Son Konu

Ramazan Ayı ile İlgili Ayet ve Hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Oruc ve Ramazan Ayı ile İlgili Ayet ve Hadisler

Ramazan'da orucunu tutup da Şevval'den de altı gun tutan kimse butun sene oruc tutmuş gibidir

İslam beş esas uzerine bina edilmiştir: Allahtan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Onun kulu ve elcisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruc tutmak, Kabeye haccetmek, Ramazan orucu tutmak

Bir kadın Resulullah sav'a gelerek: Ben haccetmek icin hazırlık yapmıştım Bana (bir mani) arz oldu ne yapayım? Efendimiz, Ramazanda umre yap, zira o ayda umre tıpkı hacc gibidirbuyurdu

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları acılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur

Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gun ilave ederse, sanki yıl orucu tutmuş olur

Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına, bir Ramazan diğer Ramazana hep kefarettirler Buyuk gunah irtikab edilmedikce aralarındaki gunahları affettirirler

İslam beş esas uzerine bina edilmiştir: Allahtan başka ilah olmadığına ve Muhammedin Onun kulu ve elcisi olduguna şehadet etmek, namaz kılmak, oruc tutmak, Kabeye haccetmek, Ramazan orucu tutmak

Oruc perdedir Biriniz birgun oruc tutacak olursa kotu soz sarfetmesin, bağırıp cağırmasın Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa ben orucluyum!desin (ve ona bulaşmasın)

Kim Allah Teala yolunda bir gun oruc tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar

Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır Oradan sadece oruclular girer Oruclular girdiler mi artık kapanır, kimse oradan giremez (Tirmizinin rivayetinde şu ziyade var: Oraya kim girerse ebediyyen susamaz

Kim bir orucluya iftar ettirirse, kendisine onun sevabı kadar sevap yazılır Ustelik bu sebeple oruclunun sevabından hicbir eksilme olmaz

Üst Alt