Son Konu

Peygamber Efendimizi anlatan güzel sözler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yeryüzünde en büyük İnsandır Peygamberim Tüm hasta kalplere Dermandır Peygamberim

Böyle güzel satırlara ilham olan Peygamber Efendimizi (sav) anlatmaya ne kelimeler tatmin edici kalır, ne dil döner, ne kalem yazar

HzPeygamber (sav) ’in örnek oluşu Kur ’lahza ’da “şahid ve “üsvei hasene kelimeleri ile ifade edilmiştir “ Şâhid ; “şahit, bilen, muttali olan, hazırlanmış olan, delil ve misal anlamlarına gelirken “Üsvei hasene uyulacak en güzel misal demektir

Peygamberimiz Hz Muhammed (sas) ’in önce çoğunlukla tüm müminlere, daha sonra özel olarak Allah ’ı ve ahiret gününü umanlar ile Allah ’ı çok zikredenlere örnek olduğunun zikredilmesi, kendisini örnek alacak kimselerin niteliklerini bildirmeye yöneliktir

“Bu Nedenle sizi insanlara şahid ve örnek olmanız için bütün apaçık yer alan bir ümmet kıldık Peygamber de size şahid ve örnektir………… 4 (Bakara:2143)

Hz Peygamber Efendimiz (sav) ’in ahlâkı ve şahsiyeti hakkında en kayda değer kaynak Kur ’ânı Kerîm ’dir Çünkü, Hz Âişe ’nin belirttiği gibi; “Onun ahlâkı Kur ’an ’dır

Resûlullah (sav) Efendimiz bir defasında kendisini şöyle tanıtmıştır: “ Rabbimin katında benim on ismim var: Ben Muhammed ’im; Ahmed ’im; Mâhî ’yim, yani Allah benim vasıtamla inkârcılığı mahvedecektir; ben Hâşir ’im, yani Allah kullarını benim izimde toplayacaktır; ben rahmet Peygamber ’iyim, tövbe Peygamber ’iyim, yiğitlik Peygamber ’iyim Ben Mukaffî ’yim, yani tüm insanları Allah yoluna yöneltirim Nihayet ben (insanlığı) kemale erdirenim *

Üst Alt