Son Konu

Suda doğuma ilgi artıyor

Welcome! You have been invited by Alimetim to join our community. Please click here to register.

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Uzmanlar, dunyada cok yaygın olmasına rağmen Turkiye’de sayılı kamu ve ozel hastanesinde uygulanan suda doğumun ayrıntılarını ve yontemin ayrıntılarını anlattı Anne adaylarının ‘ben yuzme bilmem’ kaygısıyla kuvete girdiklerini belirten Op

Uzmanlar, dunyada cok yaygın olmasına rağmen Turkiye’de sayılı kamu ve ozel hastanesinde uygulanan suda doğumun ayrıntılarını ve yontemin ayrıntılarını anlattı
Anne adaylarının ‘ben yuzme bilmem’ kaygısıyla kuvete girdiklerini belirten Op Dr Ozlem Uzunlar, bebeklerin doğdukları anda yuzmeye başladığını soyledi
Suda Doğum Unitesi’nin 29 Kasım 2005’te Emine Erdoğan tarafından acıldığını dile getiren Zekai Tahir Burak Hastanesi hekimlerinden Op Dr Ozlem Uzunlar, bu birimin Turkiye’de hizmet veren ilk kamu hastanesi olduğunu ifade etti
Suda Doğumun, Amerika ve Avrupa ulkeleri başta olmak uzere 71 ulkede uygulandığını soyleyen Uzunlar, Turkiye’deki henuz yaygınlaşmadığını belirtti
Hastanede 2 suda doğum kuveti bulunduğunu soyleyen Uzunlar, her bir suda doğum birimine gunde bir tane hasta alabildiklerine vurgu yaptı Doğum eylemi icin 37 derece dezenfeksiyon koşullarına uygun, filtre edilmiş su gerektiğini dile getiren Uzunlar, “Şu ana kadar tam 503 bebeğin (haber yayına verildiğinde 508’e cıktı) suda doğdu dedi Uzunlar, suda ilk doğan bebeğin 5 yaşına girdiğini ifade etti
Her anne adayı suda doğum yapamaz
Her anne adayının suda doğum yapamadığına dikkat ceken Ozlem Uzunlar, duşuk riskli anne adaylarının tercih edildiğini, bunların da cok kilolu olmaması, tansiyon, kalp, astım, şeker hastalığı gibi hastalıkların bulunmaması şartı aradıklarını vurguladı
HIV (AIDS) virusu, hepatit virusu ya da aktif genital enfeksiyon taşıyan, ya da gebeliğinde cok sık idrar enfeksiyonu geciren anne adaylarına da suda doğumu onermediklerini aktaran Uzunlar, “Bunun yanında bebekle ilgili faktorler de var Ya da eşle ilgili faktorler de var Mesela coğul gebelik mevcutsa suda doğuma alamıyoruz Bebeğin eşi onde geliyorsa, annenin suyu yani bebeğin suyu doğum eyleminden cok erken gelmişse ve gelen su berrak değilse suda doğuma alamıyoruz Bebeğin de normal olculerde olması gerekiyor Bebeğin 4 bin gram uzerinde olmasını cok fazla tercih etmiyoruz diye konuştu
Suda doğumun duyulmamış bir yontem olduğunu, anne adaylarına doktorların tavsiye ettiğini soyleyen Uzunlar, “Uygun gorduğumuz gebelere, ozellikle doğumdan korkma gibi bir eğilimi varsa normal doğuma teşvik etmek ve yureklendirmek adına biz tavsiye ediyoruz Cunku cok buyuk avantajları var Bir kere doğum sancısını cok az hissediyor Hastaların belden aşağı uyuşturularak yapılan doğumlardan bile daha az acı hissettiklerini gorduk İkinci avantajı, diğer normal doğum yontemlerine gore doğum eylemini ilk doğum yapacak hanım icin 90 dakika kadar kısaltabilmekte değerlendirmesini yaptı
Bebek boğulmuyor mu?
Anne ve baba adayları suda doğumda en cok ‘bebeğin suda boğulup boğulmadığını’ merak ettiğine dikkat ceken Uzunlar, “Bebek doğduktan sonra şoyle kucuk bir tur atıyor Bu arada aklınıza gelebilir, bu bebek boğulmuyor mu diye Yeni doğanda ilk refleks, solunum refleksi, doğum kanalından cıktıktan sonra başlar Ama bebek, anne rahmindeki suyla aynı ısıdaki başka bir suya geciş yaptığında o ilk solunum refleksi uyarılmamış oluyor ve nefes almamış oluyor Ta ki biz onu annenin goğsune yatırana kadar Bu durumda nefes almadığı icin, bebeğin su yutma gibi bir tehlikesi kalmamış oluyor bilgisini verdi
Anne adayları: “Ben yuzme bilmiyorum
Suda doğum oncesinde anne adaylarıyla ilginc diyaloglar yaşandığını vurgulayan Ozlem Uzunlar, şu ilginc olayı anlattı: “Bir tane gebemiz gayet uygundu Teklif ettiğimde ‘hayır ben yuzme bilmiyorum’ falan dedi Annesi de ‘kızım bu bir kuvet, denizde yuzecek halin yok’ gibi şeyler soyledi Sonra ortamı kendisine gezdirip, anlayınca bu tur bir korku yapmadı Kendisi sağlıklı bir şekilde doğumunu yaptı ve bebeğini kucağına alıp gitti
Adım adım suda doğum
– Oncelikle anne adayına anlatılıyor
– Annenin tansiyonu olculuyor, şeker kontrolleri ve bebeğin iriliğine bakılıyor
– Aktif doğum eyleminin başında doğum acıklığı yani 5 cm olduğunda anne suya alınıyor
– 37 derece suda annede gerilmeyi engelleyen, sakinleştirici endolfin hormonları salgılanıyor
– Annede kan akımının artmasına neden olan bu eylemlerle bebeğin daha iyi oksijen almasına yardımcı oluyor ve en az ağrıyla doğumu yapıyor
– Doğum su icerisinde gercekleşiyor
– Gobek kordonu hic klemplenmeden bebek suda yuzdukten sonra alınıp anneye veriliyor
h 3Suda doğuma ilgi artıyor

Üst Alt