Son Konu

Toprağın Sıcaklığıyla Isınan Ev

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Komur ve doğalgaza gelen zamlar alternatif ısınma yolları gelişmesine vesile oldu
Toprağın sıcaklığıyla ısınan konutlarda faturanız %80 azalıyor
Yerin 2 metre altına doşenecek borularla yazın serin kışın ise sıcak olmasına neden oluyor

İşte projenin ayrıntıları

Soz konusu sistem, ısı pompası gorevi yapan bir kompresorle calışıyor Bu pompa, dışarıdan enerji verilmesi ile duşuk sıcaklıktaki ısı kaynağından aldığı ısıyı yuksek sıcaklıktaki ortama aktarıyor Yeraltına dikey veya yatay doşenen boruların icinden dolaştırılan su, toprağın sıcaklığını alarak ana cihaza iletiyor Bu sayede cok az bir enerji harcamasıyla azami miktarda ısıtma veya soğutma sağlanıyor Yazın havanın ısısı, bir ısı pompası yardımıyla toprağa veya yeraltı suyuna aktarılırken kışınsa tam tersi bir işlemle topraktan ısı cekiliyor Binaları bu yontemle ısıtmak, yuzde 80'in uzerinde yakıt tasarrufu sağlıyor Bir duğmeyi acıp kapatmak kadar kolay calışan sistem, 150 metrekare daire icin ortalama 9 ile 24 bin liraya mal oluyor EuroHouse Genel Muduru Kocakulah, topraktan ısıtma ve soğutma sisteminde kullanılan ısı pompalarının, buzdolabıyla aynı prensipte calıştığını ifade ederek şu acıklamayı yaptı: Bir taraf soğutulurken (buzdolabının ici), diğer taraf (mutfak) oradan alınan enerjiyle ısınır Başka bir deyişle ısı, bir yerden başka yere aktarılır
imagestopraginsicakligiylaisinanev5ad38db1545dc
Isı pompalarının, enerjiyi aldığı yere gore su, toprak veya hava kaynaklı olduğunu belirten Kocakulah, Sistemin iyi calışabilmesi icin ısı yalıtımı cok onemli Fransa'da Isı Yalıtım Kanunu 1970'lerde cıktı Yalıtım yoksa, binalara elektrik bağlanmadığı gibi satılması bile yasakdiye konuştu EuroHouse Genel Muduru Hakkı Kocakulah'a gore sistemin yalıtımla desteklenerek uygulandığı Almanya, İsvec ve Norvec'te insanlar, iklim Turkiye'den daha soğuk olmasına rağmen daha az enerjiyle ısınabiliyor Araştırmalara gore Almanya'da metrekarede 4050 vat elektrik yeterliyken Turkiye'de 350400 vat harcanıyor Turkiye'den daha soğuk ulkeler daha az enerjiyle ısınabiliyor Devlet, bu konuda gerekli teşvikleri yapmalı

Pamukkale Universitesi Makine Muhendisliği Oğretim Uyesi ve Teknik Eğitim Fakultesi Dekanı Prof Dr Rasim Karabacak ise elektrik, komur veya doğalgaz kullanmadan yeraltındaki ısıdan faydalanılan soz konusu cihazla yuksek verimli bir iklimlendirme sistemi kurulup hem konfor sağlanacağını hem de ev ekonomisine katkı yapılacağını vurguladı Sistemin en buyuk ozelliğinin, dış hava şartlarına bağlı kalmadan ve cok az enerji harcayarak ısıtma ya da soğutma yapabilmesi olduğunu anlatan Prof Dr Karabacak, şunları soyledi: Toprağın veya yeraltı suyunun sıcaklığı, yaz ve kış aylarında hemen hemen sabit, 7 ile 22 derece arasındadır Bunun enerjisinden faydalanmak suretiyle kışın ısıtma, yazın soğutma yapabiliyoruz Fosil yakıtlı ısıtma sistemleriyle kıyaslandığında, karbonmonoksit acığa cıkmadığı icin cevreyi de kirletmiyor

500 metrekare dubleks villa gunluk 10 liraya ısınıyor

Kanada'da yıllar once kullanılmaya başlanan bu sistemin ulkemizde kullanımı artıyor Sistemi 500 metrekare dubleks villasına kuran Ozguven Kablo Yonetim Kurulu Başkanı Osman Karakamcı, gunluk 10 liraya ısındığını soyluyor: Sistemin kullanımından cok memnunum Cok geniş bir alanı ucuza ısıtabiliyorum Kim gorse yaptırmak istiyorİstanbul Riva Konaklarında topraktan ısı kullanarak 650 metrekarelik dubleks villayı ısıtan ve aylık 390 lira elektrik faturası odediğini soyleyen Murat Bilişik de, Bu buyuklukte yerin ısınması normalde doğalgazla 3 milyarı bulurdiyor

Üst Alt