Son Konu

Sınıf Geçme Yönetmeliği

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sınıf Geçme Yönetmeliği 2019,
Sınıf Geçme Yönetmeliği Lise,
sınıf geçme yönetmeliği ortaöğretim

Millî Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Derslik Geçme ve Imtihan Yönetmeliği

BİRİNCİ KISIM
Genel Hükümler

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Destek, Tanımlar ve Genel İlkeler
Niyet

MADDE 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, Millî Eğitim Bakanlığına tabi resmî ve özel orta öğretim kurumlarında sınıf geçme ve sınavlarla ilgili yöntem ve esasları düzenlemektir
Kapsam
MADDE 2 — Bu Mevzuat, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel orta öğretim kurumlarında sınıf geçme ve sınavlarla ilgili hükümleri kapsar
Dayanak
MADDE 3 — Bu Yönetmelik, 1461973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 561986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu ile 861965 tarihli ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır

Tanımlar
MADDE 4 — Bu Yönetmelikte geçen;
a) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,
b) Komite: Talim ve Terbiye Kurulunu,
c) Mektep: Resmî ve özel orta öğretim mektepkurumunu,
d) Müdür: Resmî ve özel orta öğretim kurumu müdürünü,
e) Dönem: Ders yılının başladığı tarihten dinlenme tatiline, dinlenme tatili bitiminden ders kesimine değin geçen her bir süreyi,
f) Ders Yılı: Derslerin başladığı tarihten kesildiği tarihe kadar geçen süreyi,
g) Öğretim Yılı: Ders yılının başladığı tarihten bir sonraki ders yılının başladığı tarihe dek geçen süreyi,
h) Ölçme Araçları: Öğrencilerin veri, beceri ve davranışlarının değerlendirilmesinde başvurulacak yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavlar ile tahsis ve projeleri,
ı) AlanDal: Okullarda program türlerine tarafından açılan alandalı,
j) Ortalama Yükseltme Sınavı: Okula devamlı öğrenciler için öğrenim gördükleri sınıfta başarılı veya başarısız oldukları derslerden yapılan sınavı,
k) Mesuliyet Sınavı: Önceki yıllardan başarısızlığı yer alan öğrencilerin başarısız oldukları derslerden yapılan sınavı,
l) Yetiştirme programı: Ders yılı içinde değişik nedenlerle yapılamayan dersler için düzenlenen programı,
m) Rehber Öğretmen (Psikolojik Danışman): Eğitimöğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma servisleri ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde öğrencilere rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti veren, üniversitelerin psikolojik danışma ve rehberlik ile eğitimde psikolojik hizmetler alanında lisans eğitimi almış personeli,
n) Sınıf Kılavuz Öğretmeni: Mektep yönetimince sorumluluğu kendisine verilen derslikşubenin rehberlik hizmetlerini yürüten öğretmeni,
o) Öğretmenler Kurulu: Okulun bütün öğretmenleri ile aday öğretmenlerinden oluşan kurulu,
p) Zümre Öğretmenler Kurulu: Okulda benzer dersi okutan öğretmenlerden oluşan kurulu,
r) Şube Öğretmenler Kurulu: Bir şubede ders okutan öğretmenlerden oluşan kurulu,
s) Veli: Öğrencinin annebabasını veya hukuki olarak sorumluluğunu üstlenen kişiyi
açıklama eder

