Son Konu

Tam Ölçülü Efsane Lezzetli Kıbrıs Tatlısı

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tam-olculu-efsane-lezzetli-kibris-tatlisi.jpg

Tam Ölçülü Efsane Lezzetli Kıbrıs Tatlısı Tanımı İçin Gereçler

Keki için;
  • 3 adet yumurta
  • Yarım su bardağı şeker
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı galeta unu
  • 1 su bardağı kırılmış ceviz
  • 1 su bardağı hindistan cevizi
  • 1 paket kabartma tozu
Kreması için;
  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı nişasta
  • Yarım su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket krem şanti
Şerbeti için;
  • 2 su bardağı su
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya

Tam Ölçülü Efsane Lezzetli Kıbrıs Tatlısı Tanımı Nasıl Yapılır?
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Birinci olarak şerbetini hazırlıyoruz.
  2. Şeker ve su kaynayana kadar orta ateşte pişirilir. 5 dk kaynatıldıktan sonra vanilyası eklenir ve altı kapatılıp soğumaya bırakılır.
  3. Keki için yumurta ve şeker uygunca çırpıldıktan sonra başka gereçler ek edilir ve uygunca çırpılır.
  4. Baya ağır kıvamlı bir karışım oluyor. (ben elimle borcamın tabanına yaydım. ) 160° fırında 30 dk alt üst ayarında pişirilir.
  5. Fırından yeni çıkan sıcak keke soğuk şerbet her yerine gelecek biçimde dökülür ve soğumaya bırakılır.
  6. Kek bir tarafta şerbetini çekip soğurken kreması hazırlanır.
  7. Kremşanti hariç tüm gereçler bir tencereye alınır ve muhallebi kıvamı alana kadar daima karıştırılarak orta ateşte pişirilir.
  8. Ocaktan indirilen kremaya kremşanti eklenerek 5 dk mikser ile çırpılır. ( bu akışkan kıvamlı kusursuz bir krema olmasını sağlayacak).
  9. Kreması da şerbetini çekip soğuyan kekin üzerine ek edip düzgün bir biçimde yeterlice yayılır.
Not: Birgün buzdolabında bekletilip servis yapılması önerilir.

Servis yapmadan evvel üzerini büsbütün kaplayacak halde hindistan cevizi serpilir.

Pişirme kabı olarak büyük uzunluk kare borcam kullandım.

Kekin sıcak şerbetin soğuk olması gerektiğini unutmayınız. Deneyen herkese afiyet olsun ♥️♥️♥️. Daha fazla tanım ve detay için elifcelezzett ınstagram hesabımı takibe alabilirsiniz. ☺️.

Tam Ölçülü Efsane Lezzetli Kıbrıs Tatlısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı

Üst Alt