Son Konu

Sınav kaygısı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sınav kaygısı Sınav öncesi Imtihan gerilimi Imtihan öncesi vesvese Cocuklariniza ne değin yardimci oluyorsunuz sinav öncesi? Onlari anlayabiliyor musunuz?Sinav kaygisi onlarin üstünde büyük bir tartmaSizde onlara yardim edin yükünü biraz olsun hafifletinAllah hafıza acikligi versin tüm sinava gircek ögrencileresinavkaygisi5c4ba47c79b65alt 1548461244 1548461244 sinavkaygisi5c4ba47cae521sinavkaygisi5c4ba47cae521 sinavkaygisi5c4ba47cae521 Sınav öncesi öğrencilerin üstünde büyük bir yük vardır Dersler birikip ağırlaşmıştır, beklentiler yüksektir Nasıl başaracağını bilememektedir Bu gerilim içerisindeki genç çoğu zaman karamsarlığa düşer , ümitsizlik duyguları gelişir daha sonra mücadeleyi bırakıp yenilgiyi kabul eder O Kadar fazla akıllı genç bu nedenle başarılı olamamaktadır Sınav öncesi olumlu düşünce gücünü kullanmayı başarabilen genç ise zorluğu aşmayı başarabilmektedir Yapılan araştırmalar imtihan öncesi vesvese düzeyinin ameliyat öncesi vesvese düzeyinden bile yüksek olduğunu göstermiştir Kız öğrencilerde erkek öğrencilere kadar imtihan stresi daha yüksek çıkmaktadır Bunu önemli bir nedeni onlara okumak için bahşedilen şansın eksik olması olabilir Sınav gerilimi yaşayan bir gencin en fazla söylediği sözler şunlardır “Yemek Yemek yiyemiyorum, uykularım kaçıyor, hayattan tutku alamaz oldum, başaramazsam ölsem daha iyi, kazanamazsam mahvolurum SINAVA VERILEN ANLAM Imtihan kişiliğin değerlendirilmesi değildirÖğrencinin veri ve çalışmasının değerlendirilmesidir Öğrenci başarılı ise iyi öğrendiği , başarısız ise iyi öğrenemediği ortaya çıkar İyi insan veya fena insan olduğu ortaya çıkmaz id BAŞARI BASKISI Sınavda başarısız olunabileceği düşüncesi başarısız olmak korkusuna dönüşür Başaramama korkusu kaygı düzeyini yükseltirKaygı düzeyinin yükselmesi beyinde gerginlik hormonları salgılatırStres hormonları öğrenme yeteneğini düşürürBöyle bir kısır döngü ile başarısızlık ihtimali yüksektir Çözüm başarıya bahşedilen anlamda yatar “Başarırsam hayatımın kayda değer bir dönüm noktasını aşacağımBaşarısız olmam aptal , beceriksiz bir insan olduğumu göstermezDaha fazla çalışmamın gerektiği ortaya çıkar, denilmelidir​  

Üst Alt