Genel İlkeler

MADDE 5 — Eğitimöğretim sürecinde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur;
a) Öğrencilerin, düzen içinde bir arada yaşamanın gereği olarak demokrasinin temel ilkelerine, insan adalet ve özgürlüklerine dayalı etkin ve iştirakçi fertler olarak yetiştirilmeleri sağlanır
b) Öğrencilerin estetik ve ahlak değerlere sağduyu olmaları, duygusal yönden gelişmeleri sağlanır
c) Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleriyle derslerdeki başarısına tarafından alanadala yönelmesine ve gelişmesine imkân sağlanır
d) Öğrencilerin ders ve alandal seçiminde kendisinin ve velisinin karara katılımı sağlanır
e) Okullar ve programlar aralarında yatay ve düşey geçişlere imkân sağlanır
f) Öğrenciler; ders, ödev, proje, atölye, tatbik, laboratuvar, staj çalışmaları ile işletmelerde maharet eğitimine ve sınavlara katılırlar
g) Öğrenci başarısının tespiti; derslerin özelliklerine göre yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavlara, ödev, proje, ders içi ve ders dışı etkinliklere dayandırılır
h) Öğrencinin başarısı bir tam olarak dikkate alınır ve sınıf geçmesi, bir sınıfta aldığı bütün derslerden başarılı olmasına ya da yıl sonu galibiyet ortalamasına göre belirlenir
ı) Ölçme ve değerlendirmede, öğretim programları alınır
j) Öğrenci başarısının belirlenmesi amacıyla hazırlanan ölçme araçlarında; bilginin yanında kavrama, tatbik, çözümleme, sentez ve değerleme düzeyindeki becerilerin de ölçülmesine ağırlık verilir
k) Ölçme ve değerlendirmede mektep, ilçe, il ve yurt çapında birlik ve birliktelik ön planda tutulur
l) Öğrenci başarısını ölçmeye yönelik tüm süreçlerin kesintisiz gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi sağlanır
m) Öğrenci başarısının ölçülmesinde kullanılan ölçme araçları; geçerlilik, güvenirlik ve kullanışlılık özelliklerini taşır
n) Öğrencinin başarısı değişik yöntemlerle durmadan izlenir
o) Her ölçme sonucu öğrencinin gelişimi için değerlendirilir
p) Öğrencinin kapasite ve yeteneği doğrultusunda, her ölçüm sonucunda tespit edilen durumla verilen eğitim kesintisiz ilişkilendirilir
r) Sınıf kılavuz öğretmeni, okul rehberlik ve psikolojik danışma servisi ile meslek birliği içinde çalışır
s) Öğretim kurumlarının öğretim kadrolarından ve yerinde eğitim ortamlarından ortak yararlanılır

İKİNCİ KISIM
Programlar, Dersler, Alanların Belirlenmesi, Ders Seçimi ve Kurulların Çalışmaları

BİRİNCİ BIRIM
Programlar ve Dersler

Program Çeşitleri

MADDE 6 — Orta öğretim kurumlarında;
a) Yüksek öğretime,
b) Hem mesleğe hem yüksek öğretime,
c) Hayata ve meslek alanlarına
hazırlayan programlar uygulanır
Öğretim programları, öğrencilerin alaka, özlem ve yeteneklerine göre bireysel farklılıklarına ve yönelecekleri alandalın özelliklerine uygun olarak iki taraflı dersler, alandal dersleri ile seçmeli derslerden oluşur
Karşılıklı dersler ile alandal dersleri ve seçmeli derslerin her birinin haftalık ders saatleri, hangi derslik ve yıllarda okutulacağı kurul kararına ast olarak belirlenir

Ortak Dersler

MADDE 7 – Ortak dersler, öğrencilerin okulu bitirinceye değin almakla sorumlu olduğu derslerdir
Bu dersler, tüm öğrencilere asgarî iki taraflı genel kültür devretmek, toplum sorunlarına sağduyu, yurdun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda yeralma bilincini ve gücünü kazandırma amacına yöneliktir

AlanDal Dersleri
MADDE 8 — Bölgedal dersleri, öğrenciyi hedeflediği yüksek öğrenim programlarına ya da mesleğe, meslek alanlarına yönelten ve ona bu yönde gelişme imkânı sağlayan derslerdir

Seçmeli Dersler
MADDE 9 — Seçmeli dersler; öğrencilerin yöneldiği bölgedalda gelişmelerine veya ilgi ve istekleri doğrultusunda dağıtılmış programlarda ilerlemelerine, kişisel yeteneklerini geliştirmelerine imkân sağlayan derslerdir

