan orman yangınlarındaki yetersiz müdahale nedeniyle tenkitlerin gayesinde yer alan Bekir Pakdemirli’nin birbirinden değerli hizmet ünitesinin daire liderlerini ve genel müdürlerini daima değiştirmesi bürokratları huzursuz etti.

Bekir Pakdemirli‘nin misyona gelmesinin akabinde bugüne Strateji Geliştirme Başkanlığı’na 6 daire lideri, Eğitim Yayım Dairesi Başkanlığı’na 5 daire lideri, Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne 4 genel müdür, Bilgi Süreç Dairesi Başkanlığı’na 4 daire lideri, Dayanak Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na 4 daire lideri, İşçi Genel Müdürlüğü’ne 4 genel müdür, Tarım Islahatı Genel Müdürlüğü’ne 3 genel müdür ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne 3 genel müdür atandı. Brüksel’e tarım müşaviri olarak petrol mühendisi, Cenevre elçiliğine ise siyasal bilgiler mezunu iki kişiyi atadı.

Bakan tarafından tanıtımı yapılan Elektrikli Traktör Projesi ile Kulak Küpesi Projesi ise aktarılan milyonlarca lira fona karşın hayata geçmedi.

Prototipi tanıtılan elektrikli traktör projesi hâlâ hayata geçirilemedi.

Patates ithal oldu...

Pakdemirli devrinde Türkiye’de patates ithal yasağı kalktı. “Tohumluk olmayan, taze yahut soğutulmuş” patates ithalatında gümrük vergileri ise uzun müddet sıfırlandı. 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlanmasının nedenini Pakdemirli, karantina ile açıklamıştı. ‘Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı ise “Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor” açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Trabzon Araklı’da yaşanan ve 10 kişinin hayatını yitirdiği sele ait “Yani sel, taşkın ve heyelanla ilgili ikazlarımızı yaptık lakin en nihayetinde bu işler Allah’ın işi. Nerede ne olacağını da bilemiyorsunuz” demişti.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin pek çok bölgesinde çıkan yangınlar sonrasında ormanlık alanlar küle dönmüş ve AKP iktidarının uğraştaki yetersizliği ile Bakan Pakdemirli’nin “ormanların korunması ve yangınlarla gayrette belediyeleri sorumlu” kelamları tartışma konusu olmuştu.

Pakdemirli, bir TV programında ‘bakanlık teklifini nasıl öğrendiği ve ne düşündüğü’ sorusuna ‘’Kabine açıklanmadan 24 saat evvel telefon geldi. Ben 4 saat içerisinde Ankara’da oldum. Tarım ve Orman Bakanlığı dışında bütün bakanlıklar aklımdan geçti” diye karşılık vermişti.

Yıldırım'la Erzincan'a gidecekti...

Görevden alınan Bekir Pakdemirli, eski Başkbakan ve AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile birlikte Erzincan’a gidecekti. AKP Erzincan vilayet örgütünün yaptığı paylaşımda, “Son Başbakanımız, Genel Başkanvekilimiz Sayın Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile birlikte bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Erzincan’ımıza teşrif edeceklerdir” sözleri kullanılmıştı.

Üst Alt