Son Konu

Resulullahın duaları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Resulullahın duaları Nelerdir
Resulullahın duaları nasıl okunur
Resulullahın duaları hangileridir

Resulullahın duaları

Sual: Her peygamber gibi, Peygamber efendimizin de, hic gunah işlemediği halde, (Beni gunahtan, kufurden koru) gibi dualar etmesinin hikmeti nedir?
CEVAP
Resulullah efendimiz, nasıl dua edileceğini bize oğretmek icin, oyle dua etmiştir Bazıları şoyledir:
(Bizi acık ve gizli butun gunahlardan koru!) Taberani

(Allah ’ım, urpermeyen kalbden ve doymayan nefsten sana sığınırım) Muslim

(Allah ’ım, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, duşkun ihtiyarlıktan sana sığınırım) Hakim

(Allah ’ım, bize dini musibet verme! Bize acımayanları başımıza musallat etme!) Tirmizi

(Allah ’ım, bana oyle bir iman ve yakin ver ki, sonu kufur olmasın!) Tirmizi

(Allah ’ım, denizlerin arasını ayırdığın gibi, beni Cehennem azabından koru! Tirmizi

(Allah ’ım, bizi dostlarınla dost, duşmanlarınla duşman olanlardan eyle!) Tirmizi

(Allah ’ım, fayda vermeyen ilimden, kabul edilmeyen amel ve duadan sana sığınırım) Muslim

(Allah ’ım, senden, bilip bilmediğim her hayrı ister, her şerden sana sığınırım) Taberani

(Allah ’ım, bizi dunya zilletinden ve ahiret azabından muhafaza eyle!) Muslim

(Allah ’ım, gunahımı affet ve rızkıma bereket ver!) İ Ahmed

(Allah ’ım, kotu huy, kotu iş, kotu arzu ve kotu hastalıklardan sana sığınırım) Ebu Davud

(Allah ’ım, yaptığım ve yapmadığım şeylerin şerrinden sana sığınırım) Nesai

(Allah ’ım, olum anındaki sıkıntılara karşı bana yardım et!) Tirmizi

(Allah ’ım, beni cok şukreden ve cok sabreden kullarından eyle!) Bezzar

(Allah ’ım, beni cok zikreden ve emrine uyan kullarından eyle!) Tirmizi

(Allah ’ım, ilmimi arttır!) Tirmizi

(Allah ’ım, kulak, goz, dil, kalb ve şehvetimin şerrinden sana sığınırım) Nesai

(Allah ’ım, nankorlukten ve kabir azabından sana sığınırım) Muslim

(Allah ’ım, bana hidayet, takva, tok gozluluk ve zenginlik nasip eyle!) Muslim

(Allah ’ım, bana sıhhat, iffet, guzel ahlak ver ve kaderine rıza gostermemi nasip et!) Taberani

(Allah ’ım, gazabından rızana, cezandan affına, azabından rahmetine sığınıyorum) Muslim

(Allah ’ım, her zorluğu bana kolaylaştır! Dunya ve ahirette afiyet ver!) Taberani

(Allah ’ım, kalbimi ve amelimi riyadan, dilimi yalandan, gozumu hıyanetten koru!) Hatib

(Allah ’ım, beni ilimle zengin et, hilmle susle, takva ile şereflendir!) İ Neccar

(Allah ’ım, iyiliğimi gizleyen, kotuluğumu yayan hilekar dosttan sana sığınırım) İ Neccar

(Allah ’ım, fakirlikte de, zenginlikte de tutumlu olmayı nasip et!) Buhari

(Allah ’ım, borc altında ezilmekten ve duşmanın galebesinden sana sığınırım) Nesai

(Allah ’ım, olum anında, şeytanın galebesinden sana sığınırım) Nesai

(Allah ’ım, kotu kadınların fitnesinden sana sığınırım) Haraiti

(Allah ’ım, zulmetmekten ve zulme uğramaktan sana sığınırım) Nesai

(Allah ’ım, bize oyle bir şifa ver ki, geride hic bir hastalık kalmasın!) Ebu Davud

(Allah ’ım, Cenneti elde edip Cehennemden kurtulmayı senden istiyoruz) Hakim

(Allah ’ım, sana dua edilince kabul ettiğin, bir şey istenince verdiğin, musibet ve sıkıntıların kalkması istenince kaldırdığın ismin hurmetine, senden istiyorum) İbni Mace

(Ya Rabbi, olumu bana kolaylaştır!) İbni Ebiddunya

Tergib ’de bildirilen hadisi şeriflerden bazılarının meali de şoyledir:
(Ya Rabbi, Sana ve Resulune itaat etmemizi ve bildirdiklerinle amel etmemizi nasip eyle!)

(Ya Rabbi, bildiğimizbilmediğimiz butun iyilikleri ver, bildiğimizbilmediğimiz butun kotuluklerden de koru!)

(Ya Rabbi, her işimizin sonunu guzel eyle, dunya sıkıntılarından ve ahiret azabından bizi koru!)

(Ya Rabbi, işinde sebat eden, nimetine şukreden, ibadetini guzel yapan ve doğru konuşanlardan eyle!)

(Bedenime, kulağıma, gozume sıhhat ver! Kufurden, fakirlik ve kabir azabından sana sığınırım)

(Ya Rabbi, kusurlarımızı ort, korkulardan emin kıl ve borclarımızı odememizi nasip et!)

(Ya Rabbi, gece ve gunduz gelecek kotuluklerden, sıkıntılardan kotu arkadaştan ve kotu komşudan sana sığınırım)

(Ya Rabbi, olunceye kadar ibadet etmemizi, omrumuzun hayırlı amellerle sona ermesini nasip et ve Cennetini ihsan eyle!)

(Bize dunya ve ahirette iyilik, guzellik ver ve Cehennem azabından bizi koru!)

Üst Alt