İKİNCİ BÖLÜM
Alanların Belirlenmesi ve Ders Seçimi
Alanların Belirlenmesi ve Seçimi
MADDE 10 — Okul türlerine göre öğretim programlarında yer alacak alandallar ile bu bölgedalların hangi sınıflarda seçileceği ve alanlara kaynaklık eden dersler, okulların haftalık ders çizelgelerinde belirtilir
Öğrenciler, ilköğretimdeki yöneltme başlıca ve ölçütleri de dikkate alınarak kendisinin ve velisinin görüşü doğrultusunda ilgili müdür yardımcısı, sınıf kılavuz öğretmeni ve rehber hoca göre ilgi, istek, kabiliyet ve derslerdeki galibiyet durumlarına tarafından alanlara yönlendirilir
Yönelme ya da yönlendirmede, alanlara kaynaklık eden derslerin yıl sonu notları veya sene sonu notlarının ağırlıklı ortalaması başlıca alınır
Öğrencilerden;
a) Alana kaynaklık eden derslerin her birinden başarılı olanlar istediği alana,
b) Alana kaynaklık eden derslerden başarısız dersi bulunup bu derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalaması en az 250 olanlar o alana,
c) (a) ve (b) bentlerindeki şartları taşımayanlar, alana kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalamasının yüksek olduğu alana
yönlendirilir
Bölge seçimi, ders kesiminden itibaren yeni ders yılının başlamasına değin geçen vakit içinde yapılır Gerekli hâllerde bu tarihten daha sonra da bölge seçimi yaptırılabilir Alanını seçen öğrenciler, alana geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla ders yılı başından itibaren bir ay içinde alanını değiştirebilir
10 uncu sınıf sonunda bir üst sınıfa geçebilecek öğrenciler, ders kesiminden itibaren yeni ders yılının birincil bir ayı içinde not şartı aranmaksızın alanını değiştirebilir Ancak alanını değiştiren öğrenci, yöneldiği yeni alana ait daha aşağı sınıfın görmediği alan dersleri ile gördüğü hâlde haftalık ders saati sayısı farkı bir ders saatinden artı olan bölge derslerinden sorumlu tutulur ve bu derslerden bölge değişikliğini peşine düşüp takip eden birincil sıradan yükseltme ve sorumluluk sınavları döneminde sınava alınır Öğrenci, yeni alanında okutulmayan önceki alanına ait sorumlu olduğu bölge derslerinden muaf tutulur Ancak sorumluluk sahibi olduğu seçmeli derslerin sorumluluğu devam eder
Okulda alan açılamaması veya bir alana yönelen öğrenci sayısının 8 ’den az olması durumunda ililçe millî eğitim müdürlüğünce tedbir alınarak kayıtları okullarında kalmak kaydıyla öğrencilerin alan açılan okullarda öğrenim görmeleri sağlanır Bu uygulamanın olası olmaması durumunda ise sayıya bakılmaksızın istenilen bölge açılır veya öğrenciler istedikleri alanlardan birine yönlendirilir
Nakli yapılan öğrencilerden, geldiği okulda alanı bulunmayanlar, velisinin ve kendisinin isteği de dikkate alınarak uygun bir alana yönlendirilir
Nakil ve geçişleri yapılan öğrencilerin alan seçimi ile hazırlık sınıfında öğrenci sayısının 12 ’den az olması durumunda da yukarıdaki hükümler doğrultusunda operasyon yapılır

Ders Seçimi
MADDE 11 — Okulun imkânları göz önünde bulundurularak seçilebilecek dersler, ders kesiminden önce okul müdürlüğünce ilân edilir
Veli, sınıf kılavuz öğretmeni ve rehber öğretmenin meslek birliği ile ders kesiminden, yeni ders yılının başlamasına değin geçen sürede öğrencilerin derslerini seçmeleri sağlanır Zorunlu hâllerde bu tarihten sonra da ders seçimi yaptırılabilir
Seçilen dersler, öğrenci ya da velisi göre mektep müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir

Seçmeli Dersin EğitimÖğretime Açılması
MADDE 12 — Seçmeli bir dersin okutulabilmesi için asgari 12 öğrenci göre seçilmiş olması gerekir Ama okulun imkânlarının uygun olması ve eğitim bölgesindeki okullarda da bu dersin öğretime açılamaması ya da bu derse devam edilememesi durumunda ililçe millî eğitim müdürünün onayı ile bu öğrenci sayısı 12 ’den az olabilir Özel orta öğretim kurumlarında bu sayının 12 ’den az olması için ililçe millî eğitim müdürlüğü onayı aranmaz

Okulca Uygulanacak Seçmeli Dersler
MADDE 13 — Yeterli sayıda öğrencinin, uygun mektep ortamının ve öğretmenin bulunması durumunda, eğitim bölgesi müdürler kurulunca uygun görülecek okullarda öğrencileri girişimcilik ve üreticiliğe yöneltecek, çevrenin gereklilik ve özelliklerine yerinde olan seçmeli dersler de öğretim kapsamına alınabilir Bu gibi derslerin öğretim programı, eğitim bölgesindeki zümre öğretmenlerince hazırlanır ve ililçe millî eğitim müdürünün onayı ile uygulamaya konulur
Birincil kez uygulamaya konulacak olan programların bir örneği, veri için Bakanlığın ilgili birimine ve Kurula gönderilir

