Son Konu

Ramazanda verilen 5 nimet ve peygamber efendimizin iftar duası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cabir ibni Abdullah Radiyallâhu Anh, Resuli Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
“Ümmetime Ramazan ayında beş şey ihsan edildi Bunlar daha önceki peygamberlerin ümmetine verilmemişti

Birincisi: Ramazan ayının ilk gecesi olunca Cenabı Hak onlara rahmetiyle bakar Allah kime rahmetiyle bakarsa, onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz

İkincisi: Oruç tutanların ağızlarının kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur

Üçüncüsü: Gece ve gündüz melekler oruç tutanların bağışlanması için Allah'a yalvarırlar

Dördüncüsü: Allah o gün Cennetine emir verir ve şöyle buyurur: ‘Ey Cennet, kullarım için hazırlan, süslen Dünya sıkıntılarından kurtulup Benim huzuruma ve ikramıma gelip istirahat etmeleri yaklaştı’

Beşincisi: Ramazan’ın son gecesi gelince de, Allah oruç tutan kullarının hepsini affeder

Sahabilerden bir zat sordu: “Ya Resulallah, bu gece Kadir Gecesi midir?

Peygamber Sallallâhu Aleyhi Vesellem “Hayır, dedi, “bilmez misiniz, işçiler gün boyu çalışıp da işlerini bitirdikleri zaman ücretlerini almıyorlar mı? (etTergib ve’tTerhib, 2:92)

Muaz ibni Zühre Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Bana ulaştı ki, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem iftar ettiği zaman şu duayı okurdu:
“Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü
(Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum)
(Ebû Dâvud, Savm: 22)
Mervan ibni Salim, ibni Ömer Radiyallâhu Anhümadan naklediyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca şöyle derdi:
“Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap kesinleşti
Hadisin râvisi Rezin, duanın baş kısmına “Elhamdülillah kelimesini ilave etti (Ebu Dâvud, Savm: 22)

Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu Anhümâ de iftar vakti şöyle dua ederdi:

Allah'ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla
mehmet paksu

Üst Alt