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulu ve Zümre Öğretmenler Kurulu Çalışmaları
Eğitim Bölgesi Müdürler Kurulu Çalışmaları
MADDE 14 — Eğitim bölgesi müdürler kurulu, ders yılı başlamadan en geç 15 gün önce, ikinci dönem başlamadan önce ve gereklilik duyulduğunda toplanarak;
a) Okulların hoca ihtiyaçlarının giderilmesi,
b) Eğitim bölgesindeki okulların uygun olan eğitim ortamlarından ortak yararlanılması ve bazı sınıfların bu okullarda öğretim yapması,
c) Bir Takım okullarda öğretime açılamayan derslerin diğer okulda birlikte yapılması,
d) Okullarda öğretime açılamayan alandalın uygun olan okullarda açılması ya da bu alandalı seçen öğrencilerin başka bölgelerdeki aynı program uygulayan okullarda, bu muhtemel değilse bambaşka program uygulayan okullarda öğrenim görmeleri,
e) Ölçme ve değerlendirmelerin tekniğine ve mevzuatına uygun olarak yapılması
gibi konuları görüşerek karara bağlar Bu kararlar, ililçe millî eğitim müdürlüklerince vaktinde uygulamaya konulur

Zümre Öğretmenler Kurulu Çalışmaları
MADDE 15 — Zümre öğretmenler kurulunda programların ve derslerin birbirine paralel olarak yürütülmesi, ders araçlarından, lâboratuar, spor salonu, kütüphane ve işliklerden planlı bir şekilde yararlanılması, öğrenci ödevleri ve derslerin değerlendirilmesi, derslerde izlenecek yöntem ve teknikler ile yarı konularda kararlar alınır
Kurulda;
a) Eğitimöğretim programları incelenir ve karşılıklı bir kavrama oluşturulur
b) Uygulamalarda karşılaşılan güçlükler üstünde durulur ve bunların çözüm yolları aranır
c) Öğrencilerin egzersiz, eğitimöğretim ve galibiyet durumları ile çevrenin özellikleri incelenir ve başarısızlığın giderilmesi yönünde alınacak önlemler kararlaştırılır
d) Ünitelendirilmiş yıllık ve ders plânları ile gezi, gözlem, deney ve tahlil planları arasında birlik sağlanmasına yönelik kararlar alınır
e) Meslekî eserler ve eğitim alanındaki yeni gelişmeler incelenir
f) Ders yılı içinde yapılacak sınavların sayısı, niteliği ve şekli ile ölçme ve değer biçme araçlarının hazırlanması, değerlendirme ilkeleri, sınavlarla ilgili soru havuzu ve kayıtlar oluşturulmasına yönelik esaslar belirlenir

ÜÇÜNCÜ KISIM
Ölçme ve Değerlendirme

BİRİNCİ BÖLÜM
Puan, Notla Değerleme
Puan, Notla Değer Biçme
MADDE 16 — Öğretmenler, imtihan sorularını düzenlerken, öğretim programlarında belirtilen özel ve genel amaçları varsa hedeflenen becerileri, açıklamaları ve konuları esas alır
Öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirmede beşli not düzeni kullanılır Öğrencinin başarısı dört, başarısızlığı iki notla değerlendirilir (Yürürlükten Kaldırıldı 01022007 26421 RG)
Imtihan, tayin ve projeler ile uygulamalar, 100 bütün puan üzerinden değerlendirilir Değerleme sonuçları, öğretmen karalama defteri ile anekdot çizelgelerine puan olarak yazılır
Puanların anekdot değeri ve derecesi aşağıdaki gibidir
PuanNot Derece
85100 5 Pekiyi
7084 4 İyi
5569 3 Orta
4554 2 Geçer
—————————————————————
2544 1 Geçmez
024 0 Etkisiz
Dönem puanı, yıl sonu puanı, sene sonu galibiyet puanı ve mezuniyet (diploma) puanı 100 üzerinden; dönem notu, sene sonu notu ve sene sonu başarı notu da 5 ’lik anekdot sistemine göre Yönetmelik hükümlerince belirlenir 5 ’lik not sisteminde başarı dört, başarısızlık iki notla değerlendirilir( 01022007 26421 RG)

İKİNCİ BÖLÜM
Ders Yılında Başarının Tespiti
ÖlçmeDeğerlendirme
MADDE 17 — Öğrencinin başarısı, öğretim programı başlıca alınarak dersin özelliğine kadar yazılı, sözlü ve uygulamalı sınav, görev ve projeler ile işletmelerde maharet eğitimi, ders içi ve ders dışı eğitim – öğretim faaliyetleri değerlendirilerek saptama edilir
Öğretmen, laf konusu faaliyetlerle öğrencinin programlarda amaçlanan data ve becerileri kazanıp kazanmadığını sürekli olarak teftiş ederek değerlendirir

Yazılmış ve Uygulamalı Sınavlar
MADDE 18 — Bir dönemde yapılacak yazılmış ve uygulamalı sınavlarla ilgili olarak aşağıdaki esaslara uyulur;
a) Yazılmış sınavların sayısı, haftalık ders saati sayısı üç ve daha pozitif olan dersler için üçten, bir ve iki saat olan dersler için ikiden az olamaz
b) Yazılı sınavların süresinin bir ders saatini aşmaması esastır
c) Yazılı sınavlar, çoğunlukla fazla sorulu ve kısa cevaplı ölçme araçlarıyla yapılır Derslerin özelliğine kadar gerektiğinde az sorulu, uzun cevaplı ölçme araçlarına da başvurulabilir
d) Yazılı sınavlar, tekniğine uygun şekilde hazırlanması ve bir dersten her dönemde aniden artı uygulanmaması kaydıyla test olarak yapılabilir
e) Fotoğraf, Müzik, Cisim Eğitimi dersleri ile uygulamalı nitelikteki diğer derslerin sınavları, her dönemde üç defadan eksik olmamak üzere ve dersin özelliğine göre yazılmış, sözlü ve uygulamalı olarak veya bunlardan yalnızca biriyle yapılabilir Sınavların şekli ve sayısı ile uygulamalı sınavların süresi, zümre öğretmenler kurulunda belirlenir
f) Yazılmış ve uygulamalı sınavların zamanı, en düşük bir hafta önceden öğrencilere duyurulur
g) Bir sınıfta bir günde uygulanacak yazılmış ve uygulamalı sınavların sayısının ikiyi geçmemesi esastır Fakat okul yönetimince uygun görülen zorunlu hâllerde bir günde üç sınav da yapılabilir Tek oturumda yapılan ortak sınavlarda bu sınırlama dikkate alınmaz
h) Yazılmış ve uygulamalı sınavlar ile devir ve projelerin zamanlarının belirlenmesinde sınıf rehber öğretmeni, aynı sınıfta ders okutan öğretmenler aralarında meslek birliği yapılmasını sağlar Bu iş birliğinin esasları okul müdürünce düzenlenir

Yazılı Imtahan Sonuçlarının Değerlendirilmesi
MADDE 19 — Ölçme sonuçları, eğitimöğretimin amaçlarına ne ölçüde ulaşıldığını saptamak, bilhassa işlenen konuların hangilerinde öğrencilerin başarılı olduklarını devretmek, başarısız olunan konularda ne gibi tedbirlerin alınması gerektiğini ortaya içeri almamak amacı ile de kullanılır
Hoca, galibiyet oranı düşük olduğunda nedenlerini araştırır ve değerlendirir Buna kadar ilgili konuları bitmiş derin etki bırakmak ya da öğrencilere alıştırma çalışmaları yaptırmak gibi tedbirleri alır
yazılı imtahan sonunda, öğrenci mevcudunun çoğunluğu başarısız olmuşsa hoca, başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapabilir Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de katılabilir Bu sınavlarda, öğrencinin aldığı en yüksek puan geçerli sayılır

Karşılıklı Sınavlar
MADDE 20 — Bir okulda aynı programı uygulayan öğretmenlerin iki taraflı değerleme yapabilmelerine imkân belirlemek üzere her dönemde yazılmış sınavların en az biri birlikte düzenlenir Iki Taraflı sınavlar, zümre öğretmenler kurulunca belirlenecek tarihlerde o dersi okutan zümre öğretmenlerince müşterek sorular ve cevap anahtarları hazırlanarak yapılır
Benzer okul türlerinde uygulanan aynı ders programları için, eğitim bölgesinde eğitim bölgesi müdürler kurulu göre, ililçelerde ise ililçe millî eğitim müdürü kadar eğitimöğretim işlerinden sorumlu millî eğitim müdür yardımcısışube müdürü başkanlığında iki orta öğretim kurumu müdüründen oluşturulan komisyonca iki taraflı sınavlar yaptırılabilir Bu sınavlar, ilgili okullarla meslek birliği yapılarak komisyonun koordinatörlüğünde düzenlenir Imtihan soruları, tatmin edici sayıda branş öğretmeninden oluşturulan komisyonca hazırlanır Bambaşka derslerden tek oturumda yapılan sınavda da her dersin soruları, 100 tam puan üzerinden ayrı olarak değerlendirilir Okulca yapılan ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı puanlar, o dersin dönem puanı ortalamasına katılır Eğitim bölgesi ve ililçe çapında yapılan sınavlarda alınan puanlar ise o dersin dönem puanı ortalamasına katılmaz
Öğretmen kadar verilen puanlarla okul, alan, ililçe çapında yapılan sınavlarda alınan puanlar aralarında muhabere ve manalı bir çeşitlilik varsa ilgili yönetim birimlerince zorunlu tedbirler alınır Bu Nedenle, okullar arası benzer programı izleyen öğrencilerin düzeyleri arasındaki farklılıkları ortaya dışlamak ve öğretmenlere değerlendirmeleri hakkında kıyas yapma imkânı sağlanır
Ölçme ve değerlendirme ile ilgili problemler, bu amaçla gerekli görülen zamanlarda toplanan eğitim bölgesi müdürler kurulu ile eğitim bölgesi zümre başkanları kurulunda ve zümre öğretmenler kurulunda görüşülerek iki taraflı çözüm yolları bulunur
Gerektiğinde bu sınavlar Bakanlıkça da yapılabilir
Müşterek sınavlar, cumartesi ve pazar günleri ile çalışma saatleri dışında da yapılabilir

Sözlü Sınavlar
MADDE 21 – Bir dönemde öğrencilere her dersten asgari bir sözlü imtihan puanının verilmesi esastır Dersin özelliğine tarafından ve imkânlar ölçüsünde daha çok sözlü puanı da verilebilir Sözlü sınav için başlı başına bir ders saati ayrılmaz Sözlü puanı, öğrencilerin sosyal etkinliklerdeki çalışmaları, derse hazırlıkları, ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili araştırma çalışmaları değerlendirilerek verilir ve sonuç öğrenciye bildirilir

Sınavlara Katılmayanlar
MADDE 22 — Sınavlara katılmayan, görev ya da projesini vaktinde teslim etmeyen öğrenci; özrünü, özrün başlangıcından itibaren 7 çalışma günü içinde anlatmak ve özrün bitimini izleyen 7 iş günü içinde de belgelendirerek okul yönetimine devretmek zorundadır Ama kaza, ölüm, doğal felaket, yangın, uzun süreli tedavi gerektiren rahatsızlık, göz altına gücenme ve tutuklanma gibi durumlarda bu zaman okul yönetimince belirlenir
Özrü okul yönetimince kabul edilen öğrencinin durumu ders öğretmenine yazılı olarak bildirilir Bu öğrenci, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda ve önceden duyurularak sınava alınır, tayin veya projesi kabul edilir Bu imtihan, sınıfta diğer öğrencilerle ders işlenirken yapılabileceği gibi ders dıştan da yapılabilir
Özürsüz olarak sınavlara katılmayan, ödev ya da projesini zamanında teslim etmeyen ve sınavlarda kopya çeken öğrenciye sıfır (0) puan verilir ve şart, okul yönetimine yazılı olarak bildirilir

Sınav Sonuçlarının Duyurulması
MADDE 23 — Öğretmenler, imtihan, ödev ve projelerin sonuçlarını öğrencilere bildirir ve yapılan karşılıklı hataları sınıfta açıklar yazılı imtahan, dilekçe ve devir sonuçları, yazılmış sınavın yapıldığı tarihe ya da ödevin, uygulamanın yoksa projenin teslimi tarihine tarafından en geç 15 gün içinde öğrenciye duyurulur Öğrencinin ilan tarihinden itibaren 7 iş günü içinde istemesi hâlinde sınav kâğıdı, ders öğretmeni kadar öğrenci ile birlikte bir defa daha incelenir ve değerlendirilir *

Üst